Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Opactwo Beuron

Opactwo Beuron

Opactwo Beuron, luty 2008

Na mapach: 48°03'05″N 8°58'11″E / 48.05139, 8.96972

Opactwo Beuron
Państwo   Niemcy
Land Badenia-Wirtembergia
Powiat (Landkreis) Tuttlingen
Położenie48° 03' 05 '' N
08° 58' 11'' E
Położenie na mapie Niemiec

Opactwo Beuron

Opactwo św. Marcina w Beuronbenedyktyński klasztor w Beuron w dolinie Dunaju w Niemczech , założony w 1863 w miejscu, gdzie tradycja życia klasztornego sięga IX w.

Spis treści

Apostolstwo

Pod koniec XIX w. jeden z członków opactwa, Anselm Schott, przygotował popularne tłumaczenie łacińskiej liturgii mszalnej w języku niemieckim. Mszalik ten znany był powszechnie pod nazwą "Schott" i jest jednym ze świadectw działalności apostolskiej opactwa, szczególnie w dziedzinie formacji liturgicznej[1].

W latach 19271933 wielokrotnie przyjeżdżała tu Edith Stein , korzystając z kierownictwa duchowego opata Raphaela Walzera. On też pomógł jej rozeznać powołanie do Karmelu , do którego wstąpiła w 1933 w Kolonii . W 1935 opat Walzer został zmuszony przez reżim nazistowski do emigracji do Francji .

W 1945 roku w opactwie utworzono Vetus latina-Institut zajmujący się starołacińskimi przekładami Pisma Świętego [2].

Kongregacja Beuron

Jedną z pierwszych fundacji było Opactwo Maredsous w Belgii w 1872r .. Opactwo Beuron stało się oficjalnie opactwem macierzystym Kongregacji Beuron w 1873 r., kiedy to przez Stolicę Apostolską został zatwierdzony statut. Następne fundacje, poza Niemcami, dokonywały się w okresie Kulturkampfu , kiedy wspólnota mnichów została wygnana z Beuron . Po ich powrocie możliwe były fundacje wewnątrz Niemiec: Opactwo Maria Laach ( 1893 r.); opactwo Gerleve ( 1904 r.); opactwo Neresheim (1920); opactwo Weingarten ( 1922 r.); opactwo Neuburg ( 1926 r.) i inne. Ostatnimi fundacjami były: opactwo Tholey, na nowo ustanowione w 1949 r. i klasztor Nütschau - fundacja opactwa Gerleve dokonana w 1951 r.

W XX w. Kongregacja kontynuowała swą działalność poza Niemcami: w Belgii, Austrii, Portugalii, Brazylii i Japonii. W 1906 r. założono opactwo Zaśnięcia (lub Wniebowzięcia) NMP w Jerozolimie - obecnie opactwo Świętej Marii na Syjonie. Fundacje poza Niemcami w późniejszym okresie oddzieliły się od Kongregacji Beuron, często z powodów politycznych.

Członkiem kongregacji był belgijski historyk i patrolog dom Germain Morin (1861 – 1946).

Od 2004 r. filią opactwa stała się Cella s. Benedict na wyspie Reichenau na Jeziorze Bodeńskim – reaktywacja klasztoru Reichenau , jednego z wczesnośredniowiecznych ośrodków życia mniszego, utworzonego w 724r .

Kongregacja posiada też gałąź żeńską, w skład której wchodzi dziewięć opactw benedyktynek - w Niemczech i poza granicami.

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Por. Joseph Ratzinger, Milestones. Memoires 1927-1977, Ignatius Press, San Francisco 1998, s. 19.
  2. Por. Omówienie Vetus latina na stronie opactwa Beuron.


Inne hasła zawierające informacje o "Opactwo Beuron":

Cava de' Tirreni ...

Brama Lubawska ...

Stauroteka ...

Małopolska Droga św. Jakuba ...

Włócznia Świętego Maurycego (Kraków) ...

Zbigniew Oleśnicki (kardynał) ...

Diecezja ...

Wilhelm Zdobywca ...

Architektura romańska ...

Trewir ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Opactwo Beuron":

Średniowiecze (plansza 15) ...

Średniowiecze (plansza 10) ...

237. Charakterystyka regionów geograficznych. Pojezierze Gnieźnieńskie. (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie