Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Pokojowy Obóz Kobiecy Greenham Common

Pokojowy Obóz Kobiecy Greenham Common

Teren dawnego lotniska - w dali widać wieżę kontrolną

Greenham Common - pierwotnie nazwa bazy nuklearnej NATO na południu Wielkiej Brytanii . Obecnie nazwa kojarzona raczej z pokojowym obozem kobiet przeciwko zbrojeniom.

Pokojowy Obóz Kobiecy Greenham Common rozpoczął się w 1981 roku jako protest przeciw rozwojowi zbrojeń i produkcji oraz wykorzystaniu broni jądrowej. Protest rozpoczęła kobieca grupa "Women for Life on Earth" (ang. Kobiety na rzecz życia na Ziemi) w odpowiedzi na decyzję brytyjskiego rządu o utworzeniu bazy jądrowej w Berkshire , w Anglii.

Obóz trwał z różnym natężeniem, od września 1981 roku do roku 2000 , czyli w sumie 19 lat.

Jak pisze Carol Jacobsen w artykule Peace by Piece z czasopisma Heresies, szef bazy wojskowej NATO, w której składowano broń, miał powiedzieć do protestujących "Jak dla mnie, możecie tu siedzieć tak długo, jak wam się podoba".

W obozie mieszkały same kobiety, mężczyźni jedynie go odwiedzali. Obóz nie posiadał przywódczyń, był koordynowany metodami niehierarchicznymi. Działania jego uczestniczek były wszystkie wykonywane w sposób pokojowy. W sumie około 3000 kobiet było aresztowanych za swoje pokojowe działania przeciw zbrojeniom, choć większość z nich uniewinniono, niektóre straciły pracę. Najczęściej stosowano pokojowe blokady transportów do i z bazy wojskowej NATO, czasem kobiety przedostawały się na teren bazy, organizowały również blokady w Londynie oraz szereg wykładów i prezentacji w wielu miastach Wielkiej Brytanii i innych krajów.

Ważniejsze wydarzenia w czasie trwania obozu

  • W 1982 roku około 400 kobiet poszło do sądu deklarując, że skoro obóz stał się miejscem ich zamieszkania, powinny otrzymać prawo głosowania na miejscu. Otrzymały czasowy meldunek.
  • W grudniu 1982 około 30 000 kobiet otoczyło teren składowiska broni w akcji "Objęcie Bazy" ("Embrace of the Base")
  • 1 stycznia 1983 roku 44 kobiety przedarło się do bazy
  • W 1983 roku, w ramach festiwalu "Tęczowy Smok", około 2000 kobiet utworzyło wielkiego,kolorowego węża z kawałków materiałów przesłanych od ludzi z całego świata.
  • 1 kwietnia 1983 roku dziesiątki tysięcy protestujących stworzyły długi na 14 mil łańcuch ludzi, ciągnący się od Aldermaston do Burghfield .
  • W grudniu 1983 około 50 000 kobiet zebrało się, by trzymając różnej wielkości lustra i lusterka stworzyć wspólne "odbicie" bazy.
  • W styczniu 1984 kobiety rozwiesiły nad bazą olbrzymią siatkę wspieraną balonami.
  • 4 kwietnia 1984 roku kobiety zostały usunięte z Greenham Common, jednak w nocy wszystkie wróciły, by odbudować obóz.
  • Ostatnie części broni jądrowej zostały usunięte z Greenham Common w 1991 roku, jednak obóz przetrwał aż do roku 2000, do czasu, gdy jego uczestniczki uzyskały prawo do postawienia pomnika na terenie obozu.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Pokojowy Obóz Kobiecy Greenham Common":

Linz ...

Albumina ...

Kauen ...

Pokój toruński 1411 ...

1361 ...

Bereza (Białoruś) ...

Habeas Corpus Act ...

Zygmunt III Waza ...

Insurekcja kościuszkowska ...

1908 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Pokojowy Obóz Kobiecy Greenham Common":

218a Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 11) ...

210 Przewrót majowy i sanacja (plansza 9) ...

218b Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie