Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Secret Garden

Secret Garden

Fionnuala Sherry & Rolf Løvland

Secret Garden – irlandzko-norweski duet grający muzykę instrumentalną , wchodzącą w nurt muzycznego neoklasycyzmu i new age .

W skład zespołu wchodzi irlandzka skrzypaczka Fionnuala Sherry i norweski kompozytor i pianista Rolf Løvland. Secret Garden sprzedał ponad 3 miliony płyt i wygrał Konkurs Piosenki Eurowizji 1995 , wykonując utwór Nocturne. Była to pierwsza i jak dotąd jedyna w historii konkursu, zwycięska kompozycja, o charakterze niemal wyłącznie instrumentalnym. Tekst piosenki, śpiewany przez norweską wokalistkę Gunnhild Tvinnereim dodano w zasadzie tylko ze względów regulaminowych, a sama wykonawczyni nie była członkiem zespołu. Rolf Løvland był także współautorem piosenki "La det swinge" (Let it swing), która zapewniła Norwegii pierwsze zwycięstwo w konkursie, w roku 1985 .

Sukces na Eurowizji zbiegł się z sukcesem ich pierwszego albumu Song from a Secret Garden. Płyta osiągnęła status platynowej w Norwegii i Korei Południowej, status złotej w Irlandii , Hongkongu i Nowej Zelandii oraz przez dwa lata okupowała miejsce na liście Billboard New Age (w latach 1996, 1997). Barbra Streisand wykorzystała utwór "Heartstrings", pochodzący z tej płyty, jako bazę do piosenki "I've dreamed of You on her" z albumu "A Love Like Ours". Piosenka ta towarzyszyła także jej ślubowi z Jamesem Brolinem .

Album White Stones wydany w 1997, również dotarł do czołowej dziesiątki rankingu Billboard New Age, później triumf święciły kompozycje: Dawn of a New Century (1999), Dreamcatcher (2001) oraz Once In a Red Moon.

Najbardziej znanym utworem Secret Garden jest "You Raise Me Up", wykonywany przez Briana Kennedy'ego (później także przez m.in. Sissel i Westlife ). Kompozycja ta wykorzystuje rytmy folkowe a do jej skomponowania posłużyła irlandzka piosenka "Danny Boy".

Dyskografia

Albumy Secret Garden w porządku chronologicznym:

  • Songs from a Secret Garden ( 1995 )
  • White Stones ( 1997 )
  • Dawn of a New Century ( 1999 )
  • Dreamcatcher ( 2001 )
  • Once in a Red Moon ( 2002 ) z gościnnym udziałem Juliana Lloyd Webbera
  • Dreamcatcher: Best of Secret Garden ( 2004 , Australia)
  • Earthsongs ( 2005 )
  • Inside I'm Singing ( 2007 )

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Secret Garden":

Grenoble ...

Władysław Komar ...

David Garrick ...

William Turner ...

Salwinia pływająca ...

Maksim Gorki ...

2001 w muzyce ...

Lata 90. XX wieku ...

1962 ...

Włodzimierz Lenin ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Secret Garden":

Czasownik z bezokolicznikiem (plansza 17) ...

026. Stuttgart, część 1 (plansza 5) ...

Wycieczka do Szkocji - A trip to Scotland (plansza 17) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie