Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Niob

Niob

Niob

Niob
Dane ogólne
Nazwa, symbol, l.a. Niob, Nb, 41
Grupa, okres, blok 5 (VB) , 5, d
Właściwości metaliczne metal przejściowy
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
warunków normalnych (0 °C, 1013,25 hPa)

Niob (Nb, łac. niobium) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych układu okresowego . Nazwa pochodzi od Niobe , córki Tantala w mitologii greckiej . W anglosaskiej literaturze dotyczącej metalurgii spotykana jest nazwa Columbium z symbolem Cb.

Spis treści

Charakterystyka

Niob (blacha)

Jest to stalowoszary, miękki, ciągliwy i kowalny metal , podobny właściwościami do tantalu . Nie ulega korozji , nawet w wysokiej temperaturze, jest odporny na działanie mocnych kwasów nieorganicznych i wody królewskiej . Reaguje, podobnie jak tantal, z kwasem fluorowodorowym , z utworzeniem kompleksu , kwasu sześciofluoroniobowego(V):

2Nb + 12HF → 2NbF6 + 2H+ + 5H2

W środowisku niekompleksującym jony niobu nie istnieją - strąca się wodorotlenek Nb(OH)5. Niob tworzy tlenek Nb2O5 , który reaguje z roztopionymi alkaliami , tworząc niobany, rozpuszczalne w wodzie tylko przy wysokim pH . Jony niobu na V stopniu utlenienia są bezbarwne, na IV i III stopniu utlenienia mają zabarwienie.

Występowanie

Występuje w skorupie ziemskiej w ilości 20 ppm . Minerałem tego pierwiastka jest kolumbit (Fe,Mn)Nb2O6.

Odkrycie

Niob został odkryty w 1801 r. przez Charlesa Hatchetta .

Zastosowanie

Obecnie otrzymuje się go na skalę przemysłową i stosuje do produkcji stopów z żelazem i niklem , a także w technice jądrowej. Stopy niobu z cyną i glinem wykazują właściwości nadprzewodzące .

Roczna światowa produkcja niobu przekracza 29 800 ton. Główni producenci to: Brazylia (87,2%), Kanada (11,4%) i Australia (8,4%)[].

Bibliografia

  • Jerzy Minczewski, Zygmunt Marczenko Chemia analityczna. 1. Podstawy teoretyczne i analiza jakościowa (Wydawnictwo Naukowe PWN) Warszawa 2001


Inne hasła zawierające informacje o "Niob":

Lantan ...

Cez ...

Ruten ...

Technet ...

Niob Niob                                               ...

Cyrkon (pierwiastek) ...

Itr ...

Tytan (pierwiastek) ...

Skand ...

Neon (pierwiastek) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Niob":

Substancje chemiczne (plansza 9) (z greckiego helios – słońce) imion bogów i postaci mitologicznych: na przykład Niob nazwisk wybitnych uczonych: na przykład kiur – nazwa nadana na cześć ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie