Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Bitwa w Lesie Teutoburskim

Bitwa w Lesie Teutoburskim

Bitwa w Lesie Teutoburskim
wojny Rzymian z Germanami

Umocnienia rzymskie (rekonstrukcja)
Datawrzesień 9
Miejsce Las Teutoburski
Wynikzwycięstwo plemion germańskich
Terytorium Niemcy
Strony konfliktu
Cheruskowie , Brukterowie, Chattowie i Marsowie
legiony rzymskie
Dowódcy
Arminiusz Publiusz Kwinktyliusz Warus
Siły
ok. 40 000ok. 25 000–30 000
Straty
nieznaneprawie wszyscy
Wojny Rzymian z Germanami

Vesontio - Aduatuca - Cibrica - Fryzja - Germania (I) - Germania (II) - Germania (III) - Germania (IV) - Las Teutoburski - Germania (V) - Germania (VI) - Długie Mosty - Idistaviso - wał angrywarski - Fryzja (II) - Germania (VII) - Germania (VIII) - Germania (IX) - Germania (X) - Castra Vetera - Vada - Bonn - Germania (XI) - Germania (XII) - Wojny markomańskie - Germania (XIII) - Germania (XIV) - Germania (XV) - Mediolan - Augusta Vindelicorum - Jezioro Garda - Piacenza - Fano - Pawia - Germania (XVI) - Lingones - Vindonissa - Germania (XVII) - Jezioro Bodeńskie - Reims - Brotomagum - Argentoratum - Germania (XVIII) - Germania (XIX) - Skarponna - Châlons sur Marne - Solicinium - Germania (XX) - Germania (XXI) - Argentovaria

Bitwa w lesie Teutoburskim ( niem. Schlacht im Teutoburger Wald lub Varusschlacht również Hermannsschlacht) - bitwa stoczona jesienią 9 roku n.e. pomiędzy plemionami germańskimi pod wodzą Arminiusza , wodza ze szczepu Cherusków , a wciągnietymi w zasadzkę trzema legionami rzymskimi (XVII, XVIII, XIX) dowodzonymi przez Publiusza Kwinktyliusza Warusa .

Bitwa ta zapoczątkowała siedmioletnią wojnę, która ostatecznie ustanowiła granicę na Renie, jako granicę Cesarstwa Rzymskiego na okres 4 stuleci aż do upadku Cesarstwa. Bitwa ta miała duży wpływ na kształtowanie się XIX-wiecznego nacjonalizmu niemieckiego.

Spis treści

Tło

Podczas jednej z kampanii germańskich Rzymianie zapuścili się na odległe tereny zamieszkiwane przez liczne plemiona Cherusków i Tempterów. Doprowadziło to do zbrojnego powstania plemion germańskich, które rozpoczęły koncentrację w rejonie zalesionego wzgórza Riesekalkberg w paśmie wzgórz Lasu Teutoburskiego . Siły rzymskie (do 30 000 ludzi) rozpoczęły marsz za Germanami, którzy umiejętnie uchylali się od walki i wykorzystując warunki terenowe atakowali Rzymian z zasadzki.

Bitwa

Siły Warusa składały się z trzech legionów, sześciu kohort cudzoziemskich oddziałów pomocniczych i trzech ali kawalerii. Oddziały te nie miały wystarczającego doświadczenia bojowego w walce z Germanami w bardzo specyficznych warunkach terenowych (gęsto zalesiony górzysty obszar poprzecinany wąwozami). Ponadto na skutek błędów Warusa oddziały rzymskie nie maszerowały w szyku bojowym, obciążone taborem i licznym gronem pomocników obozowych. Gdy Rzymianie wkroczyli do puszczy (prawdopodobnie zaraz na północ od Osnabrück (52 16'34"N 8 02'50"E), musieli poruszać się wąską i błotnistą ścieżką. Jak pisze Dio Kasjusz, Warus nawet w tej sytuacji zaniedbał wysłania grup zwiadowców.

Bardzo szybko linia maszerujących wojsk rozciągnęła się bardzo niebezpiecznie do około 15 km. Wtedy zostali oni nagle zaatakowani przez wojowników z plemion germańskich, jednakże Rzymianie zdołali utworzyć na noc ufortyfikowany obóz i następnego poranka wyrwać się z okrążenia na bardziej otwarty teren w rejonie gór Wiehnu (w pobliżu współczesnego Osterkappeln). Ze względu na bardzo intensywne deszcze ciężkozbrojni legioniści mieli jednak bardzo utrudnioną mobilność oraz ograniczone możliwości użycia łuków i tarcz. Następnie Rzymianie podjęli nocny marsz, aby wyrwać się z okrążenia, ale dostali się teraz w kolejną pułapkę przygotowaną przez Arminiusza u stóp wzgórza Kalkriese (w pobliżu dzisiejszego Osnabrück). Wzdłuż drogi, gdzie urządzono zasadzkę, wzniesiony był ziemno-kamienny mur, zza którego Germanie mogli razić przeciwników. Rzymianie w desperackiej próbie próbowali frontalnego ataku na mur, ale go nie sforsowali.

W końcu ostateczny atak Germanów dokonał dzieła zniszczenia. W czasie trwających trzy dni i dwie noce walk poległy 3 rzymskie legiony . Spośród około 20 tysięcy legionistów i kilku tysięcy żołnierzy służb pomocniczych i towarzyszących cywilów ocalało tylko kilkunastu żołnierzy, którzy zdołali uciec przez bagna, a kilkuset dostało się do niewoli. Natomiast zrozpaczony Warus, nie mogąc przebić się w stronę Renu , popełnił wraz ze swoimi oficerami samobójstwo.

Po bitwie

Na wieść o klęsce Warusa Oktawian August miał zawołać: „Kwinktyliuszu Warusie, oddaj legiony” ( łac. Quinctili Vare, legiones redde!). Po tej klęsce żaden z rzymskich legionów nie nosił już nazw XVII, XVIII i XIX.

Klęska w Lesie Teutoburskim spowodowała utratę przez Rzym ziem germańskich, leżących na wschód od Renu . W latach 15 i 16 na czele wojsk rzymskich dwukrotnie dotarł do Lasu Teutoburskiego Germanik . Za pierwszym razem pochował kości legionistów Warusa, za drugim pobił Arminiusza, ale działania te nie zapewniły odzyskania utraconych ziem, gdyż cesarz Tyberiusz uznał, że wojny z Germanami są zbyt kosztowne i odwołał Germanika mimo sukcesów, które tam odnosił.

Według aktualnego stanu badań sądzi się, że bitwa miała miejsce w miejscowości Kalkriese (część miasta Bramsche ) w okolicy Osnabrück w Dolnej Saksonii , na co wskazują wyniki wykopalisk archeologicznych prowadzonych od lat 80. XX wieku. Pozostają jednak wątpliwości, bowiem miejsce to niezbyt odpowiada danym topograficznym zawartym w opisie bitwy u Tacyta .

Bibliografia

  • Paweł Rochala - Las teutoburski 9 r. n. e., z serii: "Historyczne bitwy", Dom Wydawniczy Bellona, Warszawa 2005.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Bitwa w Lesie Teutoburskim":

Linköping ...

I wiek ...

Bitwa pod Breitenfeld ...

Władysław Komar ...

Tadeusz Kognowicki ...

1499 ...

XVI wiek ...

Bitwa pod Smoleńskiem ...

1411 ...

Kopiec Kościuszki ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bitwa w Lesie Teutoburskim":

215a Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 3) ...

215b Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 11) ...

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie