pijarzy
Zakon pijarów – potoczna nazwa Zakonu Kleryków Regularnych Ubogich Matki Bożej Szkół Pobożnych (Ordo Clericorum Regularium Pauperum Matris Dei Scholarum Piarum) czyli Zakonu Szkół Pobożnych – zakon ustanowiony przez papieża Grzegorza XV 18 listopada 1621 r. (regułę zatwierdzono rok później). Korzenie swe wywodzi jednak od roku 1597, kiedy to św. Józef Kalasancjusz otworzył pierwszą bezpłatną i powszechną szkołę podstawową w Europie.
Nazwa
Nazwa pijarzy pochodzi od łacińskiego słowa "pius", co oznacza "pobożny" (r.ż. pia, l.mn. pii, piae), pojawiającego się w łacińskiej nazwie "Scholae Piae", co oznacza: "Szkoły Pobożne". Hasłem zakonu jest "Pietas et Litterae", czyli "Pobożność i Nauka".
W Polsce
Pijarzy prowadzą w Polsce głównie działalność oświatową i wychowawczą wśród dzieci i młodzieży (szkoły podstawowe, gimnazja, licea ogólnokształcące, bursy), prowadzą także działalność naukową, edytorską i wydawniczą (m.in. wydają kwartalnik "eSPe").
Historia
W roku 1642 pijarzy pojawili się w Polsce. Zakon pijarów wniósł wielki wkład w rozwój oświaty i szkolnictwa wyższego w I Rzeczypospolitej u progu oświecenia. Założone przez nich w 1740 w Warszawie Collegium Nobilium, wobec upadku Akademii Krakowskiej było jedną z najlepszych polskich szkół wyższych.
Znani pijarzy
Najbardziej znanym polskim pijarem był ksiądz Stanisław Konarski. Inni to: Onufry Kopczyński, Józef Herman Osiński, Stanisław Bonifacy Jundziłł, Ignacy Zaborowski, Tadeusz Gadacz.
Ośrodki w Polsce
Obecnie głównymi ośrodkami pijarów są: Kraków (między innymi parafia na osiedlu Wieczysta i Rakowice), Warszawa, Rzeszów, Łowicz, Elbląg, Poznań.
Szkoły w Polsce
Pijarzy posiadają w Polsce szkoły w następujących miastach: Kraków, Warszawa, Łowicz, Elbląg, Poznań.
Inne hasła zawierające informacje o "pijarzy":
Stanisław Konarski
kościoła przy ul. Długiej po Powstaniu Listopadowym i tu skrycie pogrzebani księża pijarzy:... ks. Stanisław Konarski +1773 reformator szkolnictwa, wychowawca narodu polskiego ... I ...
Wojciech Bogusławski
...
Ignacy Hołowiński
...
Tadeusz Kościuszko
...
Archidiecezja krakowska
...
Pijar
pijarzy
- jeden z zakonów
Public relations
(skrót PR, czytany z angielska piː ...
Teatr
(przede wszystkim kobiece).Oprócz jezuitów działali też
teatyni
warszawscy, wystawiając dzieła operowe, oraz
pijarzy
, którzy realizowali spektakle o tematyce patriotycznej.Źródło: Mieczysław Klimowicz, Oświecenie, Warszawa 1999, ...
Złoczów
...
Żoliborz
...
Piotr Ściegienny
Piotr ŚciegiennyPiotr ŚciegiennyData i miejsce urodzenia
31 stycznia
1801
Bilcza
Data i miejsce śmierci
6 listopada
1890
Lublin
Wyznanie
katolickie
Kościół
rzymskokatolicki
Inkardynacja
pijarzy
Prezbiterat
1832
Piotr Ściegienny (ur.
31 stycznia
1801 r. w
Bilczy
koło
Kielc
, zm. ...
Inne lekcje zawierające informacje o "pijarzy":
108 Życie religijne w okresie nowożytnym (plansza 4)
We Włoszech oraz Francji byli to na ogół teatyni i oratorianie, w Polsce-pijarzy. Propagowano działalność dobroczynną, głównie na rzecz dzieci ubogich, także szkolnictwo. Prowadzono ...
|