Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ole Rømer

Ole Rømer

Ole Rømer

Ole Christensen Rømer (ur. 25 września 1644 w Aarhus , zm. 19 września 1710 w Kopenhadze ), duński astronom , naukowiec i reformator; jako pierwszy przeprowadził obserwacje wskazujące na skończoną prędkość rozchodzenia się światła [1].

Jako jeden z pierwszych ustalił także skalę temperatur znaną jako skala Rømera , na jej podstawie powstała skala Fahrenheita opracowana przez Daniela Fahrenheita .

Był odpowiedzialny za powstanie szkół morskich (nawigacyjnych) w wielu duńskich miastach, zaprojektował pierwsze lampy uliczne (opalane olejem), które zostały użyte w Kopenhadze.

W 1705 został mianowany szefem policji kopenhaskiej i pozostał na tej pozycji aż do swojej śmierci. Jako dowódca policji wprowadził wiele nowych praw regulujących zasady powstawania nowych budynków, doprowadził do porządku kanalizację miejską i był odpowiedzialny za wybrukowanie wielu nowych ulic i placów. Zreformował także miejską straż pożarną .

Planetoida 2897 Ole Römer została nazwana jego nazwiskiem.

Przypisy

  1. Andrzej Kajetan Wróblewski: Historia fizyki. S. 168. 

Bibliografia

Andrzej Wróblewski. Policjant i uczony. „ Wiedza i Życie ”, s. 63 (kwiecień 2010). Warszawa: Prószyński Media . ISSN 0137-8929 . 

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Ole Rømer":

Archetyp (psychologia) ...

1983 ...

Psychika ...

Buddyzm ...

2006 ...

Buddyzm tybetański ...

1959 ...

Christiaan Huygens Paryża , gdzie wykładał na uniwersytecie do 1681 roku. Korzystając z wykonanych przez Ole Rømera w roku 1667 obserwacji Huygens jako pierwszy obliczył prędkość światła ...

Ole Rømer Ole RømerOle Christensen Rømer (ur. 25 września 1644 w Aarhus , zm. 19 ...

Historia nauki Grew opracowali podstawy fizjologii roślin i odkryli mikroskopijne naczynia włosowate. W 1676 Ole Rømer stwierdził, że prędkość światła jest skończona, a w 1690 Christiaan ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ole Rømer":

021. Zdrowe życie i jedzenie (plansza 17) ...

092. Drzewa (plansza 24) ...

092. Drzewa (plansza 20) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie