Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Piotr Wojkow

Piotr Wojkow

Piotr Wojkow

Piotr Łazarewicz Wojkow ( ros. Пëтр Лазаревич Войков, ur. 13 sierpnia 1888 w Kerczu , zm. 7 czerwca 1927 w Warszawie ) − rosyjski rewolucjonista, bolszewik, dyplomata radziecki.

Był synem inżyniera górniczego. Już od 1903 roku był zaangażowany w działalność rewolucyjną, należał do mienszewików . Zmuszony do emigracji do Szwajcarii , ukończył Uniwersytet Genewski.

Powrócił do kraju w sierpniu 1917 roku i został komisarzem ludowym na Uralu, tam też zwalczał fabrykantów i egzekwował odbiór kontyngentów żywności od chłopów, co wywołało klęskę głodu w okolicy Jekaterynburga [1]. Brał udział w zamordowaniu w nocy z 16 na 17 lipca 1918 roku w Jekaterynburgu cara Mikołaja II i jego rodziny, odpowiedzialny za poćwiartowanie i zniszczenie przy użyciu kwasu siarkowego ciał zamordowanych[1]. Następnie ambasador ZSRR w Polsce [1] od października 1924 roku i przedstawiciel ZSRR w negocjacjach z Polską w sprawie zwrotu mienia polskiego, w ramach postanowień traktatu ryskiego . Zachowały się dokumenty dotyczące przyjętej przez niego taktyki, mającej na celu utrudnienie zwrotu tego mienia, m.in. tysięcy dzwonów kościelnych wywiezionych przez Rosję w przededniu I wojny światowej, bibliotek i skarbów kultury. Większości tych dóbr Polska nigdy nie odzyskała, poprzestając na powrocie do kraju najważniejszych skarbów kultury narodowej.

7 czerwca 1927 roku Wojkow został zastrzelony na dworcu kolejowym w Warszawie [1] przez 19-letniego syna działacza białogwardyjskiego Borysa Kowerdę , ucznia gimnazjum rosyjskiego w Wilnie . Według przyjętej później wersji wydarzeń, motywem zamachu była zemsta za udział Wojkowa w morderstwie cara i jego rodziny. Wojkow został pochowany przy murze Kremla , pośród najbardziej zasłużonych komunistów[1].

Zabójstwo Wojkowa spowodowało pogorszenie się stosunków polsko-radzieckich i zawieszenie rozmów o pakcie o nieagresji oraz o zwrocie polskiego mienia przez ZSRR.

W ZSRR uznano jego zabójstwo za akt wojny , Armia Czerwona została postawiona w stan pogotowia bojowego, śmierć Wojkowa rozpoczęła też poszukiwanie i aresztowania w tysięcy rzekomych "wspólników Kowerdy" i ich prześladowania, głównie na terenach dawnej Rzeczpospolitej. W rok po zamachu majowym, Józef Piłsudski musiał przekonać wschodniego sąsiada Polski o swoich pokojowych zamiarach.

Nazwiskiem Wojkowa nazwano stację metra w Moskwa na linii Zamoskworieckiej (rosyjska nazwa: Войковская - Wojkowskaja). W 2007 roku pojawiły się w Rosji pomysły, by ze względu na pamięć o rodzinie carskiej zmienić nazwę tej stacji. W paźdizerniku 2010 poseł putinowskiej partii Jedna Rosja do Dumy, Władimir Miedinski, zwrócił się do nowego mera Moskwy, Siergieja Sobianina , o usunięcie imienia Wojkowa ze stolicy[1].

Przypisy

Poprzednik
Leonid Oboleński
Posłowie i ambasadorowie RFSRR i ZSRR w II RP
1921 - 1927
Następca
Dmitrij Bogomołow


Inne hasła zawierające informacje o "Piotr Wojkow":

I wiek ...

Kościół jezuitów pw. św. Franciszka Ksawerego w Kownie ...

1972 ...

Jonas Basanavičius ...

Diakon ...

1362 ...

1361 ...

Bereza (Białoruś) ...

1679 ...

Paź ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Piotr Wojkow":

025 Państwo Franków (plansza 15) ...

018. Średniowieczny spór o uniwersalia (plansza 15) ...

131 Powstanie kościuszkowskie i III rozbiór Polski (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie