Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Okrytonasienne

Okrytonasienne

Okrytonasienne
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Podkrólestwo rośliny naczyniowe
Nadgromada rośliny nasienne
Gromada okrytonasienne
Nazwa systematyczna
Magnoliophyta
Cronquist, Takht. & Zimmerm. ex Reveal 1996
Przekrój przez owoc pestkowca ( brzoskwinię )

Okrytonasienne, okrytozalążkowe (Magnoliophyta; syn. Angiospermae) – grupa ( klad ) roślin naczyniowych pochodzących od wspólnego przodka żyjącego prawdopodobnie w okresie karbonu (350-275 mln lat temu) i stanowiących siostrzaną linię rozwojową w stosunku do nagonasiennych [1]. Okrytonasienne charakteryzują się zredukowanym gametofitem oraz brakiem rodni i plemni . Sporofity są pokaźne, a kwiat jest często obupłciowy. Części wytwarzające gamety to słupki i pręciki . Słupki powstają ze zrośniętych owocolistków . Pręciki zbudowane są z nitki i główki. W główce występują najczęściej 2 pylniki . W pylnikach powstają mikrozarodniki, z których następnie rozwijają się ziarna pyłku , które wytwarzają tzw. jądra plemnikowe (nieruchome plemniki).

W różnych systemach klasyfikacyjnych grupa zajmuje różną pozycję, przy czym najczęściej wyróżniana jest w randze gromady (np. system Cronquista z 1981, Takhtajana z 1997, Reveala z 1999). Od końca XX wieku, wraz z rozwojem wiedzy o filogenezie roślin obserwować można unikanie stosowania rang systematycznych dla tak dużych kladów roślin i rozwój nazewnictwa filogenetycznego, bazującego na PhyloCode . Dla okrytonasiennych jako kladu zaproponowano nazwę Angiospermae Lindley 1830 (z dwóch najbardziej rozpowszechnionych i łatwo identyfikowalnych terminów naukowych, ten nie posiada końcówki wskazującej na kategorię systematyczną [2].

Liczbę gatunków roślin okrytonasiennych szacuje się na ok. 300 tys.[3]

Spis treści

Zapłodnienie

Zapłodnienie odbywa się z udziałem dwóch komórek plemnikowych (pozostałości po plemnikach zredukowanych do samych jąder komórkowych, bez organu ruchu) w wyniku czego powstaje:

 • zygota , która następnie rozwija się w zarodek,
 • bielmo zawierające substancje odżywcze.

Bielmo wytwarza substancje odżywcze, które gromadzą się w liściach zarodkowych ( liścieniach ).

Rozwój

Równocześnie tkanki zalążka przekształcają się w okrywy osłaniające zarodek i tak powstaje nasiono. Owoc również ma znaczenie ochronne, poza tym pomaga w rozsiewaniu nasion.

Systematyka

Systemy klasyfikacji roślin okrytonasiennych powstawały i były zmieniane wielokrotnie w ciągu minionych dwóch wieków. Podejmowane przez różnych taksonomów próby ustalenia pokrewieństwa na bazie podobieństw morfologicznych, anatomicznych i biochemicznych owocowały powstawaniem stale zmienianych koncepcji. Największą popularność zdobywały w swoim czasie systemy Englera (1924), później Cronquista (1968, 1981). Systematyka okrytonasiennych (podobnie jak i innych organizmów) uległa znacznym przeobrażeniom po zastosowaniu nowych metod i dołączeniu do analiz ww. danych także wyników badań molekularnych (zwłaszcza nad DNA chloroplastowym ). W 1993 opublikowana została praca 42 badaczy przedstawiająca filogenezę wszystkich roślin nasiennych [4]. W miarę jak ukazywały się kolejne publikacje wyjaśniające relacje filogenetyczne między różnymi grupami roślin, powstawały kolejne autorskie systemy klasyfikacyjne (np. aktualizowany system Takhtajana oraz system Reveala ). W końcu lat 90. XX wieku taksonomowie z wielu ośrodków akademickich połączyli siły tworząc grupę ( ang . Angiosperm Phylogeny Group ) zajmującą się wspólnie tworzeniem systemu okrytonasiennych. Pierwszy system opublikowany został przez tę grupę w 1998 r. ( system APG I ), kolejny w 2003 r. ( system APG II ), ostatni zaś w 2009 r. ( system APG III ). Kolejne wersje systemów APG są najczęściej używanymi systemami klasyfikacji okrytonasiennych[5].

Ważniejsze systemy okrytonasiennych w porządku chronologicznym:

System APG III (2009)

System opracowany kolektywnie przez taksonomów tworzących zespół Angiosperm Phylogeny Group (APG) na podstawie kompleksowych informacji taksonomicznych, w szczególności uwzględniających wyniki badań molekularnych. Grupuje okrytozalążkowe w monofiletyczne klady , z zachowaniem podziału funkcyjnego i nazewnictwa taksonów w randze rzędów i rodzin. System jest kontynuacją dawniejszych wersji ( APG I z 1998 i APG II z 2003), będącą skutkiem postępu w badaniach filogenetycznych. Niezależnie od pojawiających się co kilka lat kolejnych wersji systemu, niektórzy członkowie APG publikują regularnie aktualizowane koncepcje systematyczne (np. Angiosperm Phylogeny Website ). Zgodnie z aktualną wiedzą podział filogenetyczny okrytonasiennych jest następujący[1]:

okrytonasienne

amborellowce Amborellales
grzybieniowce Nympheales
Austrobaileyales

Chloranthalesklad magnoliowych magnoliids

klad jednoliściennych monocots
rogatkowce Ceratophyllalesklad dwuliściennych właściwych eudicots
Systemy Reveala (1993–1999, 2008)

W systemie publikowanym przez Jamesa Reveala w latach 1994-1999 rośliny okrytonasienne podzielone zostały na 5 klas:

 • Gromada: Magnoliophyta Cronquist, Takht. & Zimmerm. ex Reveal, Phytologia 79: 70 1996 (syn. Angiospermophyta, Anthophyta) – okrytonasienne, okrytozalążkowe
  • Podgromada: Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, Phytologia 79: 70 1996
   • Klasa: Liliopsida Brongn., Enum. Pl. Mus. Paris: xv, 17 1843 (jednoliścienne)
   • Klasa: Magnoliopsida Brongn., Enum. Pl. Mus. Paris: xxvi, 95 1843
   • Klasa: Piperopsida Bartl., Ord. Nat. Pl.: 78, 83 1830
   • Klasa: Ranunculopsida Brongn., Enum. Pl. Mus. Paris: xxvi, 96 1843
   • Klasa: Rosopsida Batsch, Dispos. Gen. Pl. Jenens.: 28 1788

W systemie opublikowanym w 2008 r. Reveal w znacznym stopniu dokonał adoptacji do systemu rang systematycznych kladogram systemu APG II i podzielił klasę okrytonasiennych na 12 podklas[6].

System Cronquista (1981)

Popularny w końcu XX wieku system tradycyjnie dzielił rośliny okrytonasienne na dwie klasy w zależności od liczby liścieni w zarodku, podobnie jak czynili systematycy od końca XVIII wieku (system de Jussieu, 1789):

Znaczenie

Ta sekcja jest . Jeśli możesz, .

Okres istnienia


← mln lat temu
Okrytonasienne
← 4,6 mld54248844441635929925120014565
NG
23
Cz
2


Przypisy

 1. 1,0 1,1 Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website ( ang. ). 2001–. [dostęp 2009-05-13].
 2. Philip D. Cantino i in.: Towards a phylogenetic nomenclature of Tracheophyta ( ang. ). Taxon 56(3): 1-44, 2007. [dostęp 2009-04-30].
 3. Alicja Szweykowska, Jerzy Szweykowski: Botanika Systematyka. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007. . 
 4. Mark W. Chase i in.: Phylogenetics of Seed Plants: An Analysis of Nucleotide Sequences from the plastid gene rbcL ( ang. ). Annals Moisouri Bot. Gardens 80: 528-580, 1993. [dostęp 2010-07-01].
 5. John C. Avise: Markery molekularne, historia naturalna i ewolucja. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2008, s. 429. . 
 6. James L. Reveal: Classification of extant Vascular Plant Families - An expanded family scheme ( ang. ). plantsystematics.org, 2008. [dostęp 2009-05-13].


Inne hasła zawierające informacje o "Okrytonasienne":

Trzcina cukrowa ...

Jura ...

Sit skucina ...

Jarząb pospolity ...

Wierzba śląska ...

Turzyca patagońska ...

Ziemia ...

Wierzba lapońska ...

Brzoza karłowata ...

Jarząb szwedzki ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Okrytonasienne":

004. Organy generatywne i cykle rozwojowe roślin nasiennych (plansza 8) ...

005. Przegląd i znaczenie nasiennych (plansza 7) ...

004. Organy generatywne i cykle rozwojowe roślin nasiennych (plansza 11) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie