Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Patrick Devedjian

Patrick Devedjian

Patrick Devedjian
Data i miejsce urodzenia 26 sierpnia 1944
Fontainebleau
Minister ds. wdrożenia planu naprawczego Francji
Okres urzędowaniaod 5 grudnia 2008
Przynależność polityczna UMP

Patrick Devedjian (ur. 26 sierpnia 1944 w Fontainebleau ) – francuski polityk ormiańskiego pochodzenia[1], były sekretarz generalny UMP , od 2008 minister ds. "ożywienia gospodarczego".

Życiorys

Jest synem ormiańskiego uchodźcy, który opuścił Turcję w związku z ludobójstwem Ormian . W latach 60. krótko należał do skrajnie prawicowej paramilitarnej organizacji Occident[2]. Ukończył paryskie Lycée Condorcet , a następnie studia prawnicze na Uniwersytecie Paryż II. Kształcił się także w Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu .

W połowie lat 70. wstąpił do gaullistowskiego Zgromadzenia na rzecz Republiki . Od 1999 do 2001 był rzecznikiem prasowym tej partii.

Od 1983 pełni różne funkcje w administracji terytorialnej. Był merem w miejscowości Antony (do 2002), następnie przez trzy lata drugim wiceburmistrzem. Zasiadał w radzie Hauts-de-Seine , od 2007 zajmuje stanowisko przewodniczącego rady generalnej tego departamentu.

W 1986 po raz pierwszy uzyskał mandat deputowanego do francuskiego Zgromadzenia Narodowego . Od tego czasu skutecznie ubiegał się o reelekcję w każdych kolejnych wyborach parlamentarnych. W 2002 powołano go na urząd młodszego ministra (wiceministra podległego Nicolasowi Sarkozy'emu ) ds. swobód lokalnych. W 2004 objął tożsame stanowisko w resorcie finansów, odpowiadając za przemysł. Z administracji rządowej odszedł po powołaniu w 2005 nowego rządu, na czele którego stanął Dominique de Villepin . Powrócił wówczas do pracy w parlamencie.

Wbrew oczekiwaniom nie wszedł w skład utworzonego w 2007 gabinetu François Fillona . W tym samym roku został wybrany kolejny raz deputowanym, a następnie sekretarzem generalnym Unii na rzecz Ruchu Ludowego (do której w związku z akcesem całego RPR wstąpił w 2002), stając się tym samym jednym z liderów UMP.

5 grudnia 2008 ponownie wszedł w skład rady ministrów, obejmując nowo utworzony urząd ministra ds. wdrożenia planu naprawczego w związku z kryzysem gospodarczym [3].

Przypisy

Źródła


Inne hasła zawierające informacje o "Patrick Devedjian":

1986 ...

1977 ...

1983 ...

2002 w muzyce ...

1979 ...

1962 ...

1980 ...

1976 ...

1938 ...

Stefan Wyszyński ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Patrick Devedjian":

Fluorowcopochodne węglowodorów (plansza 24) ...

W restauracji oraz w kawiarni (plansza 24) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie