Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Polska Agencja Prasowa

Polska Agencja Prasowa

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna
Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna
Forma prawna spółka akcyjna (skarbu państwa)
Data założenia 1945 / 1998
Lokalizacja   Polska
Siedziba Warszawa , ul. Bracka 6/8
Numer KRS 0000067663
PrezesJerzy Paciorkowski
Ważni pracownicyLidia Sobańska, Zbigniew Krzysztyniak - członek zarządu
Branża agencja prasowa
Produkty Codzienny Serwis Informacyjny (CSI), Codzienny Serwis Fotograficzny (CSF), Serwis Infograficzny PAP, Serwis Ekonomiczny, itd.
Kapitał zakładowy 30 695 520 zł
Strona internetowa

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa , jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce . Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu , Senatu , Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów , w celu umożliwienia innym naczelnym organom państwa prezentowanie stanowisk w ważnych sprawach państwowych.

Spis treści

Historia

31 października 1918 grupa polskich dziennikarzy przejęła biura Austriackiej Agencji Prasowej w Krakowie i Lwowie oraz założyła Polską Agencję Telegraficzną . W tydzień później Prezydium Rady Ministrów podjęło decyzję o uczynieniu z PAT agencji urzędowej. W roku 1924 spółka została znacjonalizowana . Początkowo rozpowszechniała informacje za pomocą biuletynów telegraficznych, a od 1928 - także za pomocą codziennych Kronik Filmowych PAT.

17 września 1939 władze PAT opuściły Polskę wraz z rządem i wznowiły działalność agencji na uchodźstwie - początkowo w Paryżu , a następnie (od 1940 ) w Londynie , gdzie Agencja działała do 1991 .

10 marca 1944 Związek Patriotów Polskich powołał w Moskwie Polską Agencję Prasową Polpress . We wrześniu 1945 jej siedziba została przeniesiona do Warszawy . Początkowo niesformalizowana i podległa bezpośrednio kierownictwu ZPP oraz dowództwu wojskowemu Wojska Polskiego , od 26 października 1945 PAP stała się niezależnym przedsiębiorstwem państwowym. Mimo zasad statutowych, Agencja stała się jednym z narzędzi propagandy PRL i PZPR . W 1957 Agencja przeniosła się z pałacyku przy ul. Foksal do monumentalistycznego gmachu Banku Gospodarstwa Krajowego w Alejach Jerozolimskich, niedaleko Komitetu Centralnego PZPR . Budynek ten był siedzibą Agencji do 2001 roku i do dziś funkcjonuje w świadomości starszego pokolenia warszawiaków jako "budynek PAP-u". Była to jednak i pozostała przede wszystkim siedziba powołanego w 1924 roku Banku Gospodarstwa Krajowego - w latach 1928-1931 wzniesiona według projektu Rudolfa Świerczyńskiego .

Pod koniec lat osiemdziesiątych w agencji rozpoczął się okres demokratyzacji i modernizacji. 10 września 1990 zmianie uległo praktycznie całe kierownictwo PAP-u. Agencja dzięki temu uzyskała znaczną niezależność od czynników politycznych. Dzięki temu 27 lutego 1991 doszło do symbolicznego połączenia Polskiej Agencji Prasowej z emigracyjną Polską Agencją Telegraficzną. W tym samym roku do PAP została przyłączona Centralna Agencja Fotograficzna .

W 1993 PAP otworzyła własną stację satelitarną. W latach 1994 - 1996 nastąpiła komputeryzacja redakcji, a w 1995 agencja rozpoczęła udostępnianie swych serwisów (w tym fotograficznych) także w internecie . W 1997 roku Polska Agencja Prasowa rozpoczęła wydawanie Dziennika Internetowego PAP, pierwszej w Polsce internetowej gazety codziennej bez wersji papierowej.

W 2000 roku rozpoczęto budowę nowej siedziby PAP przy Mysiej róg Brackiej, w miejscu dawnej cenzury . Powstał budynek "Liberty Corner". Agencja zajmuje od połowy 2004 roku jego część od strony ul. Brackiej.

W ciągu ostatnich kilku lat agencja została dokapitalizowana w następstwie jednorazowej pomocy publicznej i dzięki temu została w zasadniczy sposób zmodernizowana.

W 2005 roku do PAP została przyłączona Drukarnia Naukowo-Techniczna (DNT) przy ul. Mińskiej w Warszawie, jedna z największych drukarń dziełowych w kraju - stając się oddziałem PAP.

Podstawą prawną dla działania PAP jest ustawa sejmowa z 31 lipca 1997 . Zgodnie z nią agencję przekształcono w jednoosobową spółkę skarbu państwa.

15 stycznia 2009 dotychczasowy prezes Piotr Skwieciński i członek zarządu Maciej Świrski złożyli dymisje z zajmowanych stanowisk. Rada Nadzorcza rozpoczęła postępowanie kwalifikacyjne w celu obsadzenia tych stanowisk, delegowała również Krzysztofa Andrackiego, do pełnienia funkcji prezesa zarządu na okres trwania konkursu.

14 czerwca 2010 Rada Nadzorcza wybrała nowy zarząd[1].

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. kom/mhr: Rada Nadzorcza PAP SA wybrała nowy zarząd ( pol. ). wp.pl, 2010-06-14. [dostęp 2010-06-16].


Inne hasła zawierające informacje o "Polska Agencja Prasowa":

Podróżnik ...

Dziady (zwyczaj) ...

Pęcice ...

Biskup ...

Wag ...

Cava de' Tirreni ...

Mieszko II Lambert ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Guwernantka ...

Adwentyzm ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Polska Agencja Prasowa":

218a Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 1) ...

218a Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 11) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 12) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie