Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Monte Cassino

Monte Cassino - (Montecasino), wzgórze we Włoszech (Apeniny Środkowe), nad doliną rzeki Liri, między Rzymem i Neapolem. Wysokość 519 m n.p.m. U podnóża góry znajduje się miasto Cassino. Na szczycie wznosi się opactwo benedyktyńskie z 529 roku. W czasie II wojny światowej miały tu miejsce walki pomiędzy wojskami alianckimi a niemieckimi.

Historia

W roku 529 Benedykt z Nursji założył na wzgórzu opactwo – siedzibę zakonu benedyktynów. Klasztor wzniesiono w miejscu dawnej świątyni Apollina. Benedykt zniszczył budowlę i poświęcił miejsce Janowi Chrzcicielowi. Napisał reguły zakonu, który od tej pory nieprzerwanie znajduje się w tym samym miejscu.

Strategiczne położenie budowli, niedaleko ważnej drogi łączącej Rzym z Neapolem, sprawiało, że wielokrotnie klasztor stawał się celem ataku. W 584 r. Longobardowie zdobyli wzgórze i wygnali mnichów do Rzymu.

Mnisi powrócili do swojej siedziby w 718 r., ale w 883 r. wzgórze zdobyli Saraceni, niszcząc doszczętnie klasztor, któryodbudowano w XI w., pod przewodnictwem opata Dezyderego (przyszły papież Wiktor III). W okresie średniowiecza opactwo stało się swoistym centrum kulturalnym: założono bibliotekę, a mnisi stali się znani ze swoich manuskryptów.

Kościół został konsekrowany przez papieża Aleksandra II w 1071 r. W 1321 r. papież Jan XXII podniósł kościół do rangi katedry i zakończył niezależność zakonu od władzy papieża.

W 1349 r. opactwo nawiedziło trzęsienie ziemi, niszcząc część zabudowań.

W 1799 r. wzgórze zdobyły wojska Napoleona. Od 1866 r. klasztor jest pomnikiem narodowym.

W czasie II wojny światowej wzgórze Monte Cassino było świetnym miejscem na bazę w tworzonej przez Niemców "Linii Gustawa", ale marszałek polny, Albert Kesselring (bawarski katolik), nie zezwolił na ufortyfikowanie tego miejsca, ponieważ byłoby to równoznaczne z wystawieniem na zniszczenie klasztoru. Dziś znany jest fakt, że alianci, przede wszystkim Amerykanie, wiedzieli, że na górze i w klasztorze nie stacjonowały niemieckie wojska. Publiczne ogłoszenie przez aliantów godziny bombardowania (15 lutego 1944r.), pozwoliło więc Niemcom na zorganizowanie transportu i przewiezienie bezcennych skarbów kultury europejskiej, znajdujących się w klasztorze, do Watykanu. W wyniku nalotów klasztor doszczętnie zniszczono (ocalały jedynie krypty św. Benedykta i św. Scholastyki). Kiedy skończyło się trwające trzy dni bombardowanie i niczego już nie można było ocalić, Wehrmacht zajął górę i ufortyfikował się w rumowisku, które stało się doskonałym miejscem obrony - jego zdobycie kosztowało życie 30 tysięcy żołnierzy. Źródło: Vittorio Messori, "Czarne karty Kościoła".

Klasztor był świadkiem bitwy pod Monte Cassino, w której uczestniczył II Korpus polski pod wodzą generała Władysława Andersa. Po II wojnie światowej rząd włoski odbudował klasztor, a papież Paweł VI rekonsekrował go w 1964 r.

Obecnie turyści podziwiają pieczołowicie odbudowane opactwo i ekscytują karkołomnym wjazdem na szczyt wzgórza. Droga wije się serpentynami po stromym zboczu, dostarczając również pięknych widoków na okolicę.


Inne hasła zawierające informacje o "Monte Cassino":

II wiek ...

Ziemia Ognista (archipelag) ...

Stanisław Moniuszko ...

Karol I Habsburg ...

1975 ...

Trójmiasto ratusz Głównego Miasta w Gdańsku. Hala Olivia w Gdańsku. Krzywy Domek przy ul. Bohaterów Monte Cassino w Sopocie.Molo w Gdańsku- Brzeźnie . Molo w Sopocie . Sea Towers w Gdyni. Wyspa Spichrzów ...

Maria Kaczyńska jeden z jego braci w szeregach II Korpusu gen. Władysława Andersa pod Monte Cassino , zaś drugi brat został zamordowany przez NKWD w Katyniu . Młodość ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej ...

Filharmonia Narodowa ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Monte Cassino":

215a Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 12) ...

013. Odrodzenie Europy (plansza 4) ...

220 Bilans II wojny światowej (plansza 9) światowej - 21 sierpnia 1942 - 2 lutego 1943 r. Bitwa pod Monte Cassino – 1944 r. Zakończenie II wojny światowej – 8 maja ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie