Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Połock

Połock - (biał. Полацк (Połack), hist. Полацак, ros. Полоцк) – miasto na Białorusi, u ujścia Połoty do Dźwiny, ok. 80 000 mieszkańców. Centrum rejonu połockiego. Przemysł elektromaszynowy (w tym zbrojeniowy), chemiczny, odzieżowy, skórzano-obuwniczy, mineralny, drzewny, spożywczy, węzeł komunikacyjny, port lotniczy; muzea.

Historia

Powieść minionych lat wymienia po raz pierwszy Połock pod datą 862. Według Latopisu Nikonowskiego, już w 865 gród został zdobyty przez kijowskie drużyny Dira i Askolda i do połowy X w pozostawał w zależności od Rusi. W połowie wieku wraz z całym Księstwem Połockim uniezależnia się pod rządami księcia Rogwołoda, którego ok.980r.pokonuje, zabija i ponownie wciela Połock do Rusi Kijowskiej, książę kijowski Włodzimierz Wielki. Jednak jego syn z córką Rogwołoda Rognedą - Izjasław praktycznie uniezależnia Połock od Kijowa. W okresie panowania Wsiesława Czarodzieja, powstaje najsłynniejsza budowla miasta - katedra św.Zofii (brus.Сафія Полацкая/Safija Połackaja). Mimo przyjęcia chrześcijaństwa miasto pozostaje nadal ośrodkiem tolerowanego przez władze pogaństwa.[1]. Dzięki sprzecznościom wewnętrznym i rozbiciu dzielnicowemu Rusi Kijowskiej połocka linia Rurykowiczów utrzymuje (z krótkimi przerwami) do początków XVw. niezależność państwa - a Połock status stolicy Księstwa Połockiego. W latach 1500-1793 stolica województwa połockiego Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Na początku XIV w. księstwo połockie opanowali Litwini. Stało się ono uposażeniem młodszych synów wielkich książąt. Odrębność księstwa zlikwidował wielki książę Witold i oddał je w zarząd mianowanym przez siebie starostom. Miastu w 1498 r. nadano prawo magdeburskie, co znacznie przyspieszyło jego rozwój. Reforma administracyjna z początków XVI w. przeprowadzona przez Aleksandra Jagiellończyka uczyniła z byłego księstwa województwo. W czasie wojny litewsko-rosyjskiej 1558-1570 wojska moskiewskie cara Iwana IV Groźnego zdobyły miasto 15 lutego 1563, topiąc w Dźwinie wszystkich połockich Żydów. Stefan Batory założył w mieście słynne kolegium jezuitów, w którym pierwszym rektorem był ksiądz Piotr Skarga, m.in. wykładał tu Maciej Kazimierz Sarbiewski (1626-1628), wybitny poeta. Później (w latach 1635-1638) rektorem był ksiądz Wojciech Slaski, a dwukrotnie (w latach 1663-1670 i 1675-1677) rektorem był Mikołaj Slaski. W latach 1633-36, a w 1637-38 jako prefekt kolegium pracował św. Andrzej Bobola.

W 1617 biskupem Połocka został św. Jozafat Kuncewicz.

W 1705 r. miała tu miejsce masakra bazylianów dokonana przez cara Piotra I który zamierzał zniszczyć unię brzeską. Połock znajdował się na terenie I Rzeczypospolitej do 1772 r. Od 1793 w imperium rosyjskim. Od 1991 miasto w niepodległej Białorusi. W XII w. w Połocku żyła i pracowała św. Eufrozyna Połocka.


Inne hasła zawierające informacje o "Połock":

Iwan IV Groźny ...

Pałac Błękitny w Warszawie ...

Szymon Kossakowski ...

Święty Kazimierz ...

II Rzeczpospolita ...

Księstwo Połockie ...

Światosław I ...

Berezwecz ...

Chrzest Rusi ...

Narodziny Rusi ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Połock":

115b Polityka ostatnich Jagiellonów. Pierwsze bezkrólewia. (plansza 2) ...

114 a Europa Środkowowschodnia w XVI w. (plansza 8) ...

115b Polityka ostatnich Jagiellonów. Pierwsze bezkrólewia. (plansza 1) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie