Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Pertynaks

Pertynaks

Pertynaks
ImionaPublius Helvius Pertinax
Panował jakoImperator Caesar Publius Helvius Pertinax Augustus
zaliczony w poczet bogów jako Divus Pertinax
Czas panowania 1 stycznia 193 r. - 28 marca 193 r.
Data urodzin 1 sierpnia 126 r.Alba
Data śmierci 28 marca 193 r.Rzym
Moneta
Lista cesarzy rzymskich

Publiusz Helwiusz Pertynaks lub Pertinaks (Publius Helvius Pertinax, ur. 1 sierpnia 126 , zm. 28 marca 193 ) - cesarz rzymski w 193, syn Helviusa Successusa (wyzwoleńca z Ligurii - handlarza drewnem). Z żoną Flawią Titianą miał syna o tym samym imieniu - Pertynaks.

Spis treści

Kariera w armii i administracji

Był dowódcą wojskowym. Jako centurion , a później dowódca kohorty odznaczył się w walkach z Partami w Syrii . Następnie walczył w Brytanii , a później był dowódcą jazdy nad Dunajem w czasie wojen markomańskich . Dowodził siłami skierowanymi na Wschód do stłumienia buntu Awidiusza Kasjusza , który ogłosił się cesarzem w 175 roku. Jego zasługi docenił cesarz Marek Aureliusz , obdarzając go godnością konsula . Był kolejno namiestnikiem Mezji , Dacji , Syrii, Brytanii i Afryki, a także senatorem . W momencie zamachu na cesarza Kommodusa był prefektem miasta w Rzymie .

Cesarz rzymski

1 stycznia 193 , po śmierci Kommodusa, ciesząc się poparciem ludu rzymskiego i armii prowincjonalnych, został obwołany cesarzem. Jego wybór chłodno przyjęli senat (nowy cesarz był homo novus ) i pretorianie (przyzwyczajeni do swobody i bezkarności). Panował jako Caesar Publius Helvius Pertinax Augustus. Pertynaks starał się nawiązać do polityki Hadriana , próbując poprzez szereg reform społecznych i ekonomicznych doprowadzić do odrodzenia warstwy średniej ludności cesarstwa. Przywrócił lex Hadriana de rudibus agris, zniósł cła i opłaty portowe wprowadzone przez Kommodusa, starał się ożywić handel i dbać o interesy konsumentów. Prowadził skromny i oszczędny tryb życia, ograniczył wydatki na dwór, zwolnił część służby, wystawił na sprzedaż gladiatorski rynsztunek swojego poprzednika. Senatorowie zarzucali mu z tego powodu skąpstwo, ich niezadowolenie wzmogło także wprowadzenie opłat za zwrot majątków zagrabionych przez Kommodusa. Z kolei pretorianie mieli cesarzowi za złe próby przywrócenia dyscypliny - nie pomogły obiecanie darów dla gwardii (12 tysięcy sesterców na głowę).

Śmierć i następcy

28 marca 193 , po około trzech miesiącach rządów, pretorianie (prawdopodobnie w porozumieniu z senatem) zamordowali Pertynaksa i urządzili przetarg na urząd cesarza. Tytuł uzyskał Didiusz Julianus płacąc członkom gwardii po 25 tysięcy sesterców. Jako oficjalny mściciel Pertynaksa wystąpił Septymiusz Sewer , który na czele legionów naddunajskich ruszył na Rzym. Didiusz został zamordowany a pretorianie rozbrojeni przez żołnierzy Septymiusza i rozpuszczeni. Nowy cesarz urządził uroczysty pogrzeb Pertynaksa i ogłosił jego deifikację , chcąc podkreślić zamiar kontynuowania programu reform.

Bibliografia

  • Panowanie dynastii Sewerów (193 - 235). W: Maria Jaczynowska : Historia Starożytnego Rzymu. Cz. V: Państwo rzymskie w III wieku n.e. Okres przejściowy od pryncypatu do dominatu (193 - 284). Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1986. 


Poprzednik
Kommodus
Cesarz rzymski
193
Następca
Didiusz Julianus


Inne hasła zawierające informacje o "Pertynaks":

Cesarze rzymscy ...

Julia Domna ...

Konsulowie rzymscy ...

Marcja ...

193 ...

190 ...

186 ...

126 ...

Klodiusz Albinus ...

Pescenniusz Niger ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Pertynaks":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie