Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Listowanie myśli

Listowanie myśli

Listowanie myśli to technika stosowana w badaniach psychologicznych. Tuż po zadziałaniu bodźca badani proszeni są o spisanie lub wypowiedzenie wszystkich myśli, które w danym momencie przyszły im do głowy. Treść tych myśli jest następnie oceniana pod względem ilościowym (zobacz np. Technika Q ) lub badana przez sędziów kompetentnych ze względu na interesujące badaczy kryteria. Na przykład możemy zastanawiać się, czy reklama, która wzbudza lęk ("Ubezpiecz się bo możesz zginąć!") będzie wywoływać u badanych reakcje przychylne w stosunku do ubezpieczyciela, czy też negatywne. Technika ta jest także często używana w badaniach nad introspekcją .

Ciekawą odmianę tej techniki zastosowali w swoich eksperymentach Mihaly Csikszenmihalyi i Thomas Figurski w 1982 r.[1] Interesowało ich o czym ludzie najczęściej myślą w ciągu dnia. Wręczyli badanym ochotnikom urządzenia, które należało nosić w kieszeni przez cały dzień i które włączały się w przypadkowych odstępach czasu. Badani mieli wtedy listować swoje myśli (zapisywali je w "pamiętniku"). Dzięki temu badacze odkryli o czym najczęściej spontanicznie myślimy. Okazało się, że większość dorosłych ludzi (zatrudnionych) myśli o pracy (15% czasu) lub w ogóle nie myśli (14%).

Przypisy

  1. Csikszentmihalyi M., Figurski T.J. (1982). Self-awareness and aversive experience in everyday life. Journal of Personality, 50 ,15-28.


Inne hasła zawierające informacje o "Listowanie myśli":

Rodzimy Kościół Polski ...

Wittenberga ...

Samuel Pepys ...

Ignacy Hołowiński ...

Adam Naruszewicz ...

Kornel Ujejski ...

Neoplatonizm ...

Ewolucja ...

Ekologia ...

Arystoteles ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Listowanie myśli":

Pierwiastki (plansza 1) ...

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 19) ...

102 Kultura renesansu w Europie (plansza 14) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie