Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Neapol

Neapol - (wł. Napoli, j. neapolitański Nàpule, łac. Neapolis z gr. he nea polis, dosł. nowe miasto) – miasto w południowych Włoszech w rejonie Kampania, którego jest stolicą, a także ośrodkiem administracyjnym prowincji Neapol. Założony przez Greków jako Partenope.

Neapol jest położony tarasowo nad Zatoką Neapolitańską (Morze Tyrreńskie) u podnóża Wezuwiusza.

W pobliżu Neapolu znajdują się:

  • wyspy Ischia i Capri leżące u wejścia do Zatoki Neapolitańskiej
  • półwysep Sorrento
Liczba mieszkańców: 993 386 (2004), a zespół miejski ponad 3 mln. Jest to trzecie pod względem zaludnienia miasto we Włoszech. Jest to też jedno z trzech miast włoskich posiadających metro, tzw. Metropolitana di Napoli (obecnie posiada 6 linii, ale w planach jest zwiększenie ich ilości do 10).

W Neapolu i okolicach mieszkańcy posługują się specyficznym dialektem neapolitańskim. Neapol stanowi główny ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy południowych Włoch. Jest to drugi co do wielkości przeładunków port we Włoszech. W Neapolu znajduje się uniwersytet założony w roku 1224 oraz liczne szkoły wyższe i placówki naukowo-badawcze. Mieści się tam ważny węzeł komunikacyjny, a także międzynarodowy port lotniczy Capodichino. Neapol jest licznie odwiedzany przez turystów z całego świata. Jest to miasto bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym. We wrześniu i w grudniu rzesze turystów przyciąga cud św. Januarego (patrona miasta).

Związane z Neapolem:
  • Pizza
  • Spaghetti po neapolitańsku
  • lody włoskie
  • włoska mafia – Camorra


Inne hasła zawierające informacje o "Neapol":

Vincenzo Bellini ...

1806 ...

Herodot ...

Uniwersytet ...

1983 ...

Nagrobek Kazimierza III Wielkiego na Wawelu ...

Maria Józefa Habsburżanka ...

1504 ...

Baku ...

Giovanni Battista Rubini ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Neapol":

010b. Rzym (plansza 19) ...

215a Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 12) ...

101 Epoka nowożytna ? charakterystyka (plansza 12) Aragońskiego w 1516 r. połączone królestwa Kastylii i Aragonii. Odziedziczył także Neapol, Sycylię i Burgundię obejmującą m.in. Luksemburg. Z terytoriami podbitymi przez Hiszpanie ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie