Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Pierwszy kryzys w Cieśninie Tajwańskiej

Pierwszy kryzys w Cieśninie Tajwańskiej

Cieśnina Tajwańska

Pierwszy kryzys w Cieśninie Tajwańskiej ( 1954 - 1955 ) – zbrojna konfrontacja między Chińską Republiką Ludową a Republiką Chińską na Tajwanie , rozpoczęta uderzeniem Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej na wyspę Yijiangshan. Pomimo pomocy ze strony USA , armia tajwańska musiała się ostatecznie ewakuować z całego archipelagu Dachen.

Spis treści

Tło historyczne konfliktu

W wyniku wojny domowej pomiędzy Komunistyczną Partią Chin a Kuomintangiem z lat 1946 - 1950 nacjonaliści utracili władzę nad kontynentalnymi Chinami. 1 października 1949 w Pekinie Mao Zedong ogłosił utworzenie Chińskiej Republiki Ludowej . 10 grudnia 1949 Czang Kaj-szek wraz z rządem Republiki Chińskiej i prawie 2 milionami zwolenników ewakuował się na Tajwan [1]. Pod kontrolą nacjonalistów pozostały oprócz Tajwanu archipelagi Zhoushan , Dachen, Peskadory , Kinmen i Mazu . W maju 1950 roku wojska Kuomintangu wycofały się z Zhoushan celem wzmocnienia obrony Tajwanu[2].

Dotychczasowy sojusznik Kuomintangu, USA , nie interweniowały podczas wojny z komunistami. Ówczesna administracja amerykańska była niechętna osobie Czang Kaj-szeka , sprzyjając ugodowemu prezydentowi Li Zongrenowi (odsuniętemu od władzy przez Czanga po ewakuacji na Tajwan). Większość Chińczyków również była niechętnie nastawiona do rządów Kuomintangu[1]. W styczniu 1950 roku prezydent USA Harry Truman ogłosił, że Stany Zjednoczone nie będą mieszać się w spór wokół Cieśniny Tajwańskiej i nie będą interweniować w przypadku inwazji komunistów na Tajwan[1][2].

Zmianę nastawienia administracji amerykańskiej do rządu Czang Kaj-szeka na Tajwanie spowodował wybuch wojny koreańskiej . 27 czerwca 1950 roku Truman wysłał amerykańską Siódmą Flotę z zadaniem neutralizacji Cieśniny Tajwańskiej[1]. Zapobiegło to ewentualnej komunistycznej inwazji, a jednocześnie uniemożliwiało głoszony przez Czanga "powrót na kontynent"[1]. 6 lipca i 24 sierpnia premier ChRL Zhou Enlai oskarżył oficjalnie USA o okupację chińskiego terytorium.

W styczniu 1951 roku Waszyngton i Tajpej zawarły Chińsko-Amerykańskie Porozumienie o Wzajemnej Obronie i Pomocy, zaś w grudniu 1954 Chińsko-Amerykański Traktat o Wzajemnej Obronie, zobowiązując się do obrony suwerenności władzy Kuomintangu nad Tajwanem i przyległymi wyspami[2]. Dodatkowym atutem Czang Kaj-szeka był fakt, że Chińską Republikę Ludową uznały jedynie ZSRR i jego państwa sojusznicze, podczas gdy pozostałe państwa oraz organizacje międzynarodowe, takie jak ONZ , za jedynego reprezentanta Chin nadal uznawały ewakuowany na Tajwan rząd kuomintangowski. 22 lipca 1952 roku Czang ogłosił, że Tajwan jest jedynie tymczasowym bastionem, który w przyszłości posłuży jako baza wypadowa do kontrataku na kontynent[1]. Ambicje Czanga starały się studzić władze amerykańskie, m.in. 10 grudnia 1954 wymuszając zapewnienie, że nacjonaliści nie uderzą na kontynent bez zgody Waszyngtonu[1].

Konflikt

Chiński plakat propagandowy z lat 50., wzywający do "wyzwolenia Tajwanu"

2 grudnia 1954 roku USA i rząd w Tajpej zawarły traktat sojuszniczy, w którym Stany Zjednoczone zobowiązały się do obrony Tajwanu i Peskadorów , nie uwzględniając jednak kontrolowanych przez KMT wysepek u wybrzeży Chin[1].

18 stycznia 1955 roku Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza niespodziewanie dokonała desantu na wysepkę Yijiangshan u wybrzeży Zhejiangu . Przy trzykrotnie wyższych stratach własnych ChAL-W rozbiła walczący do ostatniego żołnierza 720-osobowy garnizon nacjonalistów[1].

W obliczu chińskiej inwazji 28 stycznia 1955 roku Kongres Stanów Zjednoczonych upoważnił prezydenta Eisenhowera do użycia sił zbrojnych w celu zabezpieczenia suwerenności Tajwanu[3]. Ostatecznie nie doszło do starcia między siłami chińskimi a tajwańsko-amerykańskimi, a Amerykanie wykorzystali Siódmą Flotę, aby ewakuować cały archipelag Dachen, który w ten sposób przeszedł bez walki pod kontrolę komunistów.

Skutki

Pomyślnie zakończona dla ChRL inwazja na Yijiangshan, zakończona ewakuacją sił Kuomintangu z całego archipelagu Dachen, wzmogła wojowniczą retorykę rządu w Pekinie, zaś Mao określił wówczas USA mianem papierowego tygrysa , na którego należy patrzeć z góry[1]. Następstwem tych wydarzeń był chiński ostrzał wysp Kinmen i Mazu w 1958 roku, który doprowadził do drugiego kryzysu w Cieśninie Tajwańskiej .

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 1,8 1,9 Jakub Polit: Chiny. Warszawa: Wydawnictwo Trio, 2004. . 
  2. 2,0 2,1 2,2 Encyklopedia Historyczna Świata. Tom X. Kraków: Wydawnictwo Opres, 2002. . 
  3. Historia Stanów Zjednoczonych Ameryki. Tom 5. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1995. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Pierwszy kryzys w Cieśninie Tajwańskiej":

Wszystkich Świętych ...

Dzień Zaduszny ...

Biegun północny ...

Biskup ...

Wag ...

Mieszko II Lambert ...

Adwentyzm ...

Oddychanie komórkowe ...

Linz ...

I wiek ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Pierwszy kryzys w Cieśninie Tajwańskiej":

14b Przecinanie się kierunków ruchu - część 2 (plansza 8) ...

01 Znaki drogowe - znaki ostrzegawcze - część 1 (plansza 5) ...

Zbiory liczbowe (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie