Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nawigacja

Nawigacja

Nawigacja – dział wiedzy zajmujący się określaniem bieżącego położenia oraz drogi do celu dla statków, pojazdów i innych przemieszczających się obiektów.

Rodzaje nawigacji:

  • Nawigacja satelitarna, np. GPS – nawigacja oparta o sygnały radiowe wysyłane przez sztuczne satelity Ziemi.
  • Nawigacja astronomiczna, astronawigacja – jest prowadzona w oparciu o obserwację ciał niebieskich, przy dokładnej znajomości czasu lokalnego.
  • Nawigacja pilotowa – jest prowadzona w portach i na torach podejściowych do portów z uwzględnieniem znaków nawigacyjnych, polega na identyfikacji mijanych pław, staw, nabieżników. Pilotaż stosowany jest w otoczeniu portów, na prowadzących do nich torach wodnych , oraz na innych akwenach (najczęściej lokalnych) o zwiększonym natężeniu ruchu (cieśniny i inne wąskie przejścia), niebezpiecznych ze względu na przeszkody podwodne (rafy, wraki, itp.), a także na akwenach, gdzie pilotaż wymagany jest przez przepisy lokalne.
  • Nawigacja radiowa, radionawigacja – nawigacja oparta o sygnały radiowe wysyłane przez specjalne nadajniki. Mogą to być proste nadajniki ( radiolatarnie ) lub nadajniki zsynchronizowane w system hiperboliczny ( Loran , Decca, inne systemy (lokalne)).
  • Nawigacja zliczeniowa stosowana przed wprowadzeniem radionawigacji w trudnych warunkach atmosferycznych - prowadzona na podstawie zestawiania kierunku ruchu statku (kursu) i jego szybkości ustalanej ze zliczania obrotów śrub napędowych.
  • Nawigacja terrestryczna – nawigacja oparta na obserwacji znaków nawigacyjnych i innych charakterystycznych obiektów znajdujących się na wybrzeżu, stosowana w zasięgu widoczności lądu.
  • Nawigacja radarowa - polega na obserwacji zarysów wybrzeży i obiektów nawigacyjnych przy pomocy radaru.
  • Nawigacja inercyjna - jest stosowana głównie w okrętach podwodnych, przy pomocy skomplikowanych systemów żyroskopowych.

Zobacz też

  • przegląd zagadnień z zakresu , , oraz

Linki zewnętrzne

O nawigacji morskiej na stronie "Nautical Issues"


Inne hasła zawierające informacje o "Nawigacja":

Astrolabium ...

Armia Czerwona ...

Ziemia ...

Teren ...

Rakietowy pocisk balistyczny ciał niebieskich z uwzględnieniem określonego punktu na powierzchni Ziemi w danym momencie. Nawigacja tego rodzaju jest szczególnie korzystna dla pocisków dalekiego zasięgu, gdyż ich ...

Astronauta hangkong (航空; lotnictwo, dosł. nawigowanie w powietrzu) oraz hanghai (航海; żegluga lub Nawigacja morska)↑ Depesza agencji Xinhua z 25.09.2008 Zobacz też Alfabetyczna lista astronautów i ...

Astrofizyka ...

Omega ...

Geodezja ...

Polaryzacja fali ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Nawigacja":

012. Islam (plansza 11) ...

002. Podział nauk geograficznych i informacje o przestrzeni geograficznej (plansza 24) punktami lub położenia danego obiektu i znajdują się w elektronicznych mapach samochodowych (Nawigacja GPS), zaś z bardziej rozbudowanych systemów GIS korzystają instytucje planowania przestrzennego. ...

024. Przewidywanie zmian pogody i klimatu (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie