Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Polski Narodowy Katolicki Kościół w RP

Polski Narodowy Katolicki Kościół w RP

Polski Narodowy Katolicki Kościół w RP
Religia Chrześcijaństwo
Klasyfikacja główna Starokatolicyzm
Kierunek teologiczny Polskokatolicyzm
Forma organizacji episkopalno - synodalna
Założyciel(e)Społeczność Parafii Dobrego Pasterza w Warszawie
Czas założenia 6 października 2006
Miejsce założenia Warszawa

  Polska

Wyznanie macierzyste Kościół Polskokatolicki w RP
Członkostwoobserwator Światowej Rady Narodowych Kościołów Katolickich
Zasięg geograficzny   Polska
Liczba parafii3
Strona internetowa

Polski Narodowy Katolicki Kościół w Rzeczypospolitej Polskiej (PNKK w RP) – Kościół starokatolicki prawnie działający na terenie Polski . Organem kierującym związku wyznaniowego jest Rada Kościoła. Funkcję administratora Kościoła pełni ks. Tomasz Rybka , prezesem Rady Kościoła jest Jerzy Szymczyk.

Spis treści

Historia

Polski Narodowy Katolicki Kościół w RP nawiązuje do tradycji Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego (PNKK) , założonego w 1897 r. przez polskich katolików w Ameryce Płn ., w wyniku sprzeciwu wobec dominacji duchownych pochodzenia niemieckiego i irlandzkiego . Wierni pragnęli wglądu w finanse parafii, a przede wszystkim liturgii w języku polskim . Stolica Apostolska odrzuciła wszelkie postulaty polskich emigrantów, w tym momencie wierni wymówili wierność papieżowi i założyli własny Kościół. Jego pierwszym przywódcą i biskupem był Franciszek Hodur , który włączył nowo powstały Kościół do Unii Utrechckiej . W 1924 r. powstała pierwsza w kraju narodowa parafia w Krakowie . Po 1945 r. władze Polski Ludowej niechętnym okiem patrzyły na starania o legalizacje Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego , ponieważ na jego czele stał obywatel Stanów Zjednoczonych biskup Franciszek Hodur . W 1951 r. diecezja polska PNKK pod naciskiem władz komunistycznych ogłosiła autokefalię od pozostałych diecezji Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego , częściowo w wyniku presji władz i utworzyła Kościół Polskokatolicki .

27 czerwca 1995 r. na kolejnym synodzie Kościoła Polskokatolickiego w Jabłonnie na zwierzchnika wspólnoty wybrano bp dr prof. hab. Wiktora Wysoczańskiego . Ingres bp Wysoczańskiego odbył się w grudniu 1996 r. w Warszawie . Nowego zwierzchnika nie zaakceptowała część duchownych i wiernych, wśród nich znalazł się ks. Tomasz Rybka (proboszcz parafii pw. Dobrego Pasterza w Warszawie ), który rozpoczął w mediach oraz wśród duchowieństwa kampanię na rzecz unieważnienia decyzji demokratycznego Synodu kościoła. Rozmowy między stronami nie przyniosły żadnego oczekiwanego efektu, a wręcz przeciwnie ich przeciąganie podsycało telewizję i prasę do nagłaśniania problemów kościoła.

W 1997 roku z inicjatywy ks. bp prof. dr hab. Wiktora Wysoczańskiego (przy zdecydowanie niskim poparciu społeczności Kościoła Polskokatolickiego) zawiązano pod patronatem bpa Hansa Gernego czasowe porozumienie z ks. Tomaszem Rybką , budzące dobre nadzieje na ostateczne zakończenie konfliktu. Uznane przez grupę rozłamową porozumienie zawierało jednoznaczne stwierdzenie (które obydwie strony uznały za niepodważalne) że nie można kwestionować wyboru i święceń Biskupa Wysoczańskiego . W piśmie polskokatolickim " Rodzina " i na stronie internetowej Kościoła Polskokatolickiego w czasie trwającego porozumienia ukazywały się artykuły przedstawiające życie duszpasterskie parafii polskokatolickiej pw. Dobrego Pasterza . 1 lipca 1998 roku porozumienie zostało nieoficjalnie zerwane przez ks. Tomasza Rybkę (w rozumieniu opinii bpa Hansa Gernego , zadecydowało o tym odmienne od zawartego porozumienia zachowanie ks. Rybki podczas Synodu Kościoła Polskokatolickiego w czerwcu 1998 roku).

W 2003 roku Rada Kościoła Polskokatolickiego w RP jednogłośnie zdecydowała o skreśleniu ks. Tomasza Rybki i jego ojca ks. Jerzego Rybki (oficjalnym powodem tej decyzji była nieprawość i nieumiejętność dostosowania się do zasad panujących w Kościele polskokatolickim) z listy duchownych i zniesieniu ( 2005 ) parafii pw. Dobrego Pasterza w Warszawie , mimo to nadal podawał się on za jej proboszcza , do czego w świetle prawa kościoła nie miał prawa. Tomasz Rybka uznaje działania ks. bp Wiktora Wysoczańskiego za nieprawne i podyktowane chęcią spieniężenia parafii pw. Dobrego Pasterza w Warszawie .

Od 19 stycznia 2010 Kościół został objęty jurysdykcją PNKK USA. Biskup Bigaj został Protektorem. 5 czerwca 2005  r. w kościele pw. Dobrego Pasterza w Warszawie, odprawione zostało nabożeństwo pojednania z Kościołem rzymskokatolickim . Po homilii s. dr Teresa Wójcik odczytała napisaną przez siebie modlitwę o pojednanie. 6 października 2006 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zarejestrowało Polski Narodowy Katolicki Kościół w RP[1].

Na początku Polski Narodowy Kościół Katolicki w USA i Kanadzie oficjalnie sprzeciwił się używania nazwy PNKK w RP, która sugerowała jakiekolwiek związki opisywanej wspólnoty z ich Kościołem, mimo to w Polskim Narodowym Kościele Katolickim w USA i Kanadzie istniała licząca się grupa wiernych i duchownych (min. ks. bp Antoni Rysz wspierających tę diasporę i popierających ich dążenia do jedności z macierzystym Kościołem). W pierwszej połowie 2009 roku odbyło się kilka nieoficjalnych spotkań przedstawicieli Rady Głównej Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego z przedstawicielami Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła w RP.

W dniach 1 - 4 czerwca 2007  r. Polski Narodowy Katolicki Kościół w RP zorganizował wraz ze Światową Radą Narodowych Kościołów Katolickich pierwszą wspólną konferencje w Warszawie . Konferencja rozpoczęła się od uroczystej mszy św. w kościele centralnym PNKK p.w. Dobrego Pasterza , której przewodniczył arcybiskup António José da Costa Raposo - zwierzchnik Kościoła Narodowego Portugalii i przewodniczący Światowej Rady Narodowych Kościołów Katolickich . Po konferencji wydano oświadczenie, w którym czytamy:

"Kościoły narodowe wyrosłe z pnia starokatolicyzmu, z ubolewaniem przyjmują wieści o ordynacji kobiet w Kościołach Starokatolickich Unii Utrechckiej oraz o udzielaniu ślubów kościelnym parom homoseksualnym; Uważamy to za zaprzeczenie starokatolickiej tradycji kościoła(...). W sprawie przystąpienia PNKK w RP do Światowej Rady Katolickich Kościołów Narodowych: (...) jesteśmy otwarci na kontynuacje rozpoczętego dialogu. Dziś nie możemy podjąć żadnych konkretnych decyzji, ponieważ musimy poinformować wiernych o naszych rozmowach, a następnie Synod który jako jedyny, może w tej sprawie podjąć decyzje."

5 sierpnia 2007  r. Rada PNKK w RP postanowiła zwołać Pierwszy Synod Kościoła na czerwiec 2008  r. Postanowiono również nadać tytuł prałata dwóm kapłanom: ks. sen. Jerzemu Rybce i ks. sen. Franciszkowi Rygusikowi. 21 października 2007 Rada Kościoła postanowiła nadać ks. Ludwikowi Szumskiemu jurysdykcji PNKK w RP i powierzyła misje wznowienia działalności pierwszej narodowej i katolickiej parafii w Krakowie .

W dniach 19 - 20 stycznia 2008 r. w Warszawie odbyła się Pierwsza sesja I Synodu Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła w RP. Synod w czasie obrad potwierdził, że Kościół dąży do pełnej jedności z Polskim Narodowym Katolickim Kościołem Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i Kanady . Synod na stanowisko Administratora Kościoła wybrał Ks. Tomasza Rybkę, dokonał wyboru nowych Władz Kościoła. Przewodniczącym Rady Kościoła został Jerzy Szymczyk. Synod, uchwałą, poprosił arcybiskupa Starokatolickiego Kościoła Słowacji ( Augustína Bačinskiego ) o czasowe objęcie opieką biskupią PNKK w RP, przy zachowaniu całkowitej niezależności PNKK w RP. W tym przypadku Synod powołał się na sytuację parafii słowackich w USA, które podlegają jurysdykcji PNKK w USA. W dniach 7 - 8 listopada 2009 roku odbywała się druga sesja I Synodu Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła, podczas której poraz kolejny podkreślono jedność doktrynalną z Polskim Narodowym Kościołem Katolickim, a także wprowadzono na dzień 6 października Święto Dziękczynienia Matce Kościoła Maryi.

21 września 2008  r. arcybiskup dr Augustín Bačinský udzielił kl. Grzegorzowi Cesarczykowi święceń kapłańskich diakonatu , przez co stał się on pierwszym niezależnym kapłanem Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła w RP, wyświęconym poza Kościołem Polskokatolickim .

9 października 2008  r. Kuria Biskupia Diecezji Warszawsko-Praskiej wydała komunikat , w którym nakazała swoim duchownym zaniechanie jakichkolwiek kontaktów z Polskim Narodowy Katolickim Kościołem w RP oraz poprosiła o poinformowanie wiernych w niedzielnych ogłoszeniach, zwłaszcza w parafiach z okolic Tarchomina , że wspólnota wyznaniowa przy ul. Modlińskiej 205a nie jest parafią rzymskokatolicką i nie wolno w niej przyjmować jakichkolwiek sakramentów.

5 maja 2009 roku biskup Sylwester Bigaj otrzymał pełnomocnictwo[2] Rady Głównej Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego w USA i Kanadzie do reprezentowania tego Kościoła w sporze administracyjnym toczącym się pomiędzy Polskim Narodowym Katolickim Kościołem w RP, a Kościołem Polskokatolickim w RP . 30 czerwca 2009 roku wystosował pismo[3] do duchownych Kościoła Polskokatolickiego w RP z propozycją przejścia pod swoją jurysdykcję i budowania diecezji misyjnej PNKK w Polsce - takiej jaka miała miejsce przed reorganizacją Kościoła w 1951 roku.

Reakcją na działania bpa Sylwestra Bigaja z racji oficjalnego reprezentowania Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego na terenie Polski było zwołanie Ogólnopolskiej Konferencji Księży Dziekanów Kościoła Polskokatolickiego w dn. 14 lipca 2009 roku w Konstancinie-Jeziornie [4]. Z wielkim oburzeniem odebrano działania bpa Sylwestra Bigaja dążące do rozbicia jedności Kościoła Polskokatolickiego, a także podważanie autorytetu i urzędu biskupa Wiktora Wysoczańskiego . Wcześniej, bo 25 czerwca 2009 roku w piśmie przesłanym do Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego Rada Synodalna Kościoła Polskokatolickiego poinformowała, że Polski Narodowy Katolicki Kościół w RP jest wykreślony nieprawomocną decyzją MSWiA z rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych prowadzonego przez departament wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych MSWiA oraz zanegowała obecne działania bpa Sylwestra Bigaja , które nie mieściły się w wypracowanym przez lata modelu kontaktów między skonfliktowanymi obecnie wspólnotami[5].

26 czerwca 2009 roku Rada PNKK w RP złożyła czarter (akces) do PNKK w USA i Kanadzie [6].

16 kwietnia 2010 roku wyrokiem Sopockiego Sądu - wydziału karnego, ks. Tomasz Rybka został skazany prawomocnym wyrokiem za posługiwanie się nieprzysługującymi mu tytułami i stanowiskami oraz za podpisywanie dokumentów nie swoim imieniem i nazwiskiem[7].

Nauka PNKK w RP

Kościół uznaje papieża za najczcigodniejszego wśród wszystkich Pasterzy Kościoła Powszechnego. Kult do Matki Bożej i świętych jest zachowany. Wierni kościoła najwyższą cześć oddają Bogu , zaś komunia św . jest udzielana pod dwiema postaciami: ciała i krwi Pańskiej. W okresie Wielkiego Postu odprawiana jest droga krzyżowa i gorzkie żale . Kościół młodzieży do 18. roku życia nakazuje spowiedź w konfesjonale , pozostałym wiernym odpuszcza się grzechy na mszy św. podczas spowiedzi powszechnej. Liturgia Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego jest zbliżona do liturgii Kościoła Rzymskokatolickiego .

Księży nie obowiązuje celibat . W Kościele obowiązują stroje liturgiczne podobne jak w Kościele rzymskokatolickim , administratorowi kościoła przysługuje prawo noszenia sutanny z granatowym – niebieskim obszyciem, biret z niebieskim pomponem oraz krzyż na piersi i sygnet .

W Polskim Narodowym Katolickim Kościele w RP następuje obecnie duża rotacja wiernych i duchownych. Od 2006 roku kilkoro wyświęconych duchownych lub przyjętych do seminarium alumnów zrezygnowało z członkostwa we wspólnocie - część z nich powróciła jako świeccy do Kościoła Polskokatolickiego .

Symbole PNKK w RP

  • Godłem PNKK w RP jest otwarta księga Ewangelii , wsparta o krzyż i palmę , na tle promieniującej tarczy słonecznej z napisem "Prawdą, Pracą, Walką, Zwyciężymy!";
  • Hymnem PNKK w RP jest pieśń "Tyle lat, my, Ci o Panie".

Jednostki Kościelne

Parafie PNKK w RP

Wyższe Seminarium Duchowne Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła w RP im. bpa Józefa Padewskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła w RP im. bpa Józefa Padewskiego w Warszawie – jedyne seminarium duchowne Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła w RP, założone w początkach 2006 r. przez ks. kan. adm. Tomasza Rybkę , ale szukające swojej genezy w okresie XX lecia międzywojennego, kiedy to w Polsce prężnie działał Polski Narodowy Kościół Katolicki . Seminarium kształci przyszłych księży oraz świeckich pracujących w przyszłości dla dobra wspólnoty, według własnego programu metodyczno-wychowawczego.

Alumni Wyższego Seminarium Duchownego PNKK w RP odbywają swe studia teologiczne na jednej z chrześcijańskich uczelni. Przyjęcie do Seminarium jest więc również warunkowane przyjęciem na studia teologiczne. Obecnie seminarium jednak kształci w szybkim trybie na podstawie zaliczeń odpowiednich przedmiotów. Kościół uznaje seminarium za podstawowe i niezbędne środowisko formacji kandydatów do kapłaństwa. Formacja seminaryjna obejmuje wymiary: ludzki, duchowy, intelektualny i pastoralny. Jej zasadniczym celem jest całkowite związanie z Jezusem Chrystusem, "który wzywa do obcowania z sobą i do udziału w swojej misji zbawienia". Bezpośrednio odpowiedzialnymi za formację w Seminarium są w imieniu Administratora Kościoła - Rektor i wspólnota moderatorów. Zakres studiów teologii dla kandydatów do kapłaństwa obejmuje podstawowe dyscypliny filozoficzne i teologiczne oraz przygotowanie pedagogiczno-katechetyczne i pastoralne. Do głównych przedmiotów należą: nauki biblijne, teologia dogmatyczna, teologia moralna, pastoralna, liturgika, katechetyka, nauka społeczna Kościoła, historia Kościoła, historia filozofii, filozofia systematyczna, antropologia, etyka , psychologia , pedagogika , homiletyka , katechetyka. Ze studiami związana jest również praktyka pastoralna i katechetyczna w parafii. Uczelnia nie ma prawa nadawania tytułów naukowych.

Suwerenny Zakon Rycerzy Świętej Trójcy - Rycerze Boga

Suwerenny Zakon Rycerzy Świętej Trójcy - Rycerze Boga - powstał w 2009 roku w środowisku parafii polskokatolickiej pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Szczecinie , w podziemiach świątyni parafialnej miała się znaleźć jego siedziba[8]. W całości przeszedł pod jurysdykcję Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła.

Zakon jest nowożytnym Zakonem o charakterze rycerskim, posiada swoją Konstytucję i Rząd. Podstawowym celem Zakonu jest działanie na rzecz zdrowia wszystkich wiernych, potrzebujących i chorych poprzez stosowanie hydroosmotycznych metod oczyszczania i właściwego odżywiania. Rycerze Zakonu stanowią honorową straż rycerską (gwardię) dla każdorazowego zwierzchnika PNKK w RP i wyznaczonych przez niego biskupów . Ma około 400 członków, zarejestrowanych w Polsce 146. W roku 2010 Zakon powołał trzy Ambasady- w Hong Kong, Niemczech i na Ukrainie, jeden Katolicki Klub Sportowy Karate, Powszechne Ubezpieczenie Społeczne, Internetową telewizje Rycerska TV i uruchomił w Pogorzelicy w ośrodku rehabiltacji dział Kąpieli Świetojańskich. Jednocześnie została powołana Sekcja Dam i sekcja jazdy konnej. Kapituła Generalna Zakonu w dni 23.09.2010 i 24.09.2010 uchwaliła powołanie Zakonnego Cechu Wodolecznictwa. Następnie Kapituła Generalna uchwaliła 08.10.2010 erygowanie drugiego klubu sportowego pod nazwą Katolicki Klub Sportowy Opole. KKS-Opole będzie w odmianie od pierwszego klubu utworzonego przez zakon klubem wielu sekcji sportowych.

Stowarzyszenie Dzieciątka Jezus w Suwerennym Zakonie Rycerzy Św. Trójcy

Przy zakonie jako jednostka nieposiadająca osobowości prawnej działa, istniejące już w latach 60., stowarzyszenie dzieciątka Jezus. Zostało ono reaktywowane. W latach 60. działało Stowarzyszenie przy Parafii Narodowej p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Dziś jest jednostką Kościoła Narodowego w Zakonie i ma charakter ekumeniczny. Stowarzyszenie prowadzi przedszkole dla członków zakonu oraz szkółkę języka niemieckiego i rosyjskiego.

Powszechne Ubezpieczenie Społeczne

PUS jest fiduciarną jednostką Suwerennego Zakonu Świętej Trójcy nie posiadającej osobowości prawnej. Tym samym gwarantuje i odpowiada cały zakon całym majatkiem zakonnym za depozyty. PUS ma zadanie dla rycerzy i ich rodzin zabezpieczyć dzięki programu ubezpieczeniowemu ich zdrowie, godziwą emeryturę oraz złagodzić szkody powypadkowe. PUS ma programy emrytalne, rentowe, rehabilitacyjne oraz ubezpieczenia Wellness Insurance dla dam, rycerzy oraz nowicjuszy. Specialnoscią sś programy ubezpieczeniowe pokrywające hydroterapie prowadzone przez bioenergoterapeutów wodolecznictwa. 30.10.2010 PUS uruchomił dostępnosć programów ubezpieczeniowych onlinie.

Instytut Naukowo Badawczy im Księdza Biskupa Franciszka Hodura

Instytut Naukowo Badawczy im Ks. Bp. F Hodura jest jednostką organizacyjną zakonu, prowadzi badania nad właściwościami Hydroterapii inaczej sztuki Wodolecznictwa. Wydaje nowe receptury i opracowania mieszanki do kąpieli Świętojańskich prowadzonych na placówkach zakonnych. Wyniki są wiążące dla Bioenergoterapeutów Wodolecznictwa Cechu Zakonnego.

Zgromadzenie Sióstr i Braci Miłosierdzia Bożego - Dobrzy Samarytanie

Zgromadzenie Sióstr i Braci Miłosierdzia Bożego - Dobrzy Samarytanie - świeckie zgromadzenie powstałe po likwidacji w 2008 roku Parafialnego Domu Opieki "Samarytanin". W ramach zgromadzenia działa Dom Opieki Społecznej "Samarytanin".

Zgromadzenie Sióstr i Braci Miłosierdzia Bożego otwarte jest dla wszystkich ludzi dobrej woli, którzy na wzór ewangelicznego, miłosiernego Samarytanina i za przykładem wszystkich pobożnych mężów i niewiast, pragną we wspólnocie, służyć Bogu, pomagać bliźnim i korzystać z uczciwej, chrześcijańskiej pomocy. Zgromadzenie ma charakter ekumeniczny , w duchu Taizé . Do zgromadzenia należeć mogą katolicy, chrześcijanie innych wyznań, ludzie poszukujący Boga - osoby świeckie, kobiety i mężczyźni, osoby samotne i małżonkowie. Przynależność do zgromadzenia nie wymaga opuszczenia swego domu rodzinnego czy Rodziny, jak również rezygnacji z małżeństwa.

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne



Inne hasła zawierające informacje o "Polski Narodowy Katolicki Kościół w RP":

Wszystkich Świętych ...

Dziady (zwyczaj) ...

Pęcice ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Biskup ...

Mieszko II Lambert ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Wincenty Okołowicz ...

Adwentyzm ...

Odense ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Polski Narodowy Katolicki Kościół w RP":

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 14) ...

010c. Rzym (plansza 13) ...

010c. Rzym (plansza 16) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie