Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Michał II Romanow

Michał II Aleksandrowicz Romanow - (ros. Михаил Александрович; ur. 22 listopada 1878 według kalendarza juliańskiego, zm. 13 lipca 1918), wielki książę Rosji, czwarty syn cara Aleksandra III i Marii Fiodorowny (Dagmary Duńskiej - córki Chrystiana IX), w latach 1899 - 1904 cesarzewicz - następca tronu rosyjskiego.

Ostatni car Rosji?

Był de facto, ostatnim carem Rosji. 15 marca 1917 roku Michał przyjął telegram od brata Mikołaja II, w którym tytułowany był cesarzem wszechrosyjskim Michałem II - jak się okazało, Mikołaj II zrezygnował z tronu w imieniu własnym i swojego syna Aleksego. W ten sposób, Michał de facto został carem Rosji. Jego panowanie trwało jednak zaledwie jedną noc. Wskutek ciężkiej sytuacji w kraju, już następnego dnia odmówił przyjęcia tronu rosyjskiego, przekazując władzę na rzecz władz tymczasowych. Akt ten podpisał posługując się tytułem wielkiego księcia. Opinie co do faktu, czy należy zaliczać go do cesarzy rosyjskich, są podzielone. Nie został koronowany, formalnie odmówił przyjęcia tronu, nie posługiwał się tytułem cesarskim, ani też nie sprawował rzeczywistej władzy. Z drugiej strony, to na jego rzecz abdykował Mikołaj II i to on wydał ostatni akt o znaczeniu państwowym sygnowany przez dom Romanowów. Dopiero jego abdykacja ostatecznie położyła kres rosyjskiej monarchii, po tym jak Rząd Tymczasowy rozwiązał Dumę, przekształcając kraj praktycznie w republikę.

Wkrótce po abdykacji został aresztowany i rozstrzelany przez bolszewików koło Permu na Uralu.

Życie prywatne

Był ulubionym synem cara Aleksandra III ze względu na swoje poczucie humoru. W 1912 roku zawarł potajemnie w Wiedniu małżeństwo z rozwódką Natalią Szeremietjewską (1880-1952), w wyniku czego jego brat car Mikołaj II zakazał mu powrotu na dwór; odebrane mu zostało również prawo regencji nad małoletnim następcą tronu. Przebaczenie uzyskał dopiero w 1914 roku. Z żoną miał jednego syna, urodzonego przed ich ślubem, hrabiego Jerzego Brassowa (1910-1932), który wydostał się z matką z Rosji i osiadł we Francji. Zginął w wypadku samochodowym nie zostawiając potomstwa. Jego matka uzyskała na emigracji w 1928 tytuł księżnej Romanowskiej-Brassowskiej. Zmarła w Paryżu w nędzy i została pochowana na Cimetière de Passy.


Inne hasła zawierające informacje o "Michał II Romanow":

XVI wiek ...

1972 ...

Uniwersytet Witolda Wielkiego ...

Klasztor w Pożajściu ...

1884 ...

Włosi ...

Jan Dąbrowski ...

Zygmunt III Waza ...

Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych ...

Insurekcja kościuszkowska ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Michał II Romanow":

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 3) ...

˝Pan Tadeusz˝ A. Mickiewicza - spacer po Soplicowie i okolicach (plansza 19) ...

104 Renesansowa Europa (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie