Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Operacja Sonnenwende

Operacja Sonnenwende

Unternehmen Sonnenwende
II wojna światowa , front wschodni
Data 15 lutego - 18 lutego 1945
Miejsce Stargard
Przyczynaostatnia niemiecka ofensywa IIwojny światowej
Wynikzwycięstwo ZSRR
TerytoriumIII Rzesza, dziś Polska
Strony konfliktu
III Rzesza Niemiecka
  III Rzesza Niemiecka
  ZSRR
Dowódcy
Walther Wenck
Felix Steiner
Gieorgij Żukow

Unternehmen Sonnenwende (z niem. Operacja Przesilenie dnia z nocą), znana również jako Pancerna Bitwa o Stargard[1], jedna z ostatnich głównych niemieckich pancernych akcji na froncie wschodnim.

Spis treści

Przygotowania

W wyniku szybko zbliżającego się frontu dowództwo niemieckie podjęło ostatnią próbę walki z sowietami. Celem operacji Sonnenwende było zatrzymanie wojsk Żukowa, tak aby atak na Berlin był opóźniony o kilka tygodni. Pierwotny plan operacji zakładał jednoczesne uderzenie z północy z rejonu Stargardu Szczecińskiego i z południa z rejonu Głogowa i Gubina , jednak ze względu na trudności logistyczne, sytuację na innych odcinkach frontu oraz upór Hitlera, który nie pozwolił na ewakuację wojsk z Kurlandii ostatecznie zdecydowano się przeprowadzić jedynie uderzenie z północy. Na dowódcę operacji Hitler planował Himmlera , ale po zdecydowanym sprzeciwie Guderiana wobec tej kandydatury, na dowodzącego wyznaczono generała Wencka . Celami operacji były: zadanie maksymalnych strat nieprzyjacielowi, odblokowanie zgrupowania niemieckiego w okolicach Choszczna i odblokowanie Kostrzynia .

Na początku lutego zaczęto koncentrować wojska niemieckie. składające się m.in. z wojska III Korpusu Pancernego SS , które przegrupowano z Kurlandii, ochotników z Finladii, Holandii, Danii: 11 Ochotnicza Dywizja Grenadierów Pancernych SS Nordland , 23 Dywizja Grenadierów Pancernych SS Nederland , 27 Ochotnicza Dywizja Grenadierów Pancernych SS (1 flamandzka) Langemarck , a spod Baden-Baden transportem kolejowym przybyła 10 Dywizja Pancerna SS Frundsberg .

Przebieg

Ofensywa rozpoczęła się 15 lutego 1945 roku z rejonu Suchania w kierunku południowym na Choszczno. Nacierającym wojskom udało się połączyć z oddziałami pod Choszcznem i utworzyć do nich wąski korytarz. Następnego dnia ruszyło główne uderzenie, z linii pomiędzy Stargardem a jeziorem Miedwie . Pomimo osiągnięcia pewnych sukcesów terenowych i zniszczenia wielu czołgów radzieckich, natarcie miało dość słabe tempo. 17 lutego generał Wenck uległ wypadkowi samochodowemu, co wyłączyło go z dowodzenia. Wieczorem tego samego dnia rozpoczęły się kontrataki oddziałów radzieckiej 3 Armii Uderzeniowej i natarcie niemieckie zostało praktycznie powstrzymane. Następnego dnia Niemcy oficjalnie wstrzymali dalsze działania zaczepne.

10. Dywizja Pancerna SS została włączona do XXXIX. Korpusu Pancernego. Działania zaczepne 10. Dywizji Pancernej SS napotkały na silną obronę wojsk sowieckich. Następnego dnia dywizja nacierała w kierunku Morzycy (niem. Blumberg), obchodząc pozycje wojsk sowieckich. Dalej atak 2. batalionu 10. Pułku Pancernego SS i 22. Pułku Grenadierów Pancernych SS był skierowany na południowy zachód do Żalęcina i Moskorzyna . Na przedmieściach tego miasta dowódca 7. kompanii 10. Pułku SS - Ostuf. Riedel zniszczył 13 nieprzyjacielskich czołgów. 1. batalion 10. Pułku Pancernego SS nacierał bardziej na południe w kierunku Lubatowa . Tam wspierał natarcie 4. Dywizji Policyjnej Waffen SS. 23 lutego dywizja została przeniesiona do rezerwy i wycofana do Stargardu.[2]

Rezultat

Operacja zakończyła się porażką niemiecką. Za cenę dość dużych strat własnych, udało się jedynie przesunąć linię frontu o 18-20 kilometrów, odbić Banie oraz Pyrzyce oraz wycofać część sił z kotła pod Choszcznem. Długofalowym efektem ofensywy było utwierdzenie marszałka Żukowa w przekonaniu, że przed zdobyciem Berlina, konieczne jest zabezpieczenie swojej prawej flanki poprzez oczyszczenie z Niemców Pomorza Zachodniego. Realizację tego celu była II faza operacji pomorskiej .

Zestawienie sił

Wehrmacht

Do operacji przydzielono ponad 1200 czołgów, ale z powodu poważnych niedoborów w ciągu trzech dni walki paliwo i amunicja uległy wyczerpaniu.

Armia Czerwona

Przypisy

  1. Antony Beevor: Berlin 1945 Upadek. Kraków: Znak, 2002. Str. 91
  2. Janusz Ledwoch, Waffen SS. Jednostki pancerne, Warszawa 1993, seria: Militaria, nr 1, s. 49
  3. Dokładny skład nie jest znany, ze względu na brak źródeł.


Inne hasła zawierające informacje o "Operacja Sonnenwende":

Rak języka ...

Zawał mięśnia sercowego ...

1977 ...

1951 ...

Austro-Węgry ...

Christiaan Barnard ...

Przeszczepianie narządów ...

Lata 90. XX wieku ...

1962 ...

1980 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Operacja Sonnenwende":

Procenty i promile (plansza 7) ...

Szkielet osiowy człowieka (plansza 19) ...

Algorytmy sortujące - sortowanie bąbelkowe, część II (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie