Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ostaszków

Ostaszków - (ros. Осташков, Ostaszkow) – miasto założone w 1587 w Rosji, w obwodzie twerskim, ok. 190 km na zachód od Tweru, położone nad jeziorem Seliger. Prawa miejskie uzyskało w 1770. W mieście rozwinął się przemysł lekki (skórzany) oraz zbrojeniowy (kosmiczny). Port śródlądowy.

W odległości 11 km od Ostaszkowa na wysepce Stołobnyj (Столобный) i częściowo na półwyspie Swietlica (Светлица), na jeziorze Seliger (Селигер), znajdują się zabudowania prawosławnego monastyru "Nilowa Pustynia" (Нилова Пустынь) z XVII-XIX. W okresie lat 1927-1939 funkcjonował tu obóz pracy dla przestępców małoletnich. W latach 1939-1940 działał tu założony przez NKWD obóz dla polskich jeńców wojennych (8397 osób w listopadzie 1939, 6570 w kwietniu 1940), później w większości decyzją Biura Politycznego KC WKP(b) z dnia 5 marca 1940, rozstrzelanych w budynku więzienia NKWD w Twerze (wówczas Kalinin) przy ul. Sowietskiej i pogrzebanych w położonym o 32 km nieopodal miejscowości Miednoje ośrodku rekreacyjnym NKWD we wsi Jamok. Osadzonymi byli m.in. funkcjonariusze Policji Państwowej, Policji (autonomicznego) Województwa Śląskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, Żandarmerii Wojskowej, Straży Więziennej, oficerowie wywiadu Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego, oficerowie i żołnierze WP, księża, pracownicy sądów oraz osadnicy wojskowi ze wschodniej części II RP.

W czasie II wojny światowej (1941-1945) w klasztorze mieścił się szpital, po jej zakończeniu (1945-1960) obóz filtracyjno-represyjny dla powracających z niewoli niemieckiej byłych żołnierzy Armii Czerwonej, następnie dom starców (1960-1971) i baza turystyczna (1971-1990).

W okresie 1946-1953 na położonej 5 km od Ostaszkowa wyspie Gorodomla (Городомля), zlokalizowany był obóz w którym przybywała duża grupa niemieckich specjalistów rakietowych z zespołu Wernhera von Brauna, których zaprzęgnięto do prac nad nową techniką rakietową na rzecz Związku Radzieckiego. Szefem ośrodka (OKB-1) był Siergiej Korolow. Obecnie w mieszczących się tu zakładach produkowane są systemy naprowadzania rakiet, statków i stacji kosmicznych.


Inne hasła zawierające informacje o "Ostaszków":

Wasilij Błochin ...

Twer ...

1940 ...

1989 ...

Historia Rosji ...

Ławrientij Beria ...

Polski Czerwony Krzyż ...

Zbrodnia katyńska ...

Monaster ...

3 kwietnia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ostaszków":

217 Zbrodnie przeciwko ludzkości w II wojnie światowej. Holokaust (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie