Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Pentagon (budynek)

Pentagon (budynek)

Widok Pentagonu z rzeką Potomak i Washington Monument
Pentagon na mapie z 1945

Pentagon ( ang. Pięciokąt ) – siedziba Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych , stąd też "Pentagonem" jest często określany sam Departament Obrony.

Zbudowany w pierwszych latach II wojny światowej , budynek otwarto 15 stycznia 1943 . Jest to największy pod względem kubatury i liczby pomieszczeń budynek biurowy na świecie, nie będący wieżowcem . Stoi w Arlington w stanie Wirginia . Po drugiej stronie rzeki Potomak znajduje się główna dzielnica rządowa Waszyngtonu . W budynku pracuje 23 tysiące pracowników wojskowych i cywilnych oraz 3 tysiące personelu pomocniczego. Budynek ma 5 pięter, a każde piętro ma pięć korytarzy okrążających cały budynek. Pomimo że wszystkie korytarze mają razem 28 km długości, przejście między dwoma punktami w budynku zajmuje najwyżej 7 minut.

Centralny dziedziniec budynku liczący 5 akrów (20,000 m²) jest największym w siłach zbrojnych USA otwartym terenem, gdzie obowiązuje zakaz salutowania i noszenia na głowie czapek wojskowych. Normalnie w Siłach Zbrojnych USA istnieje obowiązek noszenia czapek i salutowania na terenach otwartych. Dziedziniec ten jest też często nazywany ground 0, która to nazwa pochodzi z czasów zimnej wojny , gdyż był to najbardziej oczywisty cel ataku radzieckiej rakiety balistycznej z głowicą atomową . Na samym środku dziedzińca znajduje się kawiarnia i bar przekąskowy o nazwie Ground Zero Caffe.

Na południe od Pentagonu znajdują się Pentagon City i Crystal City , dwie luksusowe dzielnice mieszkaniowo-handlowe. Arlington National Cemetery znajduje się na północ od budynku. Przy jednym z wejść do budynku znajduje się stacja "Pentagon" metra waszyngtońskiego, łączącego jego niebieską i żółtą linię.

Spis treści

Historia

Budowa Pentagonu, zdjęcie z 1942

Konstrukcja

Przed budową Pentagonu, Departament Wojny USA (obecnie Departament Obrony) znajdował się w kilkunastu "tymczasowych" budynkach wybudowanych w czasie I wojny światowej znajdujących się na terenie obecnego parku National Mall w Waszyngtonie. Budowa Pentagonu rozpoczęła się 11 września 1941 , trwała 16 miesięcy i pochłonęła 83 miliony USD .

Budowa konstrukcji była nadzorowana przez przyszłego szefa Projektu Manhattan , Leslie Grovesa . Użyto do niej 620 000 ton piasku i gruzu, który został wydobyty z dna rzeki Potomac, oraz 330 000 m³ betonu . Do budowy użyto minimalną ilość stali , głównie ze względu na wojenne oszczędności tego materiału.

Jego nietypowy kształt wynika głównie z układu drogowego w miejscu jego budowy. Arlington Ridge Road i dojazd do Arlington Memorial Bridge przecinają się pod kątem 108°, który jest akurat kątem boków regularnego pięciokąta [1]. Lokalizacja i niska konstrukcja budynku została wybrana przez prezydenta Franklina D. Roosevelta , który chciał uniknąć zakłócenia przez nowy budynek panoramy z dzielnicy rządowej Waszyngtonu w kierunku malowniczych okolic Cmentarza Arlington[2].

Lata 60. XX w.

Manifestacja pokojowa 21 października 1967 przed głównym wejściem do Pentagonu

W latach 60. XX w. budynek Pentagonu był częstym miejscem protestów pokojowych w związku z udziałem USA w wojnie wietnamskiej . Najbardziej znany tego rodzaju protest miał miejsce 21 października 1967 i przeszedł do historii jako Marsz na Pentagon. Był on zorganizowany przez Youth International Party ("Yippies"), która zebrała pod budynkiem 35 000 osób. Do obrony budynku użyto ok. 2 500 żołnierzy Military Police Corps.

Protestujący zbudowali pod Pentagonem rodzaj tymczasowej wioski, którą ogłosili strefą zdemilitaryzowaną i w której odbywały się koncerty muzyczne, publiczne dyskusje polityczne, wykłady liderów ruchu itp. akcje, typowe dla ruchu hippisowskiego . Liderem protestu był Abbie Hoffman, który zasłynął z próby dokonania "egzorcyzmowania złego ducha Pentagonu" poprzez medytację mającą doprowadzić do lewitowania nad budynkiem.

Renowacja

Od 1998 Pentagon przechodzi gruntowną renowację. Program renowacji zakłada jej zakończenie w 2010 i jest prowadzony stopniowo bez wyłączania całego budynku z użytku. W jego ramach sektor po sektorze budynku jest poddawany całkowitej przebudowie od wewnątrz, tak aby spełniał on współczesne standardy nowoczesnych budowli biurowych i zapewniał odpowiedni poziom bezpieczeństwa i wygody dla pracujących tu ludzi.

11 września 2001

Zdjęcie Pentagonu z dnia 14 września 2001
Odbudowa uszkodzonego skrzydła Pentagonu, październik 2001

Dokładnie w 60 lat od rozpoczęcia budowy Pentagonu, 11 września 2001 budynek został zaatakowany. Opanowany przez porywaczy odrzutowiec pasażerski Boeing 757 linii American Airlines , lot nr 77, uderzył w jedno ze skrzydeł budynku powodując jego zawalenie się i śmierć 125 osób wewnątrz budynku i 64 w samolocie. W trakcie konferencji prasowej[3], która miała miejsce kilka dni po incydencie przedstawiono zapis video dokonany kilka minut po ataku przez sierżanta sztabowego Roberta Stenberga.

Przed 11 września 2001 stacja metra pod Pentagonem była bezpośrednio połączona schodami ruchomymi z głównym holem budynku. Po ataku schody te zostały zablokowane, a następnie w ramach renowacji zlikwidowano je całkowicie.

Zwiedzanie

W 1976 w ramach programu American Bicentennial zaczęto oprowadzać po Pentagonie wycieczki z przewodnikiem. Były one dostępne dla każdego chętnego[4]. Wycieczki te zostały wstrzymane po 11 września 2001 i są obecnie organizowane tylko dla wybranych grup osób, takich jak weterani wojenni, po uprzednim uzgodnieniu tego z wyznaczonym urzędnikiem Pentagonu.

Fakty, w skrócie

Dane terenowe

 • Całkowita zajmowana powierzchnia 583 akrów (2,4 km²)
 • Położenie geograficzne: 38.870863N, 77.055917W
 • Aktualna wartość gruntu: 2 245 000 USD
 • Teren zajmowany bezpośrednio przez budynek: 29 akrów (117 000 m²)
 • Powierzchnia centralnego dziedzińca: 5 akrów (20,000 m²)
 • Długość dróg dojazdowych: 48 km
 • Mosty i obwodnice zbudowane wokół budynku: 21 sztuk

Parking

 • Powierzchnia parkingu: 67 akrów (270 000 m²)
 • Pojemność: 8 770 samochodów osobowych

Główny budynek

 • Łączny koszt budowy, przebudowy i remontów: 49 600 000 USD
 • Łączna powierzchnia pomieszczeń i korytarzy: 620 000 m²
 • Kubatura: 2 000 000 m³
 • Długość każdej z 5. ścian zewnętrznych: 280 m
 • Wysokość budynku: 24 m
 • Liczba pięter: 7; 5 ponad poziomem gruntu i 2 poniżej
 • Łączna długość korytarzy: ponad 28 km

Inne

 • Klatki schodowe: 131
 • Windy: 19
 • Schody ruchome: 13
 • Łazienki i toalety: 284 ("Budynek był skonstruowany ze zdublowaną liczbą toalet w stosunku do liczby pracowników - wynikało to z ówczesnego prawa stanu Wirginia, które wymagało osobnych toalet i łazienek dla "białych" i "kolorowych"[5])
 • Publiczne kraniki z wodą pitną: 691
 • Zegary zamocowane w ścianach: 4 200
 • Punkty oświetleniowe: 16 250
 • Okna: 7 754

Ciekawostki

Mimo że formalnie budynek znajduje się na terenie stanu Wirginia , ma on adres i kod pocztowy taki, jak gdyby był na terenie Waszyngtonu. Ma on 6 unikalnych kodów pocztowych dla każdego z departamentów, armii , marynarki , sił powietrznych , Korpusu Piechoty Morskiej , Połączonych Sztabów (Joint Staff) i Sekretariatu Obrony.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Na mapach: 38°52'15″N 77°03'21″W / 38.87083, -77.05583


Inne hasła zawierające informacje o "Pentagon (budynek)":

Dziady (zwyczaj) ...

Pęcice ...

Tampere ...

Kościół św. Michała Archanioła w Kownie ...

Meczet w Kownie ...

Ratusz w Kownie ...

Uniwersytet Witolda Wielkiego ...

Klasztor w Pożajściu ...

Wittenberga ...

Trianon ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Pentagon (budynek)":

07. System finansowy gospodarki (plansza 14) ...

214a II Wojna Światowa. Działania zbrojne w latach 1939 - 1941 r. (plansza 4) ...

Teatr grecki (plansza 16) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie