Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Niemiecka Partia Centrum

Niemiecka Partia Centrum

Niemiecka Partia Centrum (Deutsche Zentrumspartei lub po prostu Zentrum), często nazywana Katolicką Partią Centrum, była to niemiecka katolicka partia polityczna w czasach Cesarstwa Niemieckiego . Rozwiązała się 6 lipca 1933 r., na krótko przed podpisaniem konkordatu pomiędzy Stolicą Apostolską a III Rzeszą . Po II wojnie światowej partia została reaktywowana, jednak nie zdołała osiągnąć dawnych wpływów, jako że większość jej członków odeszła do CSU . Pomimo tego była reprezentowana w parlamencie do 1957 roku. Ciągle istnieje, jako marginalne ugrupowanie, najsilniejsze w Nadrenii Północnej-Westfalii .

Spis treści

Historia od 1870

1870-1933

W pierwszych dziesięcioleciach istnienia partia CENTRUM była uważana za reprezentantkę i głosicielkę interesów katolików niemieckich . W 1933 r. partia ta, jak wszystkie ówczesne niemieckie partie prawicowe, głosowała za nadzwyczajnymi pełnomocnictwami dla Hitlera . Konsekwencją tychże pełnomocnictw były w kilka miesięcy potem zakazy albo samorozwiązania partii politycznych. 5 lipca 1933 partia Centrum rozwiązała się, jako ostatnia z demokratycznych partii.

Od 1945

Do jej ponownego założenia w 1945 r. znamiennie przyczynił się Johannes Brockmann, który uważał, że CDU przyjęła zbyt prawicowy kurs. Partia Centrum została zaproszona przez brytyjskie władze wojskowe do współpracy przy formułowaniu niemieckiej konstytucji . W pierwszych powojennych wyborach partia ta uzyskała 10 mandatów, w następnych latach straciła jednak na znaczeniu i wpływie politycznym.

Dzisiaj partia Centrum jest ponadkonfesjonalna, wśród jej liderów i wyborców znajdują się członkowie różnych wyznań , ma charakter socjalno–konserwatywny i uczestniczyła w przedwczesnych wyborach do niemieckiego parlamentu 18 września 2005 .

Program

Cenione przez partię wartości to: małżeństwo, życie, rodzina, młodzież, starsi ludzie, środowisko, opieka, zdrowie, praca, dobrobyt w oparciu o podejście chrześcijańskie. Małżeństwo i rodziną są uznane za podstawę prawidłowo ukształtowanego społeczeństwa. Prawa człowieka powinny być respektowane bez względu na jakiekolwiek różnice między ludźmi, a praca powinna być tak opłacana, aby umożliwić każdemu prowadzenie godnego życia rozumianego nie tylko jako egzystencję w wymiarze materialnym, ale także udział w życiu kulturalnym.
Kształcenie się i rozwijanie własnych talentów jest traktowane jako obowiązek każdego z obywateli. Państwo i społeczeństwo powinno jedynie zapewnić każdemu równe szanse w dostępie do wiedzy.

Linki zewnętrzne

oficjalna strona (niem.)

Bibliografia


Inne hasła zawierające informacje o "Niemiecka Partia Centrum":

Pęcice ...

Most Konstantinasa Čiurlionisa w Kownie ...

Biegun północny ...

Linz ...

Grenoble ...

Linköping ...

Tampere ...

Brno ...

Uznam ...

Koszykówka ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Niemiecka Partia Centrum":

01 Znaki drogowe - kierunku i miejscowości - część 1 (plansza 12) ...

01 Znaki drogowe - kierunku i miejscowości - część 2 (plansza 17) ...

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 7) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie