Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Mohendżo-Daro

Mohendżo-Daro - (urdu موئن جودڑو, sindhi موئن جو دڙو, ang. Mound of the dead (Kopiec zmarłych)) — osada protomiejska w bliskim pobliżu brzegu Indusu (ale nie nad samą rzeką), znajdująca się na obszarze cywilizacji doliny Indusu, obecnie leżąca na terenie Pakistanu. Zbudowana prawdopodobnie przez Drawidów w 2-giej połowie III tysiąclecia p.n.e. Odkryta w latach 20. XX wieku przez angielskiego archeologa Johna Marshalla. Miasto o powierzchni ponad 250 ha, otoczone było murem, którego głównym przeznaczeniem była najprawdopodobniej ochrona miasta przed częstymi wylewami Indusu (chociaż miasto nie było położone bezpośrednio nad brzegiem rzeki a na szczycie wzniesienia znajdującego się na terenie doliny zalewowej Indusu, co w dużym stopniu chroniło je przed regularnym zalewaniem). Najważniejsze budowle miejskie zidentyfikowane przez archeologów to:

  • Wielka Łaźnia, położona w obrębie cytadeli miejskiej. Był to kompleks wielu komnat i ośmiu łazienek usytuowanych wokół basenu o wymiarach 12x7x2,5 metra. Na krótszych bokach basenu znajdowały się schody ułatwiające wejście i wyjście z basenu. Woda napływała z wykładanej cegłami studni. Dno basenu było pochyłe.
  • Dom Wodza, wyróżniający się wielkością dom położony na cytadeli na wschód od Wielkiej Łaźni. Posiadał tylko jedno wejście i pozbawiony był okien na zewnątrz budynku. Wszystkie okna wychodziły na wewnętrzny dziedziniec.
  • Wielki Spichlerz, składający się magazynów ustawionych na platformie zbudowanej z 27 bloków z wąskimi kanałami wentylacyjnymi zapewniającymi prawidłową cyrkulacje powietrza. Położony był w zachodniej części cytadeli.
  • Dom Zgromadzeń, położony na południe od cytadeli. Budynek składał sie z sali o powierzchni 730m² zadaszona dachem wsparty, na 29 drewnianych kolumnach oraz niewielkiej komnaty o reprezentacyjnym charakterze.
Wyróżniało się również rozbudowaną siecią wodno-kanalizacyjną.


Inne hasła zawierające informacje o "Mohendżo-Daro":

Historia Indii ...

Cywilizacja doliny Indusu ...

Rewolucja neolityczna ...

Drawidowie ...

III tysiąclecie p.n.e. ...

Kategoria:Miasta starożytne ...

Jednorożec ...

Kult płodności ...

Kuchnia indyjska ...

Lothal ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Mohendżo-Daro":

111. Rola miasta w dziejach cywilizacji (plansza 8) ...

005. Indie (plansza 3) ...

004 Pierwsze cywilizacje (plansza 14) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie