Ocean Indyjski
Ocean Indyjski - trzeci pod względem wielkości zbiornik wodny na świecie, zajmujący około 20% powierzchni Wszechoceanu. Od północy ograniczony jest przez Azję, od zachodu przez Półwysep Arabski i Afrykę, od wschodu przez Półwysep Malajski, Wyspy Sundajskie oraz Australię, a od południa przez Antarktydę. Umownymi granicami są południki: 20° i 147° długości geograficznej wschodniej.
Ocean ten ma powierzchnię 73 556 000 km² (włączając Morze Czerwone i Zatokę Perską); przybliżona objętość wynosi 292 130 000 km³. Rozciągłość południkowa i równoleżnikowa dochodzi do 10 000 km. Średnia głębokość 3890 m, maksymalna 8047 m (Głębia Diamantina). Linia brzegowa o długości 66 526 km jest słabo rozwinięta. Ocean Indyjski jest bardzo ciepły, w północnej części jego temperatura rzadko spada poniżej 25 °C, natomiast w pobliżu Antarktydy obniża się do ok. 0 °C, co daje średnią na poziomie 17 °C. Zasolenie wynosi 34,8 promila.
W części północnej oceanu prądy morskie są zależne od monsunów i mają charakter sezonowy (Prąd Somalijski, Monsunowy i Równikowy Wsteczny). Ciepłe prądy stałe to: Prąd Południoworównikowy, Prąd Madagaskarski, Prąd Mozambicki, natomiast zimne: Prąd Zachodnioaustralijski oraz Dryf Wiatrów Zachodnich.
Warunki klimatyczne Oceanu Indyjskiego kształtują się pod wpływem wzajemnego oddziaływania kontynentu i oceanu. Silne, północno-wschodnie wiatry wieją od października do kwietnia; od maja do października dominują wiatry południowe i wschodnie. Na półkuli zachodniej wiatry są raczej łagodniejsze, ale letnie sztormy w pobliżu Mauritiusa mogą być niebezpieczne. Cyklony występują u wybrzeży Morza Arabskiego i Zatoki Bengalskiej w miesiącach wymiany monsunów zimowego i letniego.
Większe wyspy i archipelagi:
- Madagaskar
- Komory
- Seszele
- Sokotra
- Malediwy
- Mauritius
- Sri Lanka
- Andamany i Nikobary
- oraz część Indonezji
Ocean Indyjski jest ważną drogą łączącą Bliski Wschód, Afrykę, południową Azję i Australię. Jest szlakiem przewozu ropy naftowej oraz produktów ropopochodnych pochodzących z rejonu Zatoki Perskiej i Indonezji. Rybołówstwo jest dość słabo rozwinięte i zaspokaja głównie potrzeby lokalne. Poławia się przeważnie tuńczyki i krewetki.
Inne hasła zawierające informacje o "Ocean Indyjski":
Zambezi
ZambeziZambeziZambezi niedaleko
Wodospadów Wiktorii
Lokalizacja
Afryka
Zambia
Angola
Mozambik
Ujście
Ocean Indyjski
Długość
2260
km
Powierzchnia
zlewni
1,3 mln
km²
Średni
przepływ
3400 m³/smapa Zambezi –
rzeka
w ...
Biegun północny
...
XVI wiek
...
Cieśnina
Hajnańska,
Koreańska
,
La Pérouse'a
,
Magellana
,
Makasar
,
Pohaj
, Singapurska,
Sundajska
,
Tatarska
,
Tajwańska
,
Torresa
,
Tsugaru
.
Ocean Indyjski
Bab al-Mandab
,
Bassa
,
Kanał Mozambicki
,
Malakka
,
Ormuz
,
Palk
. Zobacz też
Dziwna
,
Świna
, ...
1884
...
Nowa Anglia
...
1986
...
Hydrobiologia
...
1878
...
Bagno
...
Inne lekcje zawierające informacje o "Ocean Indyjski":
202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 6)
...
105. Zróżnicowanie kulturowe ludności świata (plansza 14)
...
223 Czas przełomu (plansza 12)
...
|