Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Niger

Niger

République du Niger
Republika Nigru
Herb Nigru
Flaga Nigru Herb Nigru
Dewiza : ( fr. ) Fraternité, Travail, Progrès
(Braterstwo, Praca, Postęp)
Hymn : La Nigerienne
Położenie Nigru
Język urzędowy francuski
Stolica Niamey
Ustrój polityczny republika
Głowa państwa przewodniczący Rady Najwyższej na rzecz Przywrócenia Demokracji Salou Djibo
Szef rządu premier Mahamadou Danda
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe
21. na świecie
1 267 000 km²
~0,02%
Liczba ludności  ( 2009 )
 • całkowita 
 •  gęstość zaludnienia
63. na świecie
15 306 252
12,1 osób/km²
Jednostka monetarna frank CFA (XOF)
Niepodległość od Francji
3 sierpnia 1960
Strefa czasowa UTC +1
Kod ISO 3166 NE
Domena internetowa .ne
Kod samochodowy RN
Kod telefoniczny +227
Mapa Nigru

Niger (Republika Nigru, franc. République du Niger) – państwo położone w Afryce Zachodniej na Saharze . Graniczy na południu z Nigerią i Beninem , na północy z Algerią i Libią , od zachodu z Burkina Faso i Mali , a od wschodu z Czadem . Nazwa pochodzi od przepływającej przez ten kraj rzeki Niger . Stolicą Nigru jest Niamey .

Spis treści

Historia

Ziemie Nigru zamieszkane były od górnego paleolitu . Pustynnienie obszaru Sahary spowodowało migrację na południe, ku dolinie rzeki Niger , początkowo ludów rolniczych, potem pasterzy bydła utożsamianych z Fulanami [1].

Od X w. ludy Hausa zakładały miasta-państwa na południu kraju, a północne obszary opanowały koczownicze plemiona Tuaregów . W XVI w. imperium Songhaj rozciągnęło swą władzę nad większością ziem należących obecnie do Nigru. Na początku XIX w. nigeryjskie plemiona Fulani prowadziły świętą wojnę z Hausa, przejmując władzę na południu.

Podczas konferencji w Berlinie (1884-1885), dotyczących posiadłości w Afryce Środkowej, Niger został przydzielony Francuzom, którzy przybyli tu w 1891 roku, ale kolonizacja tych ziem trwała do I wojny światowej . Od 1922 roku Niger wchodził w skład francuskiej Afryki Zachodniej . Od 1958 roku otrzymał autonomię w ramach Wspólnoty Francuskiej , a w 1960 roku uzyskał niepodległość, po podpisaniu z Francją porozumienia w sprawie pomocy finansowej, obronnej, technicznej i kulturalnej. Od 1974 roku w kraju rządziła Najwyższa Rada Wojskowa i do 1988 roku działalność partii politycznych była zakazana. W 1989 roku odbyło się referendum konstytucyjne i wybory prezydenckie, które wygrał Ali Saibou , przeciwnik wielopartyjnej demokracji. Pod presją opozycji, po licznych strajkach i demonstracjach, wyraził zgodę na reformy. Rok później Amadou Cheiffou został mianowany premierem rządu tymczasowego. Wielopartyjna konstytucja została przyjęta drogą referendum w 1992 roku, a w rok później w wyniku wolnych wyborów doszło do utworzenia koalicji rządowej. Prezydentem został Mahamane Ousmane , przywódca Konwencji Demokratycznej i Społecznej. Katastrofalne powodzie we wschodnim i środkowym Nigrze zakończyły w 1994 roku wieloletnią suszę. Rok później zawarto pokój ze zbuntowanym plemieniem Tuaregów, które od 1991 roku prowadziło walki z siłami rządowymi, domagając się większych udziałów w zyskach z eksploatacji złóż uranu .

W 1996 roku junta wojskowa obaliła prezydenta, zawiesiła konstytucję i działalność partii politycznych oraz rozwiązała parlament i rząd. Władzę objęła Rada Ocalenia Narodowego z podpułkownikiem Ibrahim Baré Maïnassara na czele, który jeszcze w tym samym roku wprowadził nową konstytucję, utworzył partię - Związek Niezależnych na rzecz Odnowy Demokracji (UNIRD) oraz wygrał wybory prezydenckie, a jego partia — wybory parlamentarne. W kolejnym zamachu stanu, w kwietniu 1999 roku, Mainassara zginął, rządy przejęła Rada Pojednania Narodowego, a szefem państwa został stojący na jej czele major Daouda Malam Wanké , dowódca Gwardii Prezydenckiej. Wprowadzono nową konstytucję, która ograniczała kompetencje prezydenta na rzecz parlamentu i rządu oraz przekazała rządy cywilom[1]. Wybory prezydenckie w 1999 roku wygrał Mamadou Tandja z partii MNSD, a parlamentarne — jego partia, która jednak nie uzyskała bezwzględnej większości i utworzyła rząd koalicyjny z CDS. Sukcesem nowych władz było rozbrojenie powstańców spośród Tuaregów i Tubu oraz uzyskanie pożyczek z instytucji międzynarodowych. W kraju rosną wpływy islamistów, odżywa konflikt graniczny z Beninem . Wybory w 2004 roku wygrał dotychczasowy prezydent i popierająca go partia[1].

W maju 2009 w Nigrze rozpoczął się kryzys polityczny z powodu planów prezydenta Tandji dotyczących wydłużenia jego drugiej kadencji i zniesienia kadencyjności szefa państwa w ogóle. W wyniku przeprowadzonego wbrew decyzji sądu referendum, do ustawy zasadniczej wprowadzone zostały stosowne poprawki. Zmiana prawa spowodowała krytykę ze strony opozycji i społeczności międzynarodowej. W kraju rozpoczęły się protesty społeczne. Po porażce rozmów negocjacyjnych pod egidą ECOWAS , w lutym 2010 wojsko dokonało zamachu stanu , obalając prezydenta Tandję Mamadou. Władzę w kraju przejęła junta wojskowa na czele z Salou Djibo .

Podział administracyjny

Niger jest podzielony na 7 regionów administracyjnych:

  1. Region Agadez
  2. Region Diffa
  3. Region Dosso
  4. Region Maradi
  5. Region Tahoua
  6. Region Tillaberi
  7. Region Zinder

Każdy region dzieli się na 35 departamentów.

Geografia

Najwyższy szczyt /Baguezane/ ma wysokość 2022 m n.p.m. Klimat suchy. Roślinność pustynna, na południu występują sawanny .

Miasta

Najważniejsze miasta Nigru (pow. 50 tys. mieszkańców, 2005):

Źródło: World Gazetteer

Gospodarka

Kraj ten jest słabo rozwinięty gospodarczo, PKB per capita wynosi 980 USD/osobę (wg PPP, dane za rok 2007) na mieszkańca.

W Nigrze uprawia się orzeszki ziemne , sorgo , proso (3 miejsce na świecie po Indiach i Nigerii) oraz bawełnę , hoduje się kozy , bydło , osły oraz wielbłądy . Głównym importerem żywności z Nigru jest Francja .

Niger jest też trzecim producentem uranu na świecie, dostarcza on temu krajowi 65 proc. dochodów eksportu. Od 40 lat złoża uranu eksploatują Francuzi, którzy czerpią stamtąd 75 proc. uranu do swych elektrowni jądrowych.

Demografia

Większość ludności Nigru zamieszkuje południowo-zachodnią i środkową część państwa. Oprócz wielu wiosek znajdują się tu główne miasta, w których mieszka 16% (2008) mieszkańców kraju. Część północna zajęta głównie przez obszary pustynne i półpustynne jest praktycznie, poza kilkoma oazami, bezludna. Główne grupy etniczne Nigru stanowią plemiona: Hausa (55,4%), Dżerma (21%), Tuaregowie (9,3%), Fulanie (8,5%), Kanuri (4,7%) i pozostałe (1,2%). Średnia długość życia wynosi 52,6 lat. Niger ma najwyższy na świecie wskaźnik urodzeń 51,6‰ oraz wskaźnik dzietności 7,75 dziecka/1 kobietę. Pod względem przyrostu naturalnego zajmuje 2 miejsce na świecie z wynikiem 36,77‰. Średni wiek mieszkańca kraju wynosi 15 lat a wskaźnik analfabetyzmu - 71,3%.

Języki

W Nigrze poza francuskim , językiem oficjalnym, najbardziej rozpowszechniony jest język macnigger. W stolicy Nigru - Niameyu , mówi się głównie dżerma , natomiast na północy tamaszek . Oprócz tych języków używane są jeszcze fulfulde , kanuri i arabski . Najmniej użytkowników mają języki gurmacze i tubu .

Religia

Kultura

Podstawowe informacje o kulturze i odsyłacz do artykułu o kulturze kraju

Święta państwowe
DataPolska nazwaOryginalna nazwa
24 kwietnia Dzień Narodowej Zgody?
1 maja Święto Pracy?
3 sierpnia Dzień Niepodległości?

Zobacz też

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Niger. Historia - Encyklopedia PWN ( pol. ). [dostęp 1 stycznia 2010].


Inne hasła zawierające informacje o "Niger":

Cesarze rzymscy Pertinaxstyczeń 193 - marzec 193 126 - 193 Dydiusz Julian Marcus Didius Iulianus Severusmarzec 193 - czerwiec 193 133 - 193 Pescenniusz Niger 193 - 194 135 - 194 uzurpator na Wschodzie Klodiusz Albin 195 - 197 140 / 150 - 197 uzurpator w Brytanii i Galii Septymiusz Sewer Lucius Septimius Severus 193 - 211 145 - 211 Geta Publius Septimius ...

Tablica rejestracyjna (RIM)Mauritius (MS)Meksyk (MEX)Mikronezja (FMS)Mołdawia (MD)Monako (MC)Mongolia (MGL)Mozambik (MOZ) NNaddniestrzeNambia (NAM)Nauru (NAU)Nepal (NEP) Niemcy (D) Niger (RN)Nigeria (WAN)Nikaragua (NIC)Nowa Zelandia (NZ)Norwegia (N) Niemiecka Republika Demokratyczna (DDR) OOman (OM) ...

1958 ...

2010 ...

Języki berberyjskie ...

1999 ...

1960 ...

Przywódcy polityczni i religijni na świecie ...

Delta rzeki miejsce zajmuje Pad z 70 m. Ujścia deltowe posiadają również: Wisła , Dunaj , Niger , Huang He . Delta WisłyDelta Wisły rozpoczyna się przez oddzielenie się pod ...

Państwa świata według kontynentów ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Niger":

125. Społeczno-gospodarczy podział państw (plansza 10) ...

138. Zagrożenia stanu zdrowia człowieka, problemy środowiskowe i przykłady współpracy w ich rozwiązywaniu - część I (plansza 7) ...

137. Relacja człowiek-środowisko i ekologiczne skutki nieracjonalnej gospodarki (plansza 11) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie