Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Montevideo

Montevideo

Na mapach: 34°53'S 56°10'W / -34.883, -56.167

Montevideo
Herb
Herb Montevideo
Państwo   Urugwaj
Departament Montevideo
Burmistrz Ricardo Ehrlich
Położenie34° 53' S
56° 10' W
Wysokość43 m n.p.m.
Ludność (2004)
•  liczba ludności

1 325 968
Nr kierunkowy +02
Kod pocztowy 10000
Miasta partnerskie Barcelona ( Hiszpania )

Bogotá ( Kolumbia )
Buenos Aires ( Argentyna )
Kadyks ( Hiszpania )
Kurytyba ( Brazylia )
La Plata ( Argentyna )
Miami ( USA )
Montevideo ( USA )
Qingdao ( Chiny )
Québec ( Kanada )
Rosario ( Argentyna )
Sankt Petersburg ( Rosja )
São Paulo ( Brazylia )

Położenie na mapie Urugwaju

Montevideo
Strona internetowa miasta
Plac Niepodległości i pomnik Artigasa
Centrum Montevideo
Najwyższy budynek miasta – Torre Antel

Montevideomiasto na wybrzeżu Atlantyku przy estuarium La Platy . Największe miasto, a zarazem stolica Urugwaju od 1828 . Współrzędne geograficzne miasta to: 34,5° S, 56°W. Miasto zajmuje powierzchnię 187 km², a zamieszkuje je ok. 1,5 mln osób (2000), tj. 44% mieszkańców kraju. Rozwinął się tu przemysł spożywczy ( mięsny , tłuszczowy, cukrowniczy , młynarski ), skórzany , włókienniczy , chemiczny , elektromaszynowy , rafineryjny . Siedziba uniwersytetu państwowego i katolickiego .

Historia

Obszary obecnego Urugwaju zamieszkiwali w czasach prekolumbijskich Indianie Charrúa . W 1516 hiszpański żeglarz Juan Diaz de Solis dotarł do ujścia La Platy, jednak aż do lat 20. XVII w. nie powstała tam żadna osada. Wtedy to w 1726 Hiszpan Bruno Mauricio de Zabala utworzył na terenie obecnego Montevideo fort , mający chronić hiszpańskie interesy na tych ziemiach.

Dzięki korzystnemu położeniu geograficznemu i strategicznemu miejsce to szybko zyskało na znaczeniu. Wzniesiono wówczas obiekty służące głównie celom militarnym, takie jak mury obronne , port oraz budynki marynarki wojennej . Wokół fortu zaczęło powstawać miasteczko, które początkowo nosiło nazwę La Ciudad de San Felipe y Santiago de Montevideo. Na jego rozwój zasadniczy wpływ miały najlepsze w regionie warunki geograficzne, m.in.: zatoka tworząca naturalny port, 132- metrowy szczyt Cerro de Montevideo(od którego nazwę przejęło miasto), stanowiący doskonały punkt obserwacyjny oraz półwysep , gdzie wzniesiono pierwsze zabudowania – obecnie najstarsza część miasta – La Ciudad Vieja. Przełomowym w historii miasta był rok 1778 , kiedy wraz z królewskim dekretem o wolnym handlu Montevideo weszło w okres gwałtownego wzrostu gospodarczego . Przerodziło się ono z bazy wojskowej w miasto handlowe i portowe. Mury obronne i inne zabudowania militarne rozebrano, mimo iż fort został symbolem miasta i widnieje w jego herbie .

Od początku w rozwoju Montevideo istotną rolę odgrywał port. Eksportowano stąd składowane w mieście produkty rolne, skóry i mięso . Wysyłano je głównie do Europy , z której zaczęli przybywać masowo imigranci . Do stolicy napływali także ludzie z mniejszych miast i osiedli wiejskich Urugwaju, co przyczyniło się do znacznego wzrostu ludności . Nastąpiła koncentracja krajowej gospodarki i ludności w jednym ośrodku miejskim, od którego rozwoju uzależnione było zagospodarowanie pozostałego terytorium.

Początek XIX wieku przyniósł załamanie handlu. W czasie walk o niepodległość Urugwaju miasto było oblegane w 1810 i 1812 przez Jose Gervasia Artigasa . Potem jego pozycji zagroziło wieloletnie oblężenie wojsk argentyńskiego dyktatora Juana Manuela de Rosasa , po którego upadku w 1852 handel jednak odżył. W 1825 Urugwaj proklamował niepodległość (uznaną przez Brazylię i Argentynę w 1828 ), lecz sytuacja kraju była niestabilna, co wpłynęło na załamanie się handlu. XX wiek także nie przyniósł poprawy. Dwie wojny oraz liczne kryzysy polityczne doprowadziły do powszechnego zubożenia mieszkańców Montevideo.Do stolicy ściągała za chlebem ludność wiejska, część dzielnic zamieniła się w slumsy. Wprowadzenie demokratycznych rządów w latach 80. XX wieku spowodowało powolne odradzanie się nadwątlonej pozycji stolicy.

Zabytki i atrakcje

La Ciudad Vieja ( Stare miasto ), podobnie jak całe centrum Montevideo, ulegało licznym przebudowom i transformacjom. Obecnie przeszłość styka się tu z nowoczesnością, miejsca historyczne z najważniejszymi budynkami stolicy. Do najciekawszych zabytków tej części miasta należy m.in. teatr Solis, otwarty w 1856 . Znajduje się tu najstarsza i najważniejsza sala w Montevideo. Pamiątką czasów kolonialnych jest La Puerta de la Ciudadela, będąca wejściem do części kolonialnej stolicy. Cytadela była najważniejszym bastionem obrony militarnej półwyspu. Usytuowana jest na Plaza Independencia ( Placu Niepodległości) i łączy La Ciudad Vieja z centrum. Na placu wznosi się olbrzymia statua największego bohatera narodowego Urugwaju Jose Gervasio Artigasa. W tej dzielnicy znajduje się także najstarszy budynek użyteczności publicznej Montevideo – La Iglesia Martiz ( katedra Najświętszej Marii Panny). W rejestrach tego kościoła figurują nazwiska najstarszych mieszkańców stolicy, m.in. można tu odnaleźć datę chrztu Artigasa. Ważnym budynkiem jest El Cabildo de Montevideo ( ratusz ), w którym od 1959 ma swoją siedzibę Miejskie Muzeum Historyczne. U stóp Calle Pérez Castellano wznosi się konstrukcja z kutego żelaza . Jest to Mercado del Puerto – portowa hala targowa z 1868 . Znajdują się w niej restauracje , kawiarnie , sklepy z pamiątkami i wyrobami rzemiosła artystycznego . To także miejsce spotkań wielu artystów tworzących w Montevideo. EL Cordón to strefa centralna Montevideo. Jej cechą charakterystyczną są szerokie, zielone aleje , pasaże i deptaki . Tu koncentruje się życie kulturalne miasta, znajdują się najważniejsze kina , teatry, a także lokale rozrywkowe . W strefie tej biegnie największa arteria stolicy – Avenida 18 de Julio (Aleja 18 Lipca ), wzdłuż której wznoszą się ważne budynki kulturalne, jak Biblioteka Narodowa czy Universidad de la República ( Uniwersytet Republiki ).

Ciekawą dzielnicą jest Pocitos. Jej największa atrakcja to bulwar , który przebiega wzdłuż wybrzeża i łączy ze sobą liczne plaże . W ich sąsiedztwie ulokowały się kluby , restauracje i dyskoteki . Znajduje się tu także największe centrum handlowe stolicy.

Do najbardziej charakterystycznych miejsc należy niewątpliwie górujący nad miastem, Cerro de Montevideo, doskonały punkt obserwacyjny. Na wzgórzu zlokalizowana jest piękna dzielnica mieszkaniowa, zamieszkana głównie przez imigrantów. Ponadto wznosi się tu forteca (Fortaleza del Cerro), która była ostatnim budynkiem hiszpańskim powstałym w Urugwaju, a od 1916 mieści się w niej Muzeum Militarne.


Inne hasła zawierające informacje o "Montevideo":

1960 ...

Państwa świata według kontynentów ...

Montevideo Na mapach: 34°53'S 56°10'W / -34.883, -56.167 MontevideoHerbHerb Montevideo Państwo   Urugwaj Departament Montevideo Burmistrz Ricardo EhrlichPołożenie34° 53' S 56° 10' W Wysokość43 m n.p.m. Ludność (2004)•  liczba ludności 1 325 968 Nr kierunkowy +02 Kod ...

Giuseppe Garibaldi ...

Nizina La Platy ...

Urugwaj ...

Kazimierz Gustaw Zemła Mojżesza w Łodzi ,Ernesta Malinowskiego w Peru . Wybrane realizacje "papieskie" Mistrzejowice 1991 Płock 1993 Oleszyce 1993 Łomża 1994 Montevideo 1998 Góra Świętej Anny 2000 Katowice 2006 Kraków 2008 Odznaczenia i nagrody Krzyż Komandorski ...

Barcelona ...

Melilla ...

São Paulo ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Montevideo":

08. Geneza i istota państwa (plansza 4) władzy zwierzchniej. Cechy państwa Prawne kryteria państwowości, przyjęte na mocy konwencji w Montevideo z 1933, określane są następująco: (artykuł 1.) "Państwo jako podmiot prawa ...

08. Geneza i istota państwa (plansza 3) politycznych wpływów. Definicja prawna Prawne kryteria państwowości, przyjęte na mocy konwencji w Montevideo z 1933, określane są następująco: (artykuł 1.) "Państwo jako podmiot prawa ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie