Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Plaszow

Plaszow

Widok obozu Plaszow
Kamieniołomy firmy Liban, miejsce pracy przymusowej
KL Plaszow, Szary Dom
były karcer obozowy

Plaszowniemiecki obóz pracy przymusowej ( niem. Zwangsarbeitslager Plaszow des SS- und Polizeiführers im Distrikt Krakau), później przekształcony w obóz koncentracyjny ( niem. Konzentrationslager Plaszow bei Krakau). Założony dla ludności żydowskiej ze zlikwidowanego 28 października 1942 getta , terenie dawnych podkrakowskich gmin Podgórze i Wola Duchacka . Powstał jesienią 1942 na terenach dwóch żydowskich cmentarzy z 1887 i 1932 , przy ul. Abrahama 3 i przy ul. Jerozolimskiej 25 . Objął w pierwszej fazie istnienia w sumie powierzchnię ok. 10 mórg (ok. 5 hektarów ). Był jednym z trzech "Żydowskich Obozów Pracy" ( niem. Judenarbeitslager), utworzonych pod Krakowem i nosił wówczas nazwę Julag I (pozostałe dwa zbudowano w ProkocimiuJulag II, i w BieżanowieJulag III).

W późniejszym okresie teren obozu rozrósł się do 80 hektarów, a liczba więźniów z początkowych dwóch tysięcy osiągnęła 10, a nawet 25 tysięcy, mieszkających i pracujących w 180 różnego rodzaju budynkach i barakach. Na terenie obozu szyto mundury (zakłady Madritsch), drukowano dokumenty, rozkazy i inne druki władz hitlerowskich. Były w obozie warsztaty samochodowe, elektryczne, stolarskie, ślusarskie i liczne inne. Więźniowie obozu zatrudnieni też byli m.in. w pobliskich kamieniołomach byłej firmy "Liban & Ehrenpreis".

Filie obozu Plaszow umiejscowione były przy większych zakładach przemysłowych; była wśród nich znana z filmu "Lista Schindlera" Fabryka Naczyń Emaliowanych, własność Oskara Schindlera .

Przez obóz Plaszow przeszło prawdopodobnie około 150 tysięcy więźniów, głównie z Małopolski, Węgier i Słowacji (inne dane określają tę liczbę na około 50 tysięcy). Część z nich była wywożona do obozów w Auschwitz i Belzec (w Bełżcu ) oraz na roboty do Niemiec .

Zobacz biogramy więźniów .

Latem 1943 Plaszow stał się podobozem obozu koncentracyjnego w Majdanku , a w kwietniu 1944 – samodzielnym obozem koncentracyjnym Plaszow ( niem. Konzentrationslager Plaszow bei Krakau), przez pewien czas mającym swoje filie w Wieliczce i w Mielcu . W czasie likwidacji przez Niemców gett w różnych miastach Polski nasilały się transporty do obozu Plaszow, dokonywano tu również masowych egzekucji więźniów, m.in. z podległego gestapo krakowskiego więzienia Montelupich - na tzw. Hujowej Górce . Jeszcze w 1943 , pod koniec, rozpoczęto budowę komór gazowych i krematoriów , ale ich nie ukończono, dlatego w czasie, kiedy jesienią 1944 Niemcy przystąpili do likwidacji obozu, wysyłali więźniów do obozów, w których czynne były komory i krematoria – głównie do Auschwitz i do Stutthofu . W tym samym czasie do obozu przywożono również grupy więźniów z Warszawy , w związku z upadkiem powstania warszawskiego . Ostatnia grupa więźniów wyjechała z obozu Plaszow do Auschwitz Birkenau II 16 stycznia 1945 .

Wśród nielicznych ocalonych więźniów znajduje się 1100 krakowskich Żydów z "listy Schindlera", a także obecny przewodniczacy Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie , Tadeusz Jakubowicz .

Pomnik pamięci ludzi zamordowanych w obozie Plaszow

SS-Hauptsturmführer Amon Göth , komendant obozu, został aresztowany jeszcze we wrześniu 1944 przez władze niemieckie pod zarzutem korupcji i łamania regulaminów (ale nie pod zarzutem morderstwa bądź innych przestępstw przeciw osadzonym w obozie więźniom). Zwolniony z powodu choroby w styczniu 1945 pojechał do sanatorium, gdzie po zakończeniu wojny aresztowali go Amerykanie. Jako zbrodniarza wojennego przekazali go Polsce, gdzie został oskarżony o ludobójstwo , osądzony, skazany na śmierć i powieszony w Krakowie 13 września 1946 .

Zobacz też

Bibliografia

Wykaz bibliografii dla serii artykułów o niemieckich obozach w latach 1933-1945 został umieszczony na osobnej stronie .

Linki zewnętrzne

Na mapach: 50°01'52″N 19°57'51″E / 50.03111, 19.96417


Inne hasła zawierające informacje o "Plaszow":

1945 ...

Kategoria:Dystrykt krakowski ...

11 grudnia ...

16 stycznia ...

27 sierpnia ...

Wola Duchacka Wschód ...

Wola Duchacka ...

Plaszow Widok obozu PlaszowKamieniołomy firmy Liban, miejsce pracy przymusowejKL Plaszow, Szary Dombyły karcer obozowyPlaszow – ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Plaszow":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie