Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Otton III (cesarz rzymski)

Otton III (cesarz rzymski)

Otton III
Divina favente clementia Romanorum imperator semper Augustus/z Bożej łaski cesarz rzymski, po wieki August
król Niemiec
Okres panowaniaod 983
do 1002
Poprzednik Otton II
Następca Henryk II Święty
Cesarz Rzymsko-Niemiecki
Okres panowaniaod 996
do 1002
Poprzednik Otton II
Następca Henryk II Święty
Dane biograficzne
Dynastia Ludolfingowie
Urodzony 980
Zmarł 1002
Ojciec Otton II
Matka Teofano

Otton III Rudy (ur. 980 , zm. 23 stycznia 1002 ) – władca niemiecki z dynastii Ludolfingów . Król Niemiec od 983 , cesarz rzymsko-niemiecki od 996 roku.

Jako dziecko jeszcze za życia ojca został wybrany na króla Niemiec w 983 roku. Po śmierci Ottona II został koronowany na cesarza rzymsko-niemieckiego 21 maja 996 .

Jego matka, Teofano , sprawowała władzę jako regentka do swojej śmierci w 991 roku. Następnie matka Ottona II, Święta Adelajda rządziła jako regentka do osiągnięcia przez Ottona III dojrzałości.

Otton III dążył do ustanowienia w Rzymie swojej cesarskiej stolicy i budowy uniwersalnej władzy cesarskiej na wzór antycznego imperium rzymskiego. Po śmierci swojego kuzyna, Grzegorza V , zapewnił wybór w 999 roku na tron papieski swojego współpracownika (a wcześniej nauczyciela) Gerberta z Aurillac, który przyjął imię Sylwester II .

W 1000 roku, przy okazji pielgrzymki do grobu świętego Wojciecha , chcąc również pozyskać Bolesława Chrobrego do swych idei cesarstwa uniwersalistycznego , przybył do Gniezna . Podczas zjazdu gnieźnieńskiego utworzono niezależną polską organizację kościelną z metropolią w Gnieźnie i biskupstwami w Krakowie , Kołobrzegu i Wrocławiu . Status utworzonej również diecezji poznańskiej pozostaje sporny. Arcybiskupem gnieźnieńskim został brat Wojciecha Radzim (Gaudenty) . Bolesław Chrobry został również uznany przyjacielem Świętego Cesarstwa Rzymskiego i niezależnym władcą, cesarz wyróżnił go dając mu kopię włóczni św. Maurycego .

Otton III zmarł 23 stycznia 1002 roku, w zamku Paterno , w trakcie próby zdobycia Rzymu , z którego musiał uchodzić przez wybuch rebelii ludowej w Rzymie. Powody jego śmierci są niejasne. Według niektórych źródeł zmarł na malarię , według innych zatruł się jedzeniem, a według jeszcze innych został celowo otruty. Nie pozostawił potomków. Za jego panowania cesarstwo nie zyskało żadnych ziem – wręcz przeciwnie, utraciło Połabie , Milsko i Łużyce . Tron po nim objął jego kuzyn Henryk II Święty .


Poprzednik
Otton II
Król Niemiec
983 - 1002
Następca
Henryk II Święty
Poprzednik
Otton II
Cesarz Rzymski
996 - 1002
Następca
Henryk II Święty


Inne hasła zawierające informacje o "Otton III (cesarz rzymski)":

Wszystkich Świętych ...

II wiek ...

Mieszko II Lambert ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Oddychanie komórkowe ...

Odense ...

Linz ...

Linköping ...

Tampere ...

I wiek ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Otton III (cesarz rzymski)":

Podstawy informatyki - podstawowe pojęcia, systemy liczbowe - część II (plansza 3) ...

010c. Rzym (plansza 12) ...

010c. Rzym (plansza 13) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie