Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Operacja Frühlingserwachen

Operacja Frühlingserwachen

Operacja Frühlingserwachen
II wojna światowa , Front wschodni
Data 6 marca16 marca 1945
Miejsce Jezioro Balaton
WynikZwycięstwo radziecko-bułgarskie
Terytorium Węgry
Strony konfliktu
III Rzesza Niemiecka
  III Rzesza Niemiecka
  Węgry
  ZSRR
Bułgaria
Dowódcy
Josef Dietrich Fiodor Tołbuchin
Siły
140 000 żołnierzy
900 pojazdów bojowych
465 050 żołnierzy
Straty
nieznane8492 zabitych lub zaginionych
24 407 rannych lub chorych

Operacja Frühlingserwachen (z niem. „Wiosenne przebudzenie”; operacja balatońska) – była kryptonimem ostatniej niemieckiej ofensywy podczas II wojny światowej . Atak nastąpił 6 marca 1945 r. na froncie wschodnim i skierowany był przeciwko oddziałom Armii Czerwonej na Węgrzech w pobliżu jeziora Balaton .

Główne siły niemieckie pochodziły z jednostek pancernych Waffen-SS , które brały udział w nieudanej ofensywie w Ardenach . Celem ofensywy było przerwanie oblężenia Budapesztu oraz zabezpieczenie pól naftowych koło Nagykanizsa , ostatniego niemieckiego źródła ropy. Pomimo bardzo niekorzystnej pogody oraz warunków terenowych (grząska ziemia powodowała, że pojazdy bardzo łatwo się zakopywały) Niemcom udało się zaskoczyć Armię Czerwoną, a jej największej jednostce bojowej, 6. Armii Pancernej SS pod dowództwem Josefa Dietricha udało się zdobyć znaczną połać terenu podczas pierwszego tygodnia ofensywy. Kiedy jednak radzieccy dowódcy zdali sobie dobrze sprawę z obecności kilku dywizji pancernych Waffen-SS, ruszyli w połowie marca do kontrataku. W ciągu kilku dni wojska niemieckie zostały zmuszone do powrotu na pozycje, z których rozpoczął się atak. Tym samym ofensywa zakończyła się niepowodzeniem.

Strategicznie operacja miała niewielkie znaczenie. Pokazała jednak, że Wehrmacht nadal posiadał spory potencjał militarny. Uwagę zwraca fakt, że niemieckim dywizjom pancernym z Waffen-SS, które brały udział w ofensywie w Ardenach udało się tak szybko odtworzyć oraz stać się zdolnym do podjęcia walk w operacji Frühlingserwachen. Klęska dywizji pancernych Waffen-SS, które były uważane za jednostki elitarne spowodowała wybuch złości Adolfa Hitlera , który rozkazał żołnierzom z dywizji Leibstandarte SS Adolf Hitle , Das Reich , Hohenstaufen oraz Hitlerjugend usunięcie opasek SS z mundurów. Jednostki SS miały odmówić wykonania tego rozkazu. Josef Dietrich miał się wyrazić następująco: „Oto jest podziękowanie za to co zrobiliśmy przez ostatnie pięć lat”. Fakt ten jest często wspominany w literaturze dotyczącej historii II wojny światowej jako przykład zgorzknienia Hitlera i jego utraty zaufania wobec najlepszych jednostek wojskowych w końcowej fazie wojny.

Bibliografia

  • Eberle Rune, Matthias Uhl (2006). Tajne dossier Stalina i Hitlerar. Stockholm: Prisma


Inne hasła zawierające informacje o "Operacja Frühlingserwachen":

Rak języka ...

Zawał mięśnia sercowego ...

1977 ...

1951 ...

Austro-Węgry ...

Christiaan Barnard ...

Przeszczepianie narządów ...

Lata 90. XX wieku ...

1962 ...

1980 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Operacja Frühlingserwachen":

Procenty i promile (plansza 7) ...

Szkielet osiowy człowieka (plansza 19) ...

Algorytmy sortujące - sortowanie bąbelkowe, część II (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie