nacjonalizacja
nacjonalizacja - akt przejęcia przez państwo prywatnego mienia. W rzadkich przypadkach może to być również przejęcie mienia należącego do samorządu. Nie należy mylić nacjonalizacji, która jest stosowana wobec określonej kategorii mienia lub osób, z wywłaszczeniem, które dotyczy konkretnej osoby i konkretnej sprawy.
Przeciwieństwem nacjonalizacji jest prywatyzacja, albo municypalizacja.
Nacjonalizacja prywatnej własności w Polsce i innych krajach socjalistycznych miała skutki opłakane i prawie natychmiast widoczne a mimo to przeszło ponad pół wieku, zanim jej zwolennicy uznali świadczące o tym fakty. Skutków nacjonalizacji prywatnej odpowiedzialności tak łatwo wymierzyć się nie da, zwłaszcza, że jej opłakane konsekwencje przychodzą stopniowo i w różnych, pozornie nie związanych że sobą dziedzinach. Odbudowa podstaw społeczeństwa odpowiedzialnego i świadomie decydującego o swoim majątku potrwa jeszcze wiele lat.
Najsłynniejsze akcje nacjonalizacji -
Wszystkie przedsiębiorstwa prywatne w bolszewickiej Rosji w roku 1918 po rewolucji.
- Gospodarstwa chłopskie w ZSRR w latach 1922-1927 XX wieku. Zniszczenie przez zdesperowanych chłopów swojego dobytku doprowadziło do klęski głodu, która pochłonęła życie milionów ludzi. Autorem “wielkiej kolektywizacji” był Józef Stalin. Protestujących “kułaków” wysłano do gułagów.
- Cała własność prywatna w Chinach w 1949 po rewolucji komunistycznej.
- Nacjonalizacja Kanału Sueskiego przez rząd Nasera w 1956. Spowodowała inwazję wojsk brytyjsko-francusko-izraelskich na Egipt.
- Cała własność prywatna w Kambodży w 1975 po zwycięstwie Czerwonych Khmerów Pol Pota. Właścicieli w większości wymordowano.
- Renault (odebrany Louisowi Renault po II wojnie światowej) za to, że firma produkowała uzbrojenie dla Niemców.
- W Wielkiej Brytanii w okresie powojennym: Bank of England, British Coal, British Gas, British Rail, British Telecom, UK Electricity Supply Industry, British Leyland, Railtrack.
- Nacjonalizacja przemysłów naftowych w Meksyku, Boliwii, Kuwejcie, Iranie, Arabii Saudyjskiej oraz Wenezueli
- Firmy prywatne na Kubie. Większość z nich należała do obywateli USA, co spowodowało nałożenie utrzymywanych do dziś sankcji gospodarczych.
- Nacjonalizacja we Francji w 1982 części przemysłu (Thomson, Saint-Gobain-Pont-à-Mousson, Rhône-Poulenc, Pechiney-Ugine-Kihlmann, Sacilor, Usinor) i sektora finansów (Paribas, Suez, CIC, Crédit du Nord, Crédit Commercial de France, Banque Rotschild, Banque Worms, Banque La Hénin itd.).
- Holding prasowy Rumasa w Hiszpanii w 1983.
- Wywłaszczenie części kościelnych gruntów rolnych w Grecji w 1987.
Inne hasła zawierające informacje o "nacjonalizacja":
Nowa Polityka Ekonomiczna
...
Nacjonalizacja przemysłu
nierówności i dysproporcji wobec państw o
gospodarce wolnorynkowej
. Nacjonalizacja w PolsceW
Polsce
nacjonalizacja przemysłu miała największy wyraz podczas reform i zmian wprowadzanych wraz ze ...
1971
w życie 26. poprawka do
konstytucji USA
, gwarantująca czynne prawo wyborcze 18-latkom.
11 lipca
nacjonalizacja
kopalni
miedzi
w
Chile
.w
Stuttgarcie
, Niemka Hildegard Falck ustanowiła rekord świata ...
1938
...
Polska Agencja Prasowa
...
Stronnictwo Demokratyczne
m.in. plan uzdrowienia i rozwoju gospodarki (gospodarka planowa, swoboda działania związków zawodowych, nacjonalizacja głównych działów przemysłu, reforma rolna) i podniesienie poziomu edukacji. Występowano przeciwko ...
1946
...
1960
...
Kolektywizacja w ZSRR
...
Muzeum Rosyjskie w Sankt Petersburgu
...
Inne lekcje zawierające informacje o "nacjonalizacja":
203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 8)
pod ścisłą kontrolą partii i według określonego planu. Fundamentem gospodarki socjalistycznej była nacjonalizacja wszelkiej produkcji i handlu. Podjęto budowę wielkich elektrowni, linii kolejowych, zakładów ...
221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 5)
...
229 Stosunki państwo-Kościół w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (plansza 2)
się dopiero pod koniec lat czterdziestych. Negatywnie na te stosunki wpłynęła także nacjonalizacja przemysłu, laicyzacja nauczania i reforma rolna.
...
|