Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Niebo (raj)

Niebo (raj)

Niebo czy raj – mityczna kraina, lub jedna z krain stanowiących zaświaty . Kojarzona zazwyczaj z miejscem osiągnięcia stanu wiecznej szczęśliwości (stan ten i miejsce występuje pod różnymi nazwami w wielu różnych systemach wyznaniowych).

Spis treści

Religie abrahamiczne

Według chrześcijan , muzułmanów i wyznawców judaizmu – stan wielkiej radości duszy spowodowany wiecznym przebywaniem z Bogiem oraz miejsce przebywania dusz w takim stanie. Niekiedy mówi się o wielu niebach – egipska kosmografia mówiła o 11 niebach, żydowska i muzułmańska o 7. Muzułmanie nazywają niebo Dżannah i uważają, że jest ono miejscem nie tylko rozkoszy duchowej, ale i cielesnej. Według kalwinizmu dusze mające się tam dostać zostały wyznaczone, pozostałe go nie osiągną.

Katolicyzm

Do nieba miałyby iść, według nauk kościoła rzymskokatolickiego , osoby które się nawrócą przed śmiercią , co może dokonać każdy z pomocą Boga . Nawrócenie jest to proces, a nie pojedyncze zdarzenie lub akt woli . Zewnętrznym objawem nawrócenia jest życie prawe i dobre oraz dokonanie aktu żalu za grzechy . W niebie każdy osiągnie pełnię szczęścia, ale według swoich zasług zdobytych za życia. Osoba bardziej święta będzie bardziej szczęśliwa, niż ostatni nawrócony grzesznik, jednak i on osiągnie najwyższy możliwy dla siebie poziom szczęśliwości wiecznej.

Buddyzm

W niektórych odłamach buddyzmu istnieje 26 niebios zamieszkiwanych przez różnych bogów ( dewów ). Są to światy doskonalsze niż ludzki, gdzie jednak również występuję cierpienie ( dukkha ), choć o wiele mniej namacalne i bardziej subtelne, że niemal niezauważalne, aż do momentu, kiedy czas życia bogów się zakończy i nastąpi odrodzenie zgodnie z procesem reinkarnacji w innych światach samsary . Całkowity brak cierpienia występuje dopiero w stanie nirwany podczas Oświecenia. W niebiosach można się narodzić dzięki nagromadzeniu korzystnych karmicznie działań a także zobaczyć je dzięki odpowiednio zaawansowanej medytacji.

Mitologia Słowian

Według wierzeń prasłowiańskich była to bajeczna kraina w koronie kosmicznego drzewa ( axis mundi ), zwana Rajem lub Wyrajem , do której na zimę odlatują ptaki (tudzież czasem pod ich postaciami dusze ludzkie ) i z której przychodzi wiosna . Wierzono, że z tego miejsca wele za pomocą bocianów i lelków (wiosną i latem) oraz kruków (jesienią i zimą) trafiały na ziemię i wstępowały do łon kobiet.

Dawni Słowianie znali również Nawie , jako krainę zaświatów do której podążają dusze zmarłych.

Inne wierzenia etniczne

W mitologii nordyckiej znana była Walhalla – miejsce przebywania poległych w chwale wojowników. U niektórych północnoamerykańskich Indian była to analogicznie " Kraina Wiecznych Łowów ". W religii Azteków funkcję nieba spełniają: Tamoanchan – świat bogini przyjemności Xochiquetzal , a także Omeyocan i Tlalocan .

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Niebo (raj)":

Wszystkich Świętych ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Maciej Słomczyński ...

Mały Staw (jezioro w Karkonoszach) ...

Wielki Staw (jezioro w Karkonoszach) ...

William Blake ...

Archetyp (psychologia) ...

List do Hebrajczyków ...

Kaplica biskupa Piotra Tomickiego na Wawelu ...

Wrocław ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Niebo (raj)":

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

Tęsknota za ojczyzną - ˝Moja piosnka (II)˝ Cypriana Kamila Norwida (plansza 8) ...

Tęsknota za ojczyzną - ˝Moja piosnka (II)˝ Cypriana Kamila Norwida (plansza 3) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie