Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa (kat.)
Wjazd Pański do Jerozolimy (praw.)

Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej
Dzień7 dni przed Wielkanocą
Typ święta chrześcijańskie
Religie katolicyzm , prawosławie
Zwyczaje Pucheroki
Inne nazwy(Druga) Niedziela Męki Pańskiej,
Kwietna,
Wierzbna
Giotto , Wjazd do Jerozolimy, kaplica Scrovegnich

Niedziela Palmowa ("Niedziela Męki Pańskiej", zwana też "Kwietną" lub "Wierzbną", w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego: "Druga Niedziela Męki Pańskiej") – święto ruchome w kalendarzu chrześcijańskim przypadające 7 dni przed Wielkanocą . Rozpoczyna Wielki Tydzień .

Zostało ono ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy . Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza . Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki , symbol odradzającego się życia.

Od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży [1].

Spis treści

Wjazd do Jerozolimy

Wjazd Jezusa do Jerozolimy opisali wszyscy Ewangeliści (Mt 21,1-11; Mk 11,1-11; Łk 19,29-40; J 12,12-19). Będąc w okolicy Betfage , Chrystus polecił swoim dwóm uczniom, by poszli do pobliskiej wsi i przyprowadzili znajdującego się tam osła (w Ewangelii św. Mateusza mowa jest o oślicy i osiołku). Na pytania, czemu to robią, Jezus kazał im odpowiedzieć: Pan go potrzebuje. Gdy to zrobili, Chrystus dosiadł osiołka i na nim wjechał do Jerozolimy. Lud wyszedł mu na spotkanie, słał pod nogi płaszcze i gałązki i wykrzykiwał: Hosanna! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie. Błogosławione królestwo ojca naszego Dawida, które przychodzi. Hosanna na wysokościach! Wydarzenie to miało być spełnieniem słów ze Starego Testamentu: Raduj się wielce, Córo Syjonu, wołaj radośnie, Córo Jeruzalem! Oto Król twój idzie do ciebie, sprawiedliwy i zwycięski. Pokorny – jedzie na osiołku, na oślątku, źrebięciu oślicy ( Za 9,9).

Zwyczaje

Bogate tradycje ma wykonywanie palm wielkanocnych. Szczególnie zwyczaj ten zachował się na Kurpiach w parafii Lipniki i Nysie oraz Łyse oraz w Małopolsce w miejscowości Lipnica Murowana , gdzie odbywają się coroczne konkursy na najdłuższą i najpiękniej wykonaną palmę. Palmy osiągają wysokość kilkudziesięciu metrów i muszą samodzielnie stać. Zrobione z wikliny, nie mogą zawierać żadnych metalowych części. Zdobione są baziami i kwiatami z bibuły. Poza Polskę zwyczaj ten przetrwał w południowych Niemczech oraz Austrii .

Tradycją Niedzieli Palmowej była procesja z Jezuskiem Palmowym , zachowana obecnie jedynie w Tokarni w powiecie myślenickim . Na osiołku wożono figurę Jezusa, za którą podążał tłum. Następnym miejscem, gdzie tradycją jest procesja Jezusa na osiołku to Nowy Staw (województwo pomorskie) powiat malborski . Tradycja ta jest wprowadzona od kilku lat.

Zanikającym już zwyczajem są Pucheroki , przebierańcy, odwiedzający domy rano w Niedzielę Palmową. Zwyczaj jest nadal żywy w niektórych wsiach podkrakowskich, m.in. w Bibicach , Zielonkach i Trojanowicach .

Zobacz też

Przypisy

  1. "Radosna Niedziela Palmowa" ( pol. ). 7 kwietnia 2009. [dostęp 7 kwietnia 2009].

Źródło


Inne hasła zawierające informacje o "Niedziela Palmowa":

Wszystkich Świętych ...

Adwentyzm ...

1484 ...

1499 ...

1972 w literaturze 1972 w informatyce Święta ruchome Tłusty czwartek : 10 lutego Ostatki : 15 lutego Popielec : 16 lutego Niedziela Palmowa : 26 marca Wielki Czwartek : 30 marca Wielki Piątek : 31 marca Wielka Sobota : 1 ...

1408 ...

1398 ...

1749 na Węgrzech (ur. 1684 ) Święta ruchome Tłusty czwartek : 13 lutego Ostatki : 18 lutego Popielec : 19 lutego Niedziela Palmowa : 30 marca Wielki Czwartek : 3 kwietnia Wielki Piątek : 4 kwietnia Wielka Sobota : 5 ...

1411 ...

1362 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Niedziela Palmowa":

104. Zróżnicowanie religijne świata (plansza 9) ...

139 Wiosna Ludów. Zjednoczenie Niemiec i Włoch (plansza 7) ...

Ciągi - lekcja 1 (plansza 2) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie