Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Odense

Odense

Na mapach: 55°23'N 10°23'E / 55.383, 10.383

Odense
Herb
Herb
Państwo   Dania
Region Dania Południowa
Gmina Odense
Założonow X w.
Burmistrz Jan Boye
Powierzchnia 304, 3 km²
Położenie55°23' N
10°23' E
Populacja ( 2008 )
 • liczba ludności

158 163
Kod pocztowy 5000

Dom rodzinny H. Ch. Andersena w Odense
Położenie na mapie Danii

Odense
Strona internetowa miasta
Katedra św. Kanuta w Odense
Dom H. Ch. Andersena w Odense

Odense – trzecie pod względem wielkości miasto Danii położone na Fionii , u ujścia do zatoki Odense Fjord. Odense zamieszkuje 158 163 osób ( 2008 ). Jest to jedno z najstarszych duńskich miast ; w 1988 roku obchodziło tysięczną rocznicę powstania.

W Odense urodził się Hans Christian Andersen . Pochodzi stąd również znana duńska tenisistka Caroline Wozniacki i żużlowiec Hans N. Andersen . Znajduje się tutaj stacja kolejowa Odense .

Spis treści

Historia Odense

Dokładna data powstania miasta jest trudna do ustalenia. W czasach przed chrystianizacją Danii istniało tutaj miejsce kultu Odyna , od którego miasto wzięło swoją nazwę. Pierwsze dokumenty, w których Odense jest wzmiankowane, pochodzą z 988 r. (przywileje cesarza Ottona III dla nowo powstałego biskupstwa w Odense). Kronikarz Adam z Bremy opisał w latach 70. XI w. Odense jako wielkie miasto[1]. Wydarzeniem, które odcisnęło bardzo wyraźne piętno na historii miasta, było zamordowanie króla Danii i późniejszego świętego, Kanuta w 1086 r. Król został zabity wraz ze swoim bratem Benedyktem i towarzyszącymi mu osobami przed ołtarzem ówczesnego kościoła św. Albana . W 1101 r. Kanut został kanonizowany, a kościół w którym poniósł śmierć nazwano jego imieniem. Wkrótce przy kościele, który stał się miejscem pielgrzymek wiernych, powstał klasztor benedyktyński, a po nim wiele innych. W średniowieczu Odense było otoczone wałami obronnymi i fosą, a dostęp do miasta prowadził przez bramy. Na początku XVI w. królowa Danii Krystyna saska obrała sobie za siedzibę Odense. Rezydowała ze swoim dworem na zamku Næsbyhoved koło miasta, ale i w samym Odense miała również swoją siedzibę. Tutaj też zmarła w 1521 r.

W 1803 r. wykopano kanał łączący miasto z fiordem, co było od dawna oczekiwaną inwestycją, ponieważ od XVI w. Odense było ważnym ośrodkiem handlowym i dotkliwie odczuwało brak bezpośredniego dostępu do morza. Szczególny rozwój miasta nastąpił w XVIII w. z powodu korzystnych kontaktów handlowych z Lubeką i Norwegią . W 1805 r. w Odense urodził się Hans Christian Andersen . Wiek XIX oraz XX zaznaczyły się raptowną industrializacją miasta oraz dalszym rozwojem handlu, na co m.in. wpłynęło wybudowanie linii kolejowej łączącej Odense z Jutlandią i Zelandią w 1865 r. Odense było pierwszym miastem na duńskiej prowincji, które otrzymało oświetlenie gazowe ulic, kanalizację oraz elektryczność. W latach 1940–45 okupowane przez Niemców. Po wprowadzeniu stanu wyjątkowego w sierpniu 1943 r. w mieście doszło do potyczek ze stacjonującymi tutaj Niemcami. Wyzwolone w maju 1945 r. przez duński ruch oporu i wojska brytyjskie. Od 1966 r. Odense jest miastem uniwersyteckim.

Herb Odense

Herb Odense zawiera elementy odnoszące się do historii miasta. Centralną jego postacią jest król Danii św. Kanut w błękitnej zbroi i złotej koronie trzymający w prawej ręce błękitny sztandar ze złotą lilią, a w lewej dłoni złote jabłko królewskie, które wraz z koroną jest oznaką jego władzy monarszej. Lilia na sztandarze jest symbolem NMP . Pod postacią króla widnieje jeszcze jedna złota lilia, która jest symbolem św. Kanuta, a obecnie jest także używana, obok herbu, jako symbol Odense. Za postacią króla widnieją dwa główne kościoły miasta w kolorze czerwonym: NMP i św. Kanuta. W tym ostatnim król poniósł śmierć. Tło herbu białe. Herb Odense znany jest z pieczęci miejskiej z 1460 r., a w obecnej postaci został oficjalnie zatwierdzony dopiero w 1938 r.[2].

Zabytki i inne atrakcje

 • Katedra św. Kanuta (Skt. Knuds Domkirke) – kościół noszacy wezwanie króla Danii Kanuta, późniejszego świętego, zamordowanego wraz bratem Benedyktem i 17 towarzyszami w 1086 w pobliskim kościele św. Albana. Gotycka świątynia jest mauzoleum grobowym królów Danii. Oprócz św. Kanuta, którego ciało spoczywa w oszklym relikwiarzu , pochowani zostali tutaj następujący duńscy monarchowie:

Groby królewskie do 1807 znajdowały się w kościele franciszkanów, ale przed jego rozbiórką przeniesiono je do katedry.

 • Kościół Joannitów (Skt. Hans Kirke) – obecny kształt nadała świątyni przebudowa z lat 1878-80, ale pierwotnie był to kościół romański i należał do klasztoru Joannitów .
 • Dom rodzinny H. Ch. Andersena (H. C. Andersens Barndomshjem) – obecnie muzeum. Pisarz mieszkał tu w dzieciństwie, 1807-19. Muzeum dokumentuje lata dziecinne Andersena.
 • Dom H. Ch. Andersena (H. C. Andersens Hus) – wg tradycji (podawanej jednak w wątpliwość) jest to dom, w którym pisarz się urodził. Obecnie mieści się tutaj muzeum biograficzne pisarza, biblioteka i archiwum, a także ekspozycja dotycząca życia i twórczości pisarza, składająca się m.in. z jego osobistych rzeczy.
 • Zamek (Odense Slot) – pierwotnie należał do klasztoru Joannitów. Najstarsza część budynku pochodzi z XV w. Fryderyk IV dokonał przebudowy budynku w l. 1720–23 w stylu barokowym, dobudowując skrzydło północne.
 • Muzeum Carla Nielsena (Carl Nielsens Museum) – zajmuje się gromadzeniem eksponatów dotyczących życia i twórczości tego duńskiego kompozytora.
 • Muzeum Kolei Duńskich (DSBs Jernbanemuseum) – chronologiczne zbiory ilustrujące historię kolei w Danii od ich powstania w 1847 r. do dzisiaj.
 • Muzem Sztuki Fionii (Fyns Kunstmuseum) – posiada zbiory sztuki duńskiej (malarstwo, grafika i rzeźba) od ok. 1750 r.
 • Wieś z Fionii (Den Fynske Landsby) – skansen z ok. 20 obiektami ilustrującymi historię budownictwa wiejskiego na Fionii.
 • ZOO (Odense ZOO) – ogród zoologiczny specjalizujący się w małych ssakach Europy i ptakach.

Miasta partnerskie

Przypisy

 1. Verd at se i Danmark. Seværdigheder fra A-Å, Høst & Søn, Kopenhaga 1998, s. 349.
 2. Jakob H. Zeuthen: Bogen om danske kommunevåbener, Aschehoug Forlag 2000, s. 97.

Bibliografia

 • Lademann, t. 21, str. 23-24, Kopenhaga 1986,
 • Verd at se i Danmark. Seværdigheder fra A-Å, Høst & Søn, Kopenhaga 1998,
 • Jakob H. Zeuthen: Bogen om danske kommunevåbener, Aschehoug Forlag 2000,

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Odense":

Odense Na mapach: 55°23'N 10°23'E / 55.383, 10.383 OdenseHerb Herb Państwo   Dania Region Dania Południowa Gmina Odense Założonow X w. Burmistrz Jan Boye Powierzchnia 304, 3 km² Położenie55°23' N 10°23' E Populacja ( 2008 ) • liczba ludności 158 ...

Tampere ...

Brno ...

2006 ...

Banja Luka ...

Schwerin ...

Dania Południowa ...

Aalborg ...

Fionia ...

Podział administracyjny Danii 1970-2006 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Odense":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie