nomada
nomada - koczownik, wędrowiec, członek grupy ludzi nieposiadającej stałego miejsca zamieszkania, przemieszczającej się z miejsca na miejsce, np. w związku ze zmianami pogody lub w poszukiwaniu żywności, wody, opału albo pastwisk dla zwierząt hodowlanych. Osoba prowadząca koczowniczy, wędrowny tryb życia, także podróżująca stale lub sezonowo z powodów handlowych, kulturowych lub religijnych.
Współczesnymi przykładami nomadów są: -
Beduini z Arabii - Arabowie z jednego z plemion koczowniczych Arabii, Syrii, Nubii, lub pustyń Sahary
-
Romowie
-
Tuaregowie
-
Inuici
-
Pigmeje
-
Buszmeni
-
Saamowie
-
Czukcze
-
Aborygeni
Grupy koczowników były zazwyczaj zorganizowane w jednostki plemienne, mężczyźni tworzyli zwarte grupy wojowników, aby podporządkować sobie tereny, w obrębie których grupa przebywała.
Nomadzi nie trudnili się rolnictwem. Korzystali po prostu z zasobów ziemi tak długo, aż nie wyczerpali ich. Wówczas zwijali obozowiska i ruszali w poszukiwaniu lepszych warunków. Nie znali uczucia przywiązania do ziemi. Koczownicy, tak jak wszyscy, czasem toczyli wojny między sobą, czasem najeżdżali ludy osiadłe, a czasem po prostu handlowali. Ich ruchliwość sprawiała, że wszelkie wieści i nowości rozprzestrzeniały się po świecie znacznie szybciej.
Wtargnięcie koczowników na tereny osiadłych cywilizacji odcisnęło piętno na historii starożytnego Egiptu i Babilonii, a swój rozkwit społeczeństwa nomadów osiągnęły podczas najazdu Mongołów pod przewodnictwem Czyngis-chana oraz Timura w Azji i Europie w XIII, XIV i wczesnym XV w.
Inne hasła zawierające informacje o "nomada":
Strefa Gazy
...
Historia Azji
...
Węgrzy
...
Timur Chromy
...
Religia Słowian
...
Huculi
jest takie, że pochodzi ono od słowiańskiego słowa 'kochul' oznaczającego wędrowca lub nomada. HistoriaTypy mieszkańców Galicji – góral huculski w podróży, litografia 1872Wystawa etnograficzna ...
Samowie
...
Pies domowy
...
IV tysiąclecie p.n.e.
bydła Dżabal ar-Ramla w egipskiej części
Pustyni Libijskiej
. Mieszkańcy Dżabal ar-Ramla byli
nomadami
, lecz przywiązanymi do rodowej
nekropolii
. Zmarłych w formie
zmumifikowanej
wożono przez ...
V tysiąclecie p.n.e.
...
Inne lekcje zawierające informacje o "nomada":
024 Arabowie w czasach wczesnego średniowiecza (plansza 2)
...
005. Indie (plansza 4)
...
006. Chiny (plansza 6)
...
|