Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nadtlenek wodoru

Nadtlenek wodoru

Nadtlenek wodoru
Ogólne informacje
Nomenklatura systematyczna ( IUPAC ):
nadtlenek wodoru; dioksydan
Inne nazwynadtlenek diwodoru,
perhydrol (r-r 30–35%)
woda utleniona (r-r 3–6%)
łac. Hydrogenii peroxydum
Wzór sumarycznyH2O2
Inne wzoryHOOH; HO-OH; H-O-O-H
Masa molowa 34,02 g / mol
Wyglądlekko niebieskawa ciecz, w roztworach bezbarwna
Identyfikacja
Numer CAS 7722-84-1
PubChem 784[1]
Niebezpieczeństwa
Zagrożenia wg  Dyrektywy 67/548/EWG , zał. I[3]
Utleniający
Żrący
Utleniający
(O)
Żrący
(C)
NFPA 704

0
3
1
OX
Zwroty ryzyka R5, R8, R20/22, R35
Zwroty bezpieczeństwa S1/2, S17, S26, S28, S36/37/39, S45
Numer RTECS MX0900000
Podobne związki
Pochodne nadtlenek sodu
Podobne związki woda
hydrazyna
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
warunków standardowych (25 °C, 1000 hPa)

Nadtlenek wodoru (H2O2) — nieorganiczny związek chemiczny z grupy nadtlenków , otrzymany po raz pierwszy przez Louisa Thénarda w 1818 przez zakwaszenie roztworu nadtlenku baru kwasem azotowym(V) [4]. Stosowany jest jako utleniacz paliwa rakietowego („T-Stoff”: 80% nadtlenek wodoru), środek odkażający (w formie wody utlenionej) oraz silny utleniacz w wielu reakcjach chemicznych . Jego najnowsza nazwa systematyczna według IUPAC to dioksydan. Nadtlenek wodoru klasyfikowany jest jako jedna z reaktywnych form tlenu [5].

Spis treści

Budowa

Wiązania O-O-H wokół atomów tlenu w cząsteczce H2O2 ułożone są pod kątem (podobnie jak wiązania H-O-H w wodzie ), ponadto atomy H-O-O-H tworzą kąt dwuścienny (w fazie stałej ok. 90°).

Właściwości

Nadtlenek wodoru w temperaturze pokojowej jest syropowatą, bezbarwną (stężony przyjmuje kolor bladoniebieski) cieczą o temperaturze topnienia −0,44 °C i temperaturze wrzenia ok. 150 °C. Wykazuje silne właściwości utleniające wynikające z powstawania w czasie jego rozkładu tlenu atomowego (tzw. tlen in statu nascendi [6]):

H2O2 → H2O + O

Stabilność

Czysty nadtlenek wodoru jest bardzo nietrwały i ulega egzotermicznemu rozkładowi (często wybuchowemu) na wodę i tlen pod wpływem ciepła , kontaktu z niektórymi metalami (np. manganem ), tlenkami metali oraz światła UV .

2H2O2 (aq) → 2H2O(l) + O2 (g)

Rozkład ten jest katalizowany przez przez wiele rozdrobnionych substancji, np. srebro i platynę , tlenek manganu(II) oraz jodki :

H2O2 (aq) + I(aq) → H2O(l) + IO(aq)
H2O2 (aq) + IO(aq) → H2O(l) + I (aq) + O2 (g)

Wydajnym enzymem rozkładającym nadtlenek wodoru jest katalaza .

Ze względu na to, że łatwo reaguje on z wieloma metalami , a także ulega rozkładowi w kontakcie ze szkłem , należy go przechowywać w ciśnieniowych butelkach z grubościennego polietylenu lub aluminium i nie wystawiać na działanie światła dziennego oraz źródeł ciepła. Jego kompleks z węglanem sodu typu hydratu (Na2CO3·1,5H2O2) jest natomiast względnie trwały i bezpieczny w użyciu.

Właściwości kwasowe

Nadtlenek wodoru wykazuje słabe właściwości kwasowe . W roztworach wodnych ulega on dysocjacji według równania:

H2O2 + H2O → H3O+ ( kation hydroniowy ) + H-O-O (anion wodoronadtlenowy), K = 0,5×10−12[7]

Właściwości redox

Wobec reduktorów nadtlenek wodoru zachowuje się jak utleniacz (O−I → O−II), np.[7]

2 NH2OH + 6H2O2 → 2 HNO3 + 8H2O

Wobec utleniaczy wykazuje właściwości redukujące (O−I → O0), np. w reakcji z nadmanganianem potasu (manganianem(VII) potasu) w środowisku kwaśnym[7]:

2KMnO4 + 5H2O2 + 3H2SO4 → 2MnSO4 + 5O2 + K2SO4 + 8H2O

lub z solami srebra(I) w środowisku zasadowym[7]:

2AgNO3 + H2O2 + 2KOH → 2Ag + O2 + 2H2O + 2KNO3

Jest to substancja żrąca wobec tkanek żywych. Przy kontakcie ze skórą pojawiają się białe plamy.

Otrzymywanie

Nadtlenek wodoru obecnie otrzymuje się w przemyśle metodą antrachinonową poprzez utlenianie 2-etylo-9,10-antracenodiolu gazowym tlenem przepuszczanym przez roztwór tego związku w mieszaninie odpowiednio dobranych rozpuszczalników. Nadtlenek oddziela się poprzez ekstrakcję z wodą, zaś pozostały w roztworze 2-etyloantrachinon poddaje się regeneracji poprzez redukcję gazowym wodorem do 2-etylo-9,10-antracenodiolu, katalizowaną palladem osadzonym na odpowiednim nośniku lub związkami niklu . W przemysłowych metodach produkcji cykl obu reakcji (utleniania i redukcji) prowadzi się naprzemiennie.

Synteza nadtlenku wodoru metodą antrachinonową

Rozcieńczony roztwór wodny nadtlenku otrzymany w tym procesie zatęża się przez ostrożne odparowywanie wody pod zmniejszonym ciśnieniem, uzyskując w ten sposób roztwór o stężeniu maksymalnie 70%. Dalsze zatężanie prowadzi do wybuchu. Bardziej stężone roztwory, oraz całkowicie czysty nadtlenek uzyskuje się prawdopodobnie przez wymrażanie go z wodnego, stężonego roztworu[8]

Zastosowania

Czysty nadtlenek wodoru jest niedostępny handlowo, gdyż prawo większości krajów Europy oraz USA zabrania jego sprzedaży ze względów bezpieczeństwa. W handlu dostępne są maksymalnie 70% roztwory tego związku i to po spełnieniu specjalnych warunków (przepisy RID i ADR), zaś najczęstszą handlową jego postacią jest tzw. perhydrol (od 1907 roku strzeżona prawem patentowym nazwa handlowa), czyli jego 30% wodny roztwór, oraz 3–5% roztwory do użytku domowego o nazwie woda utleniona.

Woda utleniona

Wodę utlenioną w roztworze 3–3,5% stosuje się do odkażania ran i takie roztwory do bezpośredniego użycia dostępne są w aptekach . Szczególnie silnie niszcząco działa na bakterie beztlenowe ( anaeroby ). Odkażanie ran przy użyciu wody utlenionej znacznie zmniejsza niebezpieczeństwo przedostania się bakterii do organizmu przez uszkodzony naskórek. Następująca podczas odkażania gwałtowna reakcja niszcząca bakterie niszczy także komórki krwi wypływającej z rany, a także część komórek ciała odsłoniętych przez uszkodzenie skóry[].

7–15% roztwory są zwykle stosowane jako tzw. „wybielacze na bazie aktywnego tlenu” w środkach chemii gospodarczej, 5% roztwór wodny jest stosowany do rozjaśniania włosów . Bardzo rozcieńczone roztwory (ok. 1%) były przez jakiś czas stosowane w kontrowersyjnej metodzie leczenia niektórych rodzajów nowotworów , która polegała na doustnym podawaniu takich roztworów. Badania statystyczne przeprowadzone przez American Cancer Society dowiodły jednak, że ta metoda jest całkowicie nieskuteczna[].

Zobacz też

Przypisy

  1. Nadtlenek wodoru – podsumowanie ( ang. ). PubChem Public Chemical Database.
  2. Małgorzata Galus: Tablice chemiczne. Warszawa: Wydawnictwo Adamantan, 2008, ss. 171–170. . 
  3. Nadtlenek wodoru ( pol. ) European chemical Substances Information System . IHCP . [dostęp 2010-09-25].
  4. Louise Jacques Thénard. „Annales de chimie et de physique”. 8 (1818). S. 308. 
  5. Nadtlenek wodoru. W: Grzegorz Bartosz: Druga twarz tlenu. Wyd. 2. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN , 2008, ss. 28, 46, seria: Środowisko. . 
  6. Encyklopedia techniki CHEMIA. Warszawa: WNT , 1965. 
  7. 7,0 7,1 7,2 7,3 Philip John Durrant, Bryl Durrant, Zarys współczesnej chemii nieorganicznej, str. 914–917, PWN, Warszawa 1965
  8. Zatężanie do 100%, patrz: Julian Gałecki: Preparatyka nieorganiczna: czyste odczynniki chemiczne. Warszawa: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 1964, ss. 903–904. 

Przeczytaj !


Inne hasła zawierające informacje o "Nadtlenek wodoru":

Oddychanie komórkowe ubichinon i oddaje je na tlen, co prowadzi do wytworzenia H2O2. Powstały Nadtlenek wodoru rozkładany jest na wodę i tlen przez enzym charakterystyczny dla ...

Aldehyd glicerynowy glicerynowy otrzymuje się poprzez łagodne utlenianie gliceryny . Jako utleniacz może być stosowany Nadtlenek wodoru w obecności soli żelaza . Obok aldehydu w tych warunkach powstaje ...

Deoksyryboza ...

Alkohole ...

Ziemia ...

Grupa karbonylowa ...

Katastrofa elektrowni jądrowej w Czarnobylu ...

Czarnobyl ...

Syriusz ...

Łańcuch oddechowy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Nadtlenek wodoru":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 3) ...

Wiązania chemiczne w świetle mechaniki kwantowej (plansza 18) ...

Stechiometria wzorów i równań chemicznych (plansza 36) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie