Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Pertynaks

Pertynaks

Pertynaks
ImionaPublius Helvius Pertinax
Panował jakoImperator Caesar Publius Helvius Pertinax Augustus
zaliczony w poczet bogów jako Divus Pertinax
Czas panowania 1 stycznia 193 r. - 28 marca 193 r.
Data urodzin 1 sierpnia 126 r.Alba
Data śmierci 28 marca 193 r.Rzym
Moneta
Lista cesarzy rzymskich

Publiusz Helwiusz Pertynaks lub Pertinaks (Publius Helvius Pertinax, ur. 1 sierpnia 126 , zm. 28 marca 193 ) - cesarz rzymski w 193, syn Helviusa Successusa (wyzwoleńca z Ligurii - handlarza drewnem). Z żoną Flawią Titianą miał syna o tym samym imieniu - Pertynaks.

Spis treści

Kariera w armii i administracji

Był dowódcą wojskowym. Jako centurion , a później dowódca kohorty odznaczył się w walkach z Partami w Syrii . Następnie walczył w Brytanii , a później był dowódcą jazdy nad Dunajem w czasie wojen markomańskich . Dowodził siłami skierowanymi na Wschód do stłumienia buntu Awidiusza Kasjusza , który ogłosił się cesarzem w 175 roku. Jego zasługi docenił cesarz Marek Aureliusz , obdarzając go godnością konsula . Był kolejno namiestnikiem Mezji , Dacji , Syrii, Brytanii i Afryki, a także senatorem . W momencie zamachu na cesarza Kommodusa był prefektem miasta w Rzymie .

Cesarz rzymski

1 stycznia 193 , po śmierci Kommodusa, ciesząc się poparciem ludu rzymskiego i armii prowincjonalnych, został obwołany cesarzem. Jego wybór chłodno przyjęli senat (nowy cesarz był homo novus ) i pretorianie (przyzwyczajeni do swobody i bezkarności). Panował jako Caesar Publius Helvius Pertinax Augustus. Pertynaks starał się nawiązać do polityki Hadriana , próbując poprzez szereg reform społecznych i ekonomicznych doprowadzić do odrodzenia warstwy średniej ludności cesarstwa. Przywrócił lex Hadriana de rudibus agris, zniósł cła i opłaty portowe wprowadzone przez Kommodusa, starał się ożywić handel i dbać o interesy konsumentów. Prowadził skromny i oszczędny tryb życia, ograniczył wydatki na dwór, zwolnił część służby, wystawił na sprzedaż gladiatorski rynsztunek swojego poprzednika. Senatorowie zarzucali mu z tego powodu skąpstwo, ich niezadowolenie wzmogło także wprowadzenie opłat za zwrot majątków zagrabionych przez Kommodusa. Z kolei pretorianie mieli cesarzowi za złe próby przywrócenia dyscypliny - nie pomogły obiecanie darów dla gwardii (12 tysięcy sesterców na głowę).

Śmierć i następcy

28 marca 193 , po około trzech miesiącach rządów, pretorianie (prawdopodobnie w porozumieniu z senatem) zamordowali Pertynaksa i urządzili przetarg na urząd cesarza. Tytuł uzyskał Didiusz Julianus płacąc członkom gwardii po 25 tysięcy sesterców. Jako oficjalny mściciel Pertynaksa wystąpił Septymiusz Sewer , który na czele legionów naddunajskich ruszył na Rzym. Didiusz został zamordowany a pretorianie rozbrojeni przez żołnierzy Septymiusza i rozpuszczeni. Nowy cesarz urządził uroczysty pogrzeb Pertynaksa i ogłosił jego deifikację , chcąc podkreślić zamiar kontynuowania programu reform.

Bibliografia

  • Panowanie dynastii Sewerów (193 - 235). W: Maria Jaczynowska : Historia Starożytnego Rzymu. Cz. V: Państwo rzymskie w III wieku n.e. Okres przejściowy od pryncypatu do dominatu (193 - 284). Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1986. 


Poprzednik
Kommodus
Cesarz rzymski
193
Następca
Didiusz Julianus


Inne hasła zawierające informacje o "Pertynaks":

Cesarze rzymscy ...

Julia Domna ...

Konsulowie rzymscy ...

Marcja ...

193 ...

190 ...

186 ...

126 ...

Klodiusz Albinus ...

Pescenniusz Niger ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Pertynaks":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie