Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Pasywacja

Pasywacja

Pasywacja - proces, w którym substancja aktywna chemicznie w danym środowisku wytwarza na swojej powierzchni powłokę pasywną, utworzoną z produktów reakcji chemicznej tej substancji z otoczeniem. O pasywacji mowa jest wtedy, gdy powłoka ta jest całkowicie odporna na dalsze reakcje z tym środowiskiem i jednocześnie na tyle szczelna, że stanowi barierę ochronną dla reszty substancji, którą otacza.

Proces pasywacji odnosi się zasadniczo do metali . Może być procesem naturalnym, wynikającym z właściwości metalu w danym środowisku lub też może być procesem sztucznie wywołanym przez człowieka. Nie wszystkie metale ulegają naturalnej pasywacji, a ponadto pasywacja ta przebiega odmiennie dla różnych środowisk.

Przykładem naturalnej pasywacji może być odporność na czynniki atmosferyczne reprezentowana przez niektóre metale niebędące metalami szlachetnymi . Zjawisko pasywacji znalazło również zastosowanie przy przewożeniu stężonego kwasu azotowego(V) w cysternach zrobionych z aluminium . Metal ten reaguje ze stężonym kwasem azotowym(V), tworząc powłokę - barierę ochronną - która uniemożliwia dalszą reakcję, ale nie wpływa na właściwości fizyczne ani chemiczne kwasu.


Inne hasła zawierające informacje o "Pasywacja":

Itr ...

Tytan (pierwiastek) ...

Miedź ...

Cynk ...

Glin ...

Żelazo ...

Wolfram ...

Chrom ...

Patyna ...

Tal ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Pasywacja":

Pierwiastki bloku p (plansza 8) 3H2 amfoteryczność Używany jest jako tworzywo konstrukcyjne, gdyż zachodzi Pasywacja (Al2O3) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie