Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

pakt wschodni

pakt wschodni - sojusz wojskowy w Europie Wschodniej, skierowany przeciw Niemcom, zaproponowany przez ministra spraw zagranicznych Francji (w rządzie G. Doumergue`a) L. Barthou na wiosnę 1934.

Geneza

Kiedy Japonia zaatakowała Mandżurię w 1931 r. Rosja była zmuszona na przerzucenie w tamte rejony dużej ilości wojsk. W Niemczech po śmierci Stresmana wystąpiły wzmożone ambicje do zbrojenia się, ponadto NSDAP dochodziła do coraz większego znaczenia i prowadziła wzmożoną propagandę antykomunistyczną. W Rosji coraz bardziej zaczęto wątpić w kontynuację linii politycznej z Rapallo. ZSRR zbliżyło się do Ligi Narodów poprzez udział w komisji przygotowawczej do konferencji rozbrojeniowej. Pakt o nieagresji został podpisany w Paryżu 29 listopada 1932r. – najważniejszym punktem było zobowiązanie do powstrzymania się od agresji wzajemnej. Zwracano też uwagę na wzajemne poszanowanie systemów politycznych. Kiedy w Niemczech jako kanclerz rządził Adolf Hitler doszło do kolejnej poprawy stosunków francusko-radzieckich. Kiedy Niemcy opuściły konferencję rozbrojeniową Ligi Narodów doszło do wzmożenia rozmów Francji z ZSRR. W 1933 doszło do ważnych rozmów między Paulem Boncourem a Walerianem Dowgalewskim; następne rozmowy miały miejsce w 1934 r., a podjął je nowy minister spraw zagranicznych Francji Luise Barthou po konsultacjach w Genewie, Londynie i Warszawie sformułowano projekt Paktu Wschodniego.

Założenia paktu

Wstępnie miał się składać z trzech układów: pierwszego regionalnego – z udziałem ZSRR, Niemiec, Polski, Czechosłowacji i państw bałtyckich zobowiązywał on sygnatariuszy do wzajemnej pomocy a w razie agresji do postępowania wg paktu Ligi Narodów, który mówił o współdziałaniu na rzecz pokoju w Europie. Drugi układ to radziecko-francuski, w którym to ZSRR przyłączał się do postanowień Paktu Reńskiego. Trzeci to podpisany przez wszystkich sygnatariuszy, który nawoływał od uczestników dwóch pierwszych układów do współdziałania na rzecz pokoju europejskiego.

Oddźwięk w Europie

Józef Beck, który stał na czele dyplomacji polskiej, miał poważne zastrzeżenia co do paktu. Wysuwał zastrzeżenie do Czechosłowacji w związku ze sprawą Śląska Cieszyńskiego. Ponadto chciał znormalizować stosunki z Niemcami, z którymi właśnie podpisał pakt 26.I.1934. Niemcy też nieprzychylnie odnosiły się do paktu, gdyż ich polityka w 1934 zbliżała się do Włoch. Pakt Wschodni stał się martwy jeszcze przed jego podpisaniem. Jednak Francja kontynuowała rozmowy z Rosją, które 2 maja 1935 podpisały układ o wzajemnej pomocy. Został on ratyfikowany w 1936 r., 27 lutego. Z układem wiąże się też układ czechosłowacko-radziecki, podpisany w Pradze 16 maja 1935 r. – rządy zobowiązały się do wzajemnej pomocy jedynie w wypadku gdy Francja przyjdzie z pomocą stronie napaści.


Inne hasła zawierające informacje o "pakt wschodni":

Wag ...

Armia Czerwona ...

Wschodnia osłona granitu karkonoskiego ...

Czeski Grzbiet ...

1848 ...

Niegocin ...

Bocian czarny ...

Łuknajno ...

XXI wiek ...

Tablica rejestracyjna ...


Inne lekcje zawierające informacje o "pakt wschodni":

011. Cesarstwo Bizantyjskie (plansza 11) ...

211a Rzeczpospolita na arenie międzynarodowej w dwudziestoleciu międzywojennym (plansza 10) ...

211a Rzeczpospolita na arenie międzynarodowej w dwudziestoleciu międzywojennym (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie