Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ogród zoologiczny

Ogród zoologiczny

Małpa – ZOO w Bydgoszczy

Ogród zoologiczny, zoo – urządzony i zagospodarowany teren wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nim związanymi, gdzie są przetrzymywane oraz eksponowane publicznie przez co najmniej 7 dni w roku, żywe zwierzęta gatunków dziko występujących, z wyjątkiem:

  1. cyrków;
  2. sklepów ze zwierzętami;
  3. miejsc, w których eksponowanych jest publicznie nie więcej niż 15 gatunków tych zwierząt i łącznie nie więcej niż 50 gadów, ptaków i ssaków.[1]

Prawie taka sama definicja zawarta jest w artykule drugim Dyrektywy Rady 1999/22/WE z dnia 29 marca 1999 r.:

Do celów niniejszej dyrektywy "ogrody zoologiczne" oznaczają wszelkie stałe instytucje, gdzie zwierzęta dzikich gatunków przetrzymywane są w celach pokazywania ich publiczności przez 7 lub więcej dni w roku, z wyjątkiem cyrków, sklepów ze zwierzętami oraz instytucji wyłączonych z obowiązku spełniania wymagań niniejszej dyrektywy w związku z faktem, że nie pokazują one publiczności znacznej liczby zwierząt lub gatunków, i że wyłączenie takie nie będzie zagrażać celom niniejszej dyrektywy.
— Dyrektywa Rady 1999/22/WE z dnia 29 marca 1999 r.

Ogród zoologiczny ma pełnić przede wszystkim rolę edukacyjną i rekreacyjną , jednakże nowoczesne placówki tego typu zazwyczaj mają też bazę naukową potrzebną do systematycznych badań nad hodowanymi gatunkami . Ogrody zoologiczne mogą odgrywać pewną rolę w zachowaniu gatunków , które wyginęły w warunkach naturalnych lub są na granicy wyginięcia, przykładem może być proces przywracania przyrodzie żubra , konia Przewalskiego czy jelenia milu .

Spis treści

Historia

Ogrody zoologiczne mają długą historię, sięgającą starożytności. Już 2000 lat p.n.e. znane były w Chinach , Egipcie i Asyrii , stanowiąc zwykle rozrywkę i obiekt dumy władców, podobnie zresztą jak w wiekach średnich i późniejszych. Taki zwierzyniec miał też w Polsce król Jan III Sobieski . Usytuowany był w Wilanowie na Morysinie i trzymano w nim wiele gatunków egzotycznych.

Menażerie czy objazdowe zwierzyńce organizowano też w celach zarobkowych. Zwierzęta wożono i pokazywano zwykle tak długo, aż padały z przemęczenia i złych warunków w ciasnych klatkach. W XIX wieku powstało w Warszawie kilka prywatnych zwierzyńców, ale przestawały istnieć po "wyczerpaniu" zasobów, czyli po śmierci najbardziej atrakcyjnych okazów.

Pierwszym nowożytnym ogrodem zoologicznym o charakterze edukacyjnym był ogród zoologiczny otwarty w 1726 roku przy paryskim ogrodzie botanicznym Jardin des Plantes. Sukces tego przedsięwzięcia sprawił, że ogrody zoologiczne miały wkrótce również inne duże miasta :

Początkowo, zgodnie z doświadczeniami objazdowych menażerii, zwierzęta trzymano w ciasnych klatkach, co bardzo odbijało się na ich zdrowiu i możliwościach rozrodu . Z czasem dyrektorzy ogrodów zoologicznych zdali sobie sprawę, że jednym z warunków sukcesu hodowlanego jest zapewnienie zwierzętom lepszych warunków: większych wybiegów i możliwości "ukrycia" przed oczami zwiedzających.

Ogrody zoologiczne w Polsce

Koń Przewalskiego

Najstarszym ogrodem zoologicznym na ziemiach polskich jest Ogród Zoobotaniczny w Toruniu . Został założony w 1797 roku z inicjatywy botanika i doktora medycyny Johanna Gottlieba Schultza. Początkowo działał jako Ogród Botaniczny z niewielką, stale rozbudowywaną częścią zoologiczną.

Najstarszym ogrodem stricte zoologicznym jest Ogród Zoologiczny we Wrocławiu założony w 1865 i przejęty w 1945 przez Polaków.

W Polsce jednym z pierwszych zwierzyńców z prawdziwego zdarzenia był prywatny zwierzyniec S.K. Pietruskiego otwarty w 1833 roku w Podhorodcach. Innym wiekowym ogrodem jest Ogród Zoologiczny w Poznaniu , założony w 1874 , formalnie zarejestrowany w 1875 .[2][3].

Ogród w Gdańsku-Oliwie jest największą placówką tego typu w kraju. Zajmuje powierzchnię 136 ha. Drugi pod względem wielkości ogród zoologiczny w Poznaniu (nowy) , zajmuje powierzchnię 117 ha.

Ideę ochrony gatunków poprzez działalność ogrodów zoologicznych na terenie Polski propagowali po II wojnie światowej m.in. Hanna i Antoni Gucwińscy , którzy na antenie telewizji polskiej prowadzili popularny program Z kamerą wśród zwierząt .

Najbardziej liczące się ogrody zoologiczne z całej Europy skupia Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA). W Polsce do EAZA należy 10 ogrodów, spełniających normy i wymogi EAZA - w Poznaniu , Toruniu , Wrocławiu , Płocku , Warszawie , Opolu , Gdańsku , Łodzi , Krakowie i Chorzowie . Istnieje także ogród zoologiczny w Bydgoszczy , (Ogród Fauny Polskiej),który jest jedynym zoo w Polsce ukierunkowanym głownie na ekspozycję krajową.Eksponowane są tam również zwierzęta egzotyczne.

Zobacz też

Przypisy

  1. Dz.U. 2004 nr 92 poz. 880
  2. Ogród Zoologiczny ( pol. ). Urząd Miasta Poznania. [dostęp 2009-03-17].
  3. Historia ( pol. ). [dostęp 2009-03-17].


Inne hasła zawierające informacje o "Ogród zoologiczny":

Muzeum Zoologiczne Tadasa Ivanauskasa w Kownie ...

Odense ok. 20 obiektami ilustrującymi historię budownictwa wiejskiego na Fionii.ZOO (Odense ZOO) – Ogród zoologiczny specjalizujący się w małych ssakach Europy i ptakach. Miasta partnerskie ...

Linz ...

Grenoble ...

Uniwersytet Witolda Wielkiego ...

Pstrąg tęczowy ...

Pstrąg potokowy ...

Jarząb pospolity ...

Chałupnik ...

Mazurski Park Krajobrazowy mpkraj@box43.gnet.pl Zobacz też ochrona przyrody w Polsce parki krajobrazowe w Polsce pomnik przyrody , ogród botaniczny , Ogród zoologiczny , rezerwat przyrody , park narodowy , użytek ekologiczny Linki zewnętrzne Strona internetowa o ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ogród zoologiczny":

040. Salzburg - miasto Mozarta. (plansza 5) ...

Motyw powrotu w literaturze i filmie (plansza 24) ...

˝Pan Tadeusz˝ A. Mickiewicza - spacer po Soplicowie i okolicach (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie