Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Hassan I (Alawici)

Hassan I (Alawici)

Wizyta Hassana I w Meknes w 1887 roku

Hassan I ( arab. الحسن الأول بن محمد = Al-Hassan al-Awwal ibn Muhammad, ur. 1836 w Fezie , zm. 7 czerwca 1894 w górach Atlas ) - sułtan Maroka z dynastii Alawitów , panował w latach 1873 - 1894 , syn sułtana Muhammada IV .

Po objęciu tronu po śmierci ojca Hassan I dążył do większej centralizacji władzy i zwiększenia kontroli państwa nad plemionami Berberów . Zdołał zmodernizować armię, jednak pozostałe reformy z powodu oporu plemion powiodły się tylko częściowo. Powodem ograniczonej możliwości działania państwa była restrykcyjna polityka finansowa, z pomocą której Hassan I próbował nie dopuścić do nadmiernego zadłużenia kraju. Zadłużenie mogło doprowadzić do zwiększenia zagranicznych wpływów w Maroku, co było już widoczne na przykładzie europejskiej kontroli finansowej nad Egiptem i Tunezją .

Hassan I zdołał powstrzymać dążenia europejskich mocarstw do przejęcia władzy nad Marokiem. Na konferencji w Madrycie w 1880 roku potwierdzono niepodległość kraju w zamian za zagwarantowanie równych praw handlowych trzynastu krajom Europy. Mimo to Francja i Wielka Brytania próbowały w późniejszym okresie utworzyć w Maroku swój protektorat , co jednak nie udało się z powodu sprzeciwu pozostałych krajów europejskich.

Hassan I zmarł nagle w 1894 roku na skutek ran odniesionych w działaniach zbrojnych przeciw Berberom w dolinie w górach Atlas . Następcą tronu został jego czternastoletni wówczas syn Abd al-Aziz .

Poprzednik
Muhammad IV
Sułtan Maroka
1873 - 1894
Następca
Abd al-Aziz IV


Inne hasła zawierające informacje o "Hassan I (Alawici)":

1972 ...

1884 ...

1986 ...

1777 ...

1977 ...

1878 ...

1863 ...

1932 ...

1951 ...

1969 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Hassan I (Alawici)":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie