Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną. kamikaze
kamikaze, Shinpū (spotyka się też formę Kamikadze) to japońska wojskowa formacja samobójcza okresu II wojny światowej.
Nazwa 神風 (kamikaze, kamukaze, w sinojapońskim czytaniu shinpū), czyli Boski Wiatr ("kami"-bóg, boski, "kaze"- wiatr), odnosi się do potężnego tajfunu, który w 1281 roku zniszczył flotę mongolską szykującą się do ataku na Japonię. Japończycy uznali to za dowód opieki bogów i nazwali ten tajfun "Boskim Wiatrem".
Prawidłową wymową nazwy tej formacji było właśnie "shinpū", jednak w czasie wojny, Amerykanie japońskiego pochodzenia wypromowali alternatywny sposób odczytania znaków, za pomocą których nazwa ta była zapisywana, jako "kamikaze". Pełna prawidłowa nazwa tej formacji brzmiała Shinpū tokubetsu kōgekitai (神風特別攻撃隊), skracane też do Shinpū tokkōtai (神風特攻隊) - w wolnym tłumaczeniu Specjalny Korpus Uderzeniowy Boski Wiatr.
Przyczyny powstania jednostki
Przyczyną zastosowania tak radykalnej metody ataku były coraz większe straty zadawane lotnictwu japońskiemu przez Amerykanów. Po pierwszej bitwie na Morzu Filipińskim, stoczonej przez floty obu krajów w dniach 19-20 czerwca 1944, Japończycy ponieśli potężne straty. Nie zatopili żadnego z okrętów amerykańskich, a sami stracili dwa duże lotniskowce - Shōkaku i Taihō. Straty w samolotach były potężne i dużo większe od amerykańskich, wyniosły ponad 400 maszyn wobec nieco ponad setki amerykańskich. Walkę te nazwano Strzelanie do indyków nad Marianami. Po tym wydarzeniu, w dniu 20 lipca, komandor Eiychiro Jyo wystosował memoriał do dowództwa marynarki "O wnioskach z przebiegu bitwy na Morzu Filipińskim". Postulował w tym memoriale utworzenie "specjalnych jednostek" szturmowych mających atakować nową i skuteczniejszą metodą. W sytuacji gdy klasycznie walczące samoloty nie były w stanie zaszkodzić amerykańskim lotniskowcom uznano, że atak samobójczy może być skuteczniejszy.
Sama idea ataku samobójczego w celu zniszczenia wrogich jednostek nie była nowa, przykłady poświęcania się żołnierzy w atakach pozbawionych szansy na pozostanie przy życiu spotykane były od początku historii wojen. Postęp techniczny w XX wieku spowodował powstanie nowych środków bojowych, za pomocą których można było dokonywać samobójczych ataków, szczególnie samolotu, który powodował łatwość i szybkość dotarcia do wrogich celów. Często samobójcza śmierć poprzez uderzenie w samolot, okręt lub inne jednostki wroga (taran) była wybierana dobrowolnie przez lotników różnych narodowości w przypadku zranienia lotnika lub uszkodzenia samolotu. Idea tworzenia specjalnych samobójczych oddziałów, używających przystosowanych do tego celu samolotów lub jednostek pływających (np. torped), postulowana była w momentach zagrożenia przez ideologów z różnych krajów. Nawet w Polsce w okresie bezpośrednio poprzedzającym II wojnę światową powstała społeczna idea zapisywania się ochotników na "żywe torpedy". Jednakże, Japonia była jedynym krajem, w którym jednostki samobójcze faktycznie utworzono.
Istotną przyczyną wyboru takiego środka walki była chęć osiągnięcia znacznie większego prawdopodobieństwa uderzenia w cel, niż np. przy bombardowaniu, gdyż aż do uderzenia w cel tor lotu samobójczego samolotu był korygowany przez człowieka. Podczas II wojny światowej broń kierowana przez aparaturę elektryczną znajdowała się dopiero w stadium rozwojowym w najbardziej rozwiniętych państwach, przy tym aparatura ta była droga i zawodna. Z tej przyczyny, przejęcie funkcji kierowania bronią przez człowieka było najprostszym i "najtańszym" sposobem uzyskania broni kierowanej.
Inne hasła zawierające informacje o "kamikaze":
II wojna światowa
W czasie tej bitwy Japończycy pierwszy raz użyli samobójczych oddziałów lotniczych –
kamikaze
.
19 maja
1945
ustał opór japoński na Filipinach, w czerwcu Amerykanie ...
Luc Besson
...
25 października
Volksturm
.
wojna o Pacyfik
: podczas
bitwy o Leyte
miał miejsce pierwszy atak pilotów
kamikaze
.
1945
– wojska japońskie na
Tajwanie
poddały się oddziałom
Czang Kaj-szeka
.
1950
– ...
21 października
zajęły
Kanton
.
1944
:
front zachodni
: Amerykanie zajęli
Akwizgran
.
wojna o Pacyfik
: doszło do pierwszego ataku
kamikaze
na australijski krążownik
HMAS Australia
.
1959
– otwarto
Muzeum Guggenheima w Nowym ...
19 października
leczeniu
gruźlicy
.rozpoczęła się
konferencja moskiewska
.
1944
:
wojna na Pacyfiku
: na
Filipinach
utworzono pierwszy oddział
kamikaze
.w zajętym przez wojska radzieckie
Debreczynie
utworzono marionetkowy Tymczasowy Rząd Narodowy
Węgier
.
1953
...
Kalendarium II wojny światowej
–
25 października
–
bitwa morska o Leyte
.
25 października
– startuje pierwszy
kamikaze
.
25 grudnia
– Amerykanie lądują na
Luzonie
– głównej wyspie archipelagu Filipin. ...
Delfinowate
...
Bitwa o Okinawę
były przez
flotę
i
lotnictwo
, a w szczególności marynarzy samobójców i pilotów
kamikaze
. Przewidywano kierunki natarcia wojsk inwazyjnych i metody obrony, polegające głównie na ...
Bitwa o Iwo Jimę
walki trwały jeszcze 30 dni. 21 lutego w efekcie ataku ok. 20
kamikaze
Amerykanie utracili
lotniskowiec
eskortowy
USS Bismarck Sea
. Bez wsparcia artylerii Japończycy ...
Bitwa morska o Leyte
jej rozbicia. Przyniosła ze sobą także nową taktykę - Specjalny Korpus Szturmowy (
kamikaze
).
17 października
1944 roku wojska amerykańskie wylądowały na wulkanicznej wyspie
Leyte
na ...
Inne lekcje zawierające informacje o "kamikaze":
215b Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 11)
uległa zniszczeniu. Wskutek powtarzających się klęsk wojska japońskiego zostały wprowadzone do armii kamikaze (piloci samobójcy z załadowanymi materiałami wybuchowymi). W pierwszej połowie 1945 r. ...
|