Nicea
Nicea - (fr. Nice, prow. Nissa) - miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Wybrzeże Lazurowe, w departamencie Alpes-Maritimes.
Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 342 439 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 4 761 osób/km² (wśród 963 gmin regionu Prowansja-Alpy-W. Lazurowe Nice plasuje się na 2. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 79.).
Nicea leży nad Morzem Śródziemnym, na Lazurowym Wybrzeżu. Jest to znany ośrodek turystyczny, kąpielisko morskie, uzdrowisko, ośrodek sportu i rozrywki (kasyna gry, coroczny karnawał, regaty, tereny hippiczne). Nicea charakteryzuje się łagodnym klimatem (średnia temp. roczna 15°C). Wzdłuż wybrzeża ciągnie bulwar o długości 7 km. Port handlowy, pasażerski i rybacki oraz międzynarodowy port lotniczy.
Rozwinięte usługi; przemysł głównie maszynowy, elektrotechniczny i spożywczy (olejarski). Miasto posiada połączenie magistralną linią kolejową i autostradą z Paryżem. W okolicy Nicei rozwinięta uprawa drzew cytrusowych, oliwek, winorośli i kwiatów (plantacje goździków, róż, mimozy). Znajdują się tu uniwersytet, liczne instytuty naukowo-badawcze oraz muzea.
Historia
Kolonia grecka Nikaia została założona ok. 300 p.n.e. przez Fokijczyków z Massalii. W czasach rzymskich Nicea była ważnym portem. Od III w. była siedzibą biskupstwa. Od V w. częste najazdy Germanów i Saracenów. W średniowieczu, zagrożona przez Genuę, broniła swojej niezależności w sojuszu z Pizą. W XIII-XIV w. kilkakrotnie pod władzą hrabiów Prowansji. W 1388 r. poddała się książętom Sabaudii, którzy przyczynili się do rozwoju miasta. Podczas wojen Franciszka I z cesarzem Karolem V w 1543 roku Nicea została złupiona po oblężeniu przez połączone wojska francusko-tureckie. W 1626 uzyskała znaczne przywileje; za panowania Ludwika XIV wielokrotnie znajdowała się pod okupacją francuską. Odstąpiona Francji przez Królestwo Sardynii w 1860 roku. 26 lutego 2001 r. podpisano w Nicei Traktat nicejski reformujący Unię Europejską.
Inne hasła zawierające informacje o "Nicea":
Stanisław Taczak
...
VIII wiek
...
Port lotniczy Kijów-Boryspol
Dubrownik, Frankfurt, Genewa, Goa [od 9 grudnia], Helsinki, Lizbona, Londyn-Gatwick, Madryt, Mediolan-Malpensa, Nicea, Paryż-Charles de Gaulle, Pula, Rzym-Fiumicino, Split, Tel Awiw, Tbilisi, Wiedeń, Zurych)
UM ...
Kampania francuska 1940
...
Traktat nicejski
...
Giuseppe Garibaldi
...
Tramwaj
...
Sułtanat Rum
w roku
1077
samozwańczo ogłosił się sułtanem, kwestionując tym samym zwierzchność Malikszaha. Nicea, przez Turków nazwana Iznikiem, stała się pierwszą stolicą nowego państwa. Po ...
Port lotniczy Frankfurt
Mediolan-Linate, Mediolan-Malpensa, Mińsk, Moskwa-Domodiedowo, Münster/Osnabrück, Monachium, Maskat, Nagoja, Nanikn, Nowy Jork-JFK, Newark, Nicea, Niżny Nowogród, Norymberga, Orlando, Oslo, Osaka-Kansai, Paderborn, Palma de Mallorca, Paryż-Charles ...
Port lotniczy Tel Awiw-Ben Gurion
Madryt)
Israir Airlines
(Amsterdam, Barcelona, Berlin Schönefeld, Budapeszt, Dubrownik, Ejlat, Londyn, Lublana, Monachium, Nicea, Paryż, Praga, Rijeka, Rzym, Stuttgart -tylko okres letni, Sztokholm, Werona, Zagrzeb)
Jat ...
Inne lekcje zawierające informacje o "Nicea":
135. Europa w drugiej połowie XIX w. (plansza 8)
...
019. Narodziny i rozprzestrzenianie się chrześcijaństwa (plansza 12)
...
Wybrane gałęzie przemysłu światowego (plansza 17)
Heidelberg, Stuttgart
Francji – miasto naukowe Paryż – Południe, Tuluza, Sophia Antipolis, Grenoble, Nicea, Montpellier
...
|