Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Niki de Saint Phalle

Niki de Saint Phalle

Niki de Saint Phalle (1964)
Niki de Saint Phalle (1970) zdj. Lothar Wolleh
Nanas

Niki de Saint Phalle właściwie Catherine Marie-Agnes Fal de Saint Phalle (ur. 29 października 1930 w Neuilly-sur-Seine , zm. 21 maja 2002 w San Diego ), francuska rzeźbiarka i malarka.

Jako nastolatka pracowała jako modelka, jej zdjęcia ukazały się m.in. w czasopismach Life i Vogue. W 1949 poślubiła amerykańskiego pisarza Harry'ego Mathewsa , małżeństwem byli do 1961 , z tego związku urodziło się dwoje dzieci. W latach 50. zrezygnowała z kariery modelki i zaczęła malować. Wpływ na porzucenie dotychczasowego stylu życia miało przeżyte w tym okresie załamanie nerwowe - malarstwo było rodzajem terapii.

Po rozwodzie z Mathewsem związała się ze szwajcarskim rzeźbiarzem Jeanem Tinguelym . Na początku lat 60. zasłynęła jako autorka serii obrazów-tarcz strzelniczych. We wnętrzu białego obrazu de Saint Phalle ukrywała pojemniki z farbą, które po jego przestrzeleniu wypływały i malowały dzieło. W tej samej dekadzie stworzyła swoje pierwsze rzeźby.

Międzynarodową sławę przyniosły jej gigantyczne plenerowe rzeźby i instalacje realizowane wspólnie z Tinguelym. Jako materiału używała poliestru , jej rzeźby są bardzo kolorowe. W swoich pracach często wykorzystywała motyw kobiecego ciała.

Do najciekawszych realizacji artystki należy pokazana w 1966 w Moderna Museet w Sztokholmie olbrzymka - Nana:Hon. En Kathedral (Ona. Katedra) zrealizowana wspólnie z Tinguelym i Per Olofem Ultvedtem. W długim na 28, szerokim na 9 i wysokim na 6 metrów leżącym na plecach ciele Nany, do którego wchodziło się przez waginę, umieszczono m.in. kino, ławeczkę dla zakochanych, bar coca-colowy, akwarium czy planetarium oraz szereg instalacji i prac realizujących przedsięwzięcie artystów. Przez pępek zwiedzający wychodzili do Niebieskiej werandy - swoistego hołdu dla Yves'a Kleina .

Niektóre dzieła artystki

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Niki de Saint Phalle":

Odense ...

Grenoble ...

XVI wiek ...

Charles Gounod ...

Hector Berlioz ...

Ludwik XVIII ...

Gall Anonim ...

Ewolucja ...

Tablica rejestracyjna ...

Stauroteka ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Niki de Saint Phalle":

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 2) ...

Średniowiecze (plansza 11) ...

019. Osłonice i bezczaszkowce – strunowce niższe (plansza 5) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie