Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Oman

Oman

سلطنة عُمان
Sułtanat Omanu
Flaga Omanu
Godło Omanu
Flaga Omanu Godło Omanu
Hymn : Hymn Sułtana
Położenie Omanu
Język urzędowy arabski
Stolica Maskat
Ustrój polityczny monarchia absolutna
Głowa państwa sułtan Kabus ibn-Said
Szef rządu sułtan Kabus ibn-Said
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe
82. na świecie
309 500 km²
0%
Liczba ludności  ( 2008 )
 • całkowita 
 •  gęstość zaludnienia
134. na świecie
3 312 000 [2]
10,7 osób/km²
Jednostka monetarna rial omański (OMR)
Niepodległość od Wielkiej Brytanii
20 grudnia 1951
Religia dominująca islam
Strefa czasowa UTC +4
Kod ISO 3166 OM
Domena internetowa .om
Kod samochodowy OM
Kod telefoniczny +968
Mapa Omanu
1  Dane szacunkowe na lipiec 2008 roku, podane za CIA The World Factbook (Źródło:CIA) ( ang. )

Oman (عُمان Uman; Sułtanat Omanu – سلطنة عُمان Saltanat Uman) – państwo w Azji , leżące na Półwyspie Arabskim , nad Morzem Arabskim i Zatoką Omańską . Graniczy z Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi , Arabią Saudyjską i Jemenem . Stolica mieści się w mieście Maskat . Oman należy do Ligi Państw Arabskich .

Spis treści

Geografia

Oman położony jest w południowo-wschodniej części Półwyspu Arabskiego , nad Morzem Arabskim .

Teren Omanu jest w dużej części płaski, w zachodniej części kraju znajduje się pustynia Ar-Rub al-Chali. W Omanie panuje klimat zwrotnikowy suchy - w styczniu temperatury wynoszą ok. 20 °C, a w lipcu najwyższe temperatury sięgają 50 °C. Dominują pustynie i półpustynie z dolinami uedów .

Historia

Oman był położony na ważnych szlakach handlowych, dlatego już w drugim tysiącleciu p.n.e. produkowano kadzidła , wtedy też był bogatym i ważnym państwem. Znajdowało się tam miasto Irem . Przed islamizacją w VII wieku kraj był często niszczony przez wojny plemienne i perskie najazdy. W VIII wieku mieszkańcy Omanu przyjęli doktrynę ibadycką islamu i pod rządami wybranego przez siebie imama uniezależnili się od kalifatu Abbasydów . W X wieku kraj został podbity przez Seldżuków. Obieralni imamowie rządzili Omanem do XVIII wieku . W 1507 do portu zaczęli przypływać Portugalczycy i osiedlać się. W 1515 założyli obecną stolicę Omanu - Maskat . W 1650 Portugalczycy zostali wyparci przez Arabów, jednak w czasach nowożytnych Oman był także kilkakrotnie krótkotrwale okupowany przez Turcję i Persję . Obecnie panująca dynastia doszła do władzy pod koniec XVIII wieku . Następnie Oman popadł w zależność od Wielkiej Brytanii , stając się jej protektoratem w 1891 (formalnie zniesiony dopiero w 1971 ). Bunty plemion z głębi kraju przeciwko władzy sułtana doprowadziły do podpisania przy udziale Brytyjczyków porozumienia, w wyniku którego w okresie 1913 - 1957 istniały dwa quasi-państwa: sułtanat Maskatu i imamat Omanu. W 1951 , na mocy układu z sułtanem, którym był wówczas Said III ibn-Taimur, Wielka Brytania uznała niepodległość Omanu jako jednego państwa (Sułtanat Maskatu i Omanu). W latach 1783 - 1958 do Omanu należał także port Gwadar w Beludżystanie , sprzedany następnie przez sułtana Pakistanowi . Lata 1965 - 1975 to okres walki wojsk rządowych z popieraną przez Jemen Południowy lewicową partyzantką w regionie Zufar . W 1970 po pałacowym zamachu stanu panującego sułtana zastąpił jego syn - Kabus ibn-Said, który zmienił oficjalną nazwę państwa na Sułtanat Omanu. W 1975 Oman został ostatecznie zjednoczony przez sułtana. Znaczne dochody państwa pochodzą z eksploatowanych od lat 50. XX wieku bogatych złóż ropy naftowej .

Ustrój polityczny

Monarchia absolutna, głową państwa, szefem rządu, ministrem spraw zagranicznych, obrony i finansów jest obecnie sułtan Kabus ibn-Said . W kraju nie ma parlamentu, konstytucji i partii politycznych, obowiązuje prawo muzułmańskie szariat .

Podział administracyjny

Oman podzielony jest na 5 regionów (mintakat) i 3 gubernatorstwa (muhafazy):

Podział administracyjny Omanu
Nazwa arabskaNazwa polska[1]
1ظفارMuhafaza Zufar
2الوسطى Al-Mintakat al-Wusta
3الظاهرة Mintakat az-Zahira
4الداخلية Al-Mintakat ad-Dachilijja
5الشرقية Al-Mintakat asz-Szarkijja
6الباطنة Mintakat al-Batina
7مسقطMuhafaza Maskat
8مسندمMuhafaza Musandam

Dalszy podział obejmuje 41 prowincji.

Główne miasta Omanu to Maskat (stolica państwa), Suhar , Ar-Rustak , Nizwa , Sur , Al-Burajmi , Al-Chabura , Al-Mudajbi , Al-Masnaa , As-Sib , As-Suwajk , Bawszar .

Ludność

Wykres przedstawiający wzrost ludności Omanu w latach 1961-2003

Skład etniczny: Arabowie omańscy (74%), Indusi , Pakistańczycy i Filipińczycy (21%), Arabowie nie pochodzący z Omanu, Persowie, imigranci z krajów Afryki wschodniej.

W kraju jest wysoki przyrost naturalny 33,2‰ rocznie, lecz powoli spada (w 1998 był równy 34‰[2]). Najwięcej ludności skupia się na wybrzeżu Zatoki Omańskiej . W miastach mieszka 12% ludności Omanu.

Średnia długość życia: mężczyźni 72 lata, kobiet 76 lat, przy średniej długości życia w 1998 dla mężczyzn 69 lat, kobiet 73 lata[2]. Językiem urzędowym jest arabski , inne języki to między innymi perski , urdu .

Religie: islam (głównie ibadyci – 72,6% i sunnici – 20%), hinduizm - 3%, chrześcijaństwo (głównie katolicyzm - 1,22%, protestantyzm - 0,36% i prawosławie - 0,16%), buddyzm - 1,2%, bahaizm - 0,2%.[3]

Gospodarka

Pustynia w Omanie
Oaza na pustyni w Omanie
Zdjęcie Omanu z kosmosu

Najwięcej zysku przynosi Omanowi eksport ropy naftowej . Ważną rolę odgrywa przemysł.

Produkt krajowy brutto na jednego mieszkańca wynosi 9 294 USD.

Rolnictwo

Rolnictwo w Omanie jest słabo rozwinięte, bo użytki rolne zajmują tylko 5% terenu kraju. Rolnicy najczęściej uprawiają palmę daktylową , lucernę , banany , trzcinę cukrową oraz warzywa, tytoń i niewielkie ilości zbóż.

Transport i łączność

Sieć transportowa w Omanie jest w rozbudowie. Główny szlak stanowi szosa Maskat - Salala . Międzynarodowe lotnisko znajduje się w Maskat.

Handel zagraniczny

Oman handluje głównie ropą naftową, miedzią, rybami, owocami i tytoniem. Główni partnerzy handlowi to: Japonia , Wielka Brytania , Singapur , USA i Zjednoczone Emiraty Arabskie

Nauka

Nauką w Omanie kieruje minister kultury. Finansuje on też wydobycie ropy naftowej i dostawy wody pitnej. W Omanie znajduje się jeden uniwersytet mieszczący się w stolicy Omanu Maskacie.

Przypisy

  1. Standardowa transkrypcja polska nazwy arabskiej lub egzonim , jeśli istnieje
  2. 2,0 2,1 Fogra Oficyna Wydawnicza, Kraków 1998; Bertelsmann Media Sp. z.o.o., Warszawa 2000 Popularna Encyklopedia Powszechna - Kontynenty i państwa, Azja t. II
  3. [1] Dane statystyczne zaczerpnięto z książki Patricka Johnstona i Jasona Mandryka pt. "Operation World", oraz z innych źródeł.


Inne hasła zawierające informacje o "Oman":

Tablica rejestracyjna (NAU)Nepal (NEP) Niemcy (D) Niger (RN)Nigeria (WAN)Nikaragua (NIC)Nowa Zelandia (NZ)Norwegia (N) Niemiecka Republika Demokratyczna (DDR) OOman (OM) PPalau (PW)Panama (PA)Pakistan (PAK)Palestyna (PS)Papua-Nowa Gwinea (PNG)Paragwaj (PY)Peru (PE)Portoryko (PRI) Polska ...

Polska Czerwona Księga Roślin jesienna kropidło Lachenala lindernia mułowa łoboda zdobna macierzanka wczesna mannica nadmorska mieczyk błotny miłek szkarłatny miodokwiat krzyżowy mniszek pieniński mokrzyca szczeciolistna nadbrzeżyca nadrzeczna okrzyn jeleni Oman niemiecki ostnica piaskowa perłówka orzęsiona perz sitowy pierwiosnka omączona podejźrzon marunowy podejźrzon pojedynczy podejźrzon wirginijski ponikło maleńkie poryblin kolczasty przetacznik wczesny przewiercień ...

1650 ...

1971 ...

Świadkowie Jehowy ...

Przywódcy polityczni i religijni na świecie ...

Państwa świata według kontynentów ...

Etymologia nazw państw ...

Jemen na Półwyspie Arabskim nad Morzem Arabskim , Zatoką Adeńską i Morzem Czerwonym , pomiędzy Omanem i Arabią Saudyjską . Stolica: Sana . Największe miasta: Sana, Aden , Taizz , Al-Hudajda ...

Terytorium zależne ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Oman":

118. Problem wyżywienia ludności (plansza 10) ...

008. Mierzenie czasu i kalendarz (plansza 16) ...

104. Zróżnicowanie religijne świata (plansza 16) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie