Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ocean Południowy

Ocean Południowy

Ocean Południowy

Ocean Południowy (także: Południowy Ocean Lodowaty, Ocean Antarktyczny[1]) rozciąga się od wybrzeża Antarktydy do równoleżnika 60°S, wzdłuż którego łączy się z oceanami : Spokojnym , Indyjskim i Atlantyckim . Ocean Południowy jest drugim najmniejszym spośród wszystkich pięciu. Jego obszar został formalnie zatwierdzony przez Międzynarodową Organizację Hydrograficzną w roku 2000 . Oficjalną nazwą polską tego oceanu, zatwierdzoną przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych jest Ocean Południowy[2].

Spis treści

Położenie i obszar

Według ustaleń Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej, nazwa "Ocean Południowy" odnosi się do wód Oceanu Światowego otaczających Antarktydę, których północną granicą jest równoleżnik 60 ° S . W jego skład wchodzą mniejsze akweny - m.in. Morze Amundsena , Morze Bellingshausena , fragment Cieśniny Drake'a , Morze Rossa i Morze Weddella . Powierzchnia tego oceanu to 20,327 milionów km². Linia brzegowa ma długość 17 968 km.

Nazwa ta nie jest zawsze stosowana w ścisłym rozumieniu. W Australii do zasięgu opisanego powyżej dodaje się obszar między równoleżnikiem 60°S i południowymi wybrzeżami Australii oraz Nowej Zelandii [3]. Na mapach wybrzeży Tasmanii i południowej Australii zawsze widnieje nazwa "Ocean Południowy", nigdy "Ocean Indyjski".

Naturalną granicą obszaru wód wokół Antarktydy nie jest jeden równoleżnik, ale strefa konwergencji antarktycznej , gdzie wody płynące od wybrzeży kontynentu zderzają się z cieplejszymi prądami zmierzającymi na południe. Granica ta zmienia w ciągu roku swoje położenie, ale w relatywnie wąskich granicach (zazwyczaj ± 0,5° od średniego położenia.)

Warunki naturalne

Temperatura wody waha się od –2 °C do 10 °C. Cykloniczne sztormy, które przemieszczają się dookoła kontynentu w kierunku wschodnim, często są bardzo silne z powodu sporej różnicy temperatur między lodem a otwartym oceanem. W obszarze od równoleżnika czterdzieści stopni do koła podbiegunowego południowego występują najsilniejsze wiatry na Ziemi . W zimie ocean zamarza od strony Pacyfiku do 65° szerokości geograficznej południowej, a w stronę Atlantyku do 55°. W niektórych punktach wybrzeża stałe wiatry wiejące z wnętrza Antarktydy utrzymują linię brzegową wolną od lodu.

Ocean Południowy jest głęboki na 4000—5000 metrów z nielicznymi płytszymi miejscami. Szelf kontynentalny jest wąski i nadzwyczaj głęboki; jego krawędź znajduje się 400—800 m pod wodą, podczas gdy średnia światowa wynosi 133 m. Najniższym punktem dna Oceanu Południowego jest fragment rowu Sandwich Południowego (7 235 m p.p.m. ).

Polarna czapa lodowa rośnie od 2,6 milionów km² w marcu do około 18,8 mln km² we wrześniu, powiększając swoją powierzchnię ponad siedmiokrotnie. Antarktyczny Prąd Okołobiegunowy (21 000 km długości), nieustannie przemieszczający się w kierunku wschodnim, jest największym na świecie prądem morskim – transportuje 130 milionów metrów sześciennych wody w ciągu jednej sekundy; to 100 razy więcej niż przepływ wody we wszystkich rzekach na kuli ziemskiej.

Pod dnem oceanu prawdopodobnie występują olbrzymie złoża ropy naftowej i gazu ziemnego , rudy manganu oraz piasku i żwiru. W lodowcach zmagazynowana jest woda słodka. W oceanie żyją kałamarnice , wieloryby , foki , kryl oraz wiele gatunków ryb . Na Oceanie Południowym obowiązują międzynarodowe umowy ograniczające bądź zakazujące połowów tych zwierząt morskich.

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Ocean Południowy":

Zambezi ...

Biegun południowy ...

Biegun północny ...

Wag ...

Mieszko II Lambert ...

XVI wiek ...

Cieśnina ...

Aleksota (dzielnica Kowna) ...

Nowa Anglia ...

Hydrobiologia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ocean Południowy":

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 6) ...

224 Konflikty zbrojne po II wojnie światowej (plansza 9) ...

223 Czas przełomu (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie