Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Mostek (anatomia)

Mostek (anatomia)

1. mostek

1. mostek
4. mostek

4. mostek
 

Mostek ( łac. sternum) - twór chrzęstny lub kostny , położony w części brzusznej, spotykany u kręgowców z wyjątkiem ryb . Jest elastycznie połączony z częścią żeber oraz obręczą barkową .

Mostek ogranicza klatkę piersiową od strony do brzusznej. U płazów ogoniastych ma postać chrzęstnej płyty, u płazów bezogonowych występuje w postaci częściowo skostniałego pręta i składa się z dwóch elementów, które zrastają się z obręczą barkową. Żebra u nich nie sięgają mostka i brak u nich klatki piersiowej . U płazów i gadów beznogich mostek zanika, nie występuje również u żółwi . U pozostałych gadów mostek jest zazwyczaj chrzęstny o kształcie czworoboku lub okrągłej płyty. U ptaków pojawia się mostek mocno skostniały. Jest duży i masywny, zwłaszcza u ptaków latających ( ptaki grzebieniowe ), u których dodatkowo pojawia się wyrostek zwany grzebieniem (carina sterni). U wszystkich czworonogów (prócz ssaków ) mostek łączy się z obręczą barkową poprzez kości przedkrucze. U ssaków łączy się z obojczykami , a kości krucze i przedkrucze zanikają (wyjątek - stekowce ). U ssaków mostek składa się ze skostniałych członów (sternebrae), które łączą się chrząstkozrostem , w miejsca te dołączają się żebra . Chrząstki żebrową (cartilago costalis) są dopasowane do wcięć żebrowych (incisurae sternales). U pancerników człony te łączą się stawowo dzięki czemu zwierzęta te mogą się zwijać. U nietoperzy na rękojeści występuje grzebień. U konia występuje przedłużenie chrząstki rękojeści mostka również nazywane grzebieniem mostka (crista sterni). U kopytnych mostek jest spłaszczony. U mięsożernych ma kształt cylindryczny. U człowieka przyjmuje kształt nieparzystej i spłaszczonej kości. Łącząc się z siedmioma parami żeber a czasem ośmioma. Składa się z trzech części:

Zobacz też

Bibliografia

  1. Helena Helena Przespolewska: Podstawy anatomii zwierząt domowych. Warszawa: Wydawnictwo "Wieś Jutra", 2009. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Mostek (anatomia)":

Rak języka ...

Nadciśnienie tętnicze ...

1749 ...

Ciałko nerkowe ...

Rdzeń przedłużony ...

Małże ...

Zoologia ...

Szkielet zewnętrzny ...

Ireneusz Iredyński ...

Wrażenie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Mostek (anatomia)":

Budowa i rola części biernej układu ruchu (plansza 14) ...

Układ mięśniowy (plansza 20) ...

Układ limfatyczny i odporność organizmu (plansza 6) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie