Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Mutsuhito

Mutsuhito

Mutsuhito
睦仁

Cesarz Japonii
Okres panowaniaod 1868
do 30 lipca 1912
Poprzednik Kōmei
Następca Yoshihito
Dane biograficzne
DynastiaYamato
Urodzony 3 listopada 1852
Zmarł 30 lipca 1912
Ojciec Kōmei
MatkaNakayama Yoshiko

Mutsuhito ( jap. 睦仁; ur. 3 listopada 1852 w Kioto , zm. 30 lipca 1912 w Tokio ) - zgodnie z tradycją 122. cesarz Japonii , pośmiertnie zwany Meiji, tak jak okres jego panowania ( epoka Meiji 1868 - 1912 ).

Spis treści

Biografia

Początki rządów

Mutsuhito urodził się w 1852 roku w Kioto , jako drugi syn cesarza Komei . W lipcu 1860 roku uznany został za następce cesarza i w grudniu 1866 roku zasiadł na tronie. Formalne rządy objął 9 stycznia następnego roku. Miał wtedy piętnaście lat. W styczniu 1868 roku siły sprzeciwiające się rządom szogunów z rodu Tokugawa obaliły ostatniego szoguna - Yoshinobu Tokugawę. W następstwie tego przewrotu cesarz uzyskał pełnię władzy w państwie. W odróżnieniu od ojca nowy cesarz popierał politykę otwarcia Japonii na wpływy Zachodu. 6 kwietnia 1868 roku ogłosił tak zwaną przysięgę cesarską. Zapowiedział w niej przeprowadzenie w kraju głębokich reform. Jednocześnie przeniósł stolicę z Kioto do Edo , któremu nadał nową nazwę Tokio ("Wschodnia Stolica").

Polityka wewnętrzna

W 1871 cesarz zlikwidował feudalne księstwa, wprowadzając w ich miejsce prefektury podlegające bezpośrednio centralnemu rządowi. W 1872 roku przeprowadzono reformy zmierzające do zmniejszenia obciążeń chłopów oraz poprawy ich sytuacji materialnej i społecznej. Rok później przystąpiono do realizacji planu wprowadzenia powszechnego szkolnictwa i utworzenia armii opartej na powszechnym poborze. Jednocześnie dokonano zasadniczych wyłomów w sztywnej strukturze klasowej społeczeństwa, znosząc wiele przywilejów warstwy samurajskiej i ograniczeń dotykających inne grupy społeczne. Zmiany te spotkały się z oporem części społeczeństwa. Jednak lokalne bunty zostały szybko stłumione. Przeprowadzono także zasadnicze zmiany ustroju państwa, które doprowadziły ostatecznie do wprowadzenia w Japonii monarchii konstytucyjnej.

Polityka zagraniczna

Na arenie międzynarodowej Japonia odniosła w latach 1894-1895 sukces w wojnie z Chinami , a następnie w latach 1904-1905 w wojnie z Rosją . Dzięki tym zwycięstwom Japończycy zajęli Koreę , Tajwan i mocno usadowili się w Mandżurii .

Ocena rządów

W okresie panowania Mutsuhito położono podwaliny pod budowę potężnego, nowoczesnego państwa japońskiego. Bez wątpienia sam cesarz w znacznej mierzę przyczynił się do zasadniczej przebudowy ustroju oraz struktury politycznej, gospodarczej i społecznej swojej monarchii. Kiedy zmarł w 1912 roku, cała Japonia okryła się żałobą.

Zobacz też

Źródła

  • Alex Axelrod, Charles Phillips Władcy, tyrani, dyktatorzy. Leksykon, wyd. Politeja, Warszawa 2000.


Poprzednik
Kōmei
Cesarz Japonii
1867 - 1912
Następca
Yoshihito


Inne hasła zawierające informacje o "Mutsuhito":

1884 ...

1878 ...

1908 ...

1870 ...

Kōmei ...

Historia Japonii ...

1867 ...

1896 ...

1892 ...

1905 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Mutsuhito":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie