Orlean
Orlean - (fr. Orléans) - miasto i gmina w środkowej Francji, położone nad Loarą. Stolica regionu Centre i departamentu Loiret. Ważny ośrodek przemysłowy i usługowy. Według danych na rok 1999 gminę zamieszkiwało 113 126 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 4 117 osób/km².
Miasto położone jest nad Loarą w miejscu, gdzie zmienia ona swój kierunek z północno-zachodniego na południowo-zachodni i gdzie wpadają do niej dwa dopływy. Orlean szczególnie związany jest z postacią Joanny d`Arc, która tutaj odparła atak wojsk angielskich. Dziś miasto otoczone jest przez mniejsze miejscowości (m.in. Chapelle-Saint-Mesmin, Fleury-les-Aubrais, Olivet, Saint-Jean-de-la-Ruelle), które wraz z Orleanem tworzą jedną aglomerację (tzw. Agglomération Orléans Val de Loire, w skrócie AgglO), liczącą 271 017 mieszkańców (2008).
Historia
W starożytności miasto nosiło nazwę Cenabum i było ośrodkiem celtyckiego plemienia Karnutów. Podbite przez Rzymian, w 52 p.n.e. stało się miejscem wybuchu powstania antyrzymskiego, w wyniku czego zburzył je Cezar. W III wieku odbudował je cesarz Aurelian i nazwał Civitas Aureliani. Z nazwy tej, po przekształceniach fonetycznych i uproszczeniach, wziął się dzisiejszy Orlean.
W 472 roku Święty Monitor został 12. biskupem Orleanu. W 498 miasto zdobył Chlodwig I, władca Franków. Stało się ono miejscem koronacji królów: Karola Łysego (848) i Roberta II Pobożnego (987).
Podczas wojny stuletniej, w październiku 1428, wojska angielskie rozpoczęły oblężenie miasta. 17-letnia wówczas Joanna d`Arc przybyła obleganym z pomocą, prowadząc armie francuską. 29 kwietnia 1429 wkroczyła do Orleanu. Zamieszkała w domu Jacques`a Bouchera (dziś - po rekonstrukcji - mieści się w nim muzeum-dom Joanny d`Arc). W wyniku toczonych walk 8 maja 1429 miasto zostało wyzwolone. Na pamiątkę tego wydarzenia co roku 8 maja obchodzone jest święto (tzw. fêtes johanniques).
Podczas wojen religijnych miasto stało po stronie hugenotów. W 1594 roku zostało włączone do Korony francuskiej. W wiekach XVII i XVIII miał miejsce szczególny rozwój gospodarczy Orleanu.
Podczas II wojny światowej, w czerwcu 1940, około 17 ha zabudowy miasta zostało zniszczone wskutek bombardowania przez wojska niemieckie. W latach 1950-1970 trwała odbudowa miasta. Wówczas też (1959) założono na południowych przedmieściach dzielnicę Orléans-la-Source, na której terenie ulokowano uniwersytet wraz z miasteczkiem uniwersyteckim i Parc Floral (Park Kwiatowy).
Transport i komunikacja
Orlean jest węzłem drogowym i kolejowym. W centrum miasta, w pobliżu centrum handlowego Place d`Arc znajduje się dworzec kolejowy SNCF i dworzec autobusowy. Komunikację miejską w całej aglomeracji zapewnia SEMTAO (Société d`exploitation des transports de l`agglomération orléanaise) poprzez sieć autobusów i jedną linię tramwajową. Linia A tramwaju (północ-południe) otwarta została w 2000 roku; linia B (wschód-zachód) jest w planach. Od 2007 roku w mieście wprowadzany jest system wypożyczania rowerów Vélo`+.
Inne hasła zawierające informacje o "Orlean":
XVI wiek
rządówRodzice39
Ludwik XII
27 czerwca 1462Chateau de Blois1 stycznia 1515Paryż1498-1515Karol de Valois (1394-1465), książę OrleanuMaria von Kleve, c. Adolfa I, księcia Kleve40
Franciszek I
12 września 1494Cognac31 lipca ...
Uniwersytet
...
1505
...
National Aeronautics and Space Administration
Hampton
,
Wirginia
Centrum Badawcze imienia Johna H. Glenna
,
Cleveland
,
Ohio
Michoud Assembly Facility,
Nowy Orlean
,
Luizjana
John C. Stennis Space Center
, Bay St. Louis,
Missisipi
Wallops Flight Facility
, ...
Charles de Gaulle
Gaulle (
Bukareszt
)
Senegal
Boulevard du Général de Gaulle (
Dakar
)
Stany Zjednoczone
Gen De Gaulle Avenue (
Nowy Orlean
)
Turcja
Dögol Caddesi (
Ankara
) Rządy generała de Gaulle'a Pierwszy rząd de Gaulle'a (
10 ...
Attyla
...
Klemens V
...
Daniel Naborowski
...
Reinhold Heidenstein
...
1915
Stany Zjednoczone
zajmują
Haiti
.
5
-
23 sierpnia
–
huragany
przechodzące przez
Galveston
i
Nowy Orlean
zabijają 275 osób.
6
-
21 sierpnia
– I wojna światowa: Ofensywa sierpniowa, której ...
Inne lekcje zawierające informacje o "Orlean":
218 Oblicza światowej kultury (plansza 8)
czarnoskórych niewolników w południowych stanach USA, a która rozwinęła się w Nowym Orleanie. Z jazzu (muzyka charakteryzująca się solowymi popisami instrumentalistów) powstały inne kierunki ...
028 Kultura i życie codzienne wczesnośredniowiecznej Europy (plansza 10)
...
Komunikacja i jej rola w rozwoju społeczno - gospodarczym (plansza 18)
port w Europie.
Ponad 421 mln ton ładunków w 2010 roku.
Największe porty świata:
Singapur
Szanghaj
Rotterdam
Hongkong
Nagoja
Nowy Orlean
Houston
Chiba (Japonia)
Kanton (Chiny)
Kwangyang (Korea Pd.)
Port w Singapurze – przeładowano w nim w ...
|